Türk bayrağı öptürülmeye çalışılıyor

İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edilen tutsakların Türk bayrağı önünde durarak zorla bayrağı öpmeleri isteniyor. Bu uygulamayı kabul etmeyen tutsaklara işkence yapılıyor

06 Aralık 2017 Çarşamba | Haber

HAMDULLAH KESEN/MA/MERSİN

İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edilen tutsaklardan Ebedin Aktaş’ın babası Diyadin Aktaş, "Tutsakların Türk bayrağını zorla öpmeleri isteniyor. Bunu kabul etmeyen tutsaklar gardiyanların saldırısına uğruyor ve çırılçıplak bir şekilde tek tek hücrelere konuluyor” dedi.

İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi'nden İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevine sürgün edilen HDP yöneticileri Halil Baybariz, Mahmut Adar, HDP üyeleri Fikret Tekin, Uğur Anuştekin'in de aralarında bulunan 38 tutsak, 23 Kasım'da sürgün edildikleri sırada çıplak aramayı kabul etmedikleri için darp edilmişti. Tutsakların tedavilerinin yapılmadığı ve cezaevinde hak ihlallerinin devam ettiği öğrenildi. 

 

Üzerinde sigara söndürülmüş

Cezaevinde çıplak arama dayatmasını kabul etmediği için darp edilen Fikret Tekin'in annesi Gülizar Tekin, oğlunun yaklaşık 18 aydır cezaevinde yoğun işkence ve baskı altında olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta oğlunun görüşüne gittiğini belirten anne Tekin, "Vücudunun ve gözünün altı morarmıştı. Giysilerini çıkarıp, onlara çıplak bir şekilde işkence yapıyorlar. Vücutları mosmor. Üzerlerinde sigara söndürüyorlar. Bu işkencenin son bulmasını istiyoruz. Bunlara hakkı yok" şeklinde konuştu.

 

Bazı tutsaklar ciddi yaralı

Tekin'in babası Fikrettin Tekin de oğluyla Pazar günü telefonla görüştüğünü belirterek, oğlunun kendisine telefonda, "Baba bizler çıplak arama dayatmasını kabul etmediğimiz için işkenceye maruz kaldık. Çok sayıda arkadaşımız ciddi anlamda yararlandı ve birkaç gün sonra hastaneye götürüldü. Bizlere ayakta sayım dayatılmaktadır. Kabul etmediğimizde ise bize saldırıyorlar. Giysilerimiz ve diğer temel ihtiyaçlarımız verilmedi. Şuanda ciddi anlamda baskı ve saldırı altındayız. Anlattıklarımız çok eksik, daha çok hak ihlalleri var. Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz" dediğini aktardı. Tutsaklara yapılan işkencenin son bulmasını isteyen baba Tekin, "Zaten tutuklanmış, neden işkence yapıyorlar. Bu insanlık mı? Bu işkence son bulsun" dedi.

 

Bayrağı öpmeyince işkence

Yaklaşık 7 aydır İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ebedin Aktaş’ın babası Diyadin Aktaş, oğlu ile önceki gün yaptığı telefon görüşmesinde oğlunun 37 arkadaşıyla birlikte İskenderun T Tipi Cezaevi’ne götürüldüğü andan itibaren gardiyanlar tarafından işkenceyle karşılandığını kaydetti. Aktaş,şunları paylaştı: “Oğlum ve arkadaşları ilk cezaevine götürüldüklerinde eşyalarına el konuluyor ve ardından feci şekilde darp ediliyorlar. Burada tüm tutukluların Türk bayrağı önünde durarak zorla bayrağı öpmeleri isteniyor. Tabi bu uygulamayı tutuklular kabul etmiyor ve ardından gardiyanların saldırısına uğruyor ve çırılçıplak bir şekilde tekrar darp edilerek tek tek hücrelere konuluyorlar.” dedi. 

Baskının cezaevinde gittikçe arttığını ve dayanılmaz boyutlara ulaştığını aktaran baba Aktaş, gerekirse cezaevi önünde  açlık grevine gireceklerini söyledi.


Can güvenlikleri yok

 Yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunan ve sürgün edilen Lokman Aydemir’in babası Mehmet Emin Aydemir ise cezaevinde kitap, mektup, gazete ve benzeri hiçbir şeyin alınmadığını, yine gece yarıları koğuşlara baskın yapıldığını; tutsakların dövüldüğünü aktardı. Baba Aydemir, oğlunun telefonda kendilerine, “Cezaevinde yaşanılanları anlatırsam telefon kapanır ondan dolayı anlatamayacağım ama sadece şunu söyleyeyim koşullar çok kötü can güvenliğimiz yok” dediğini belirtti. 

Her iki aile de İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi’ne başvurdu. 

 İddialar üzerine aradığımız cezaevinin telefonlarına yanıt veren çıkmadı. 

 

Tek başına hücrede

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan Hatice Tırğanis, sürgün edildiği Silivri 9 Nolu Cezaevi'nde tek kişilik odada tutuluyor. Tırğanis’in çevresindeki koğuşlarda DAİŞ’li ve FET֒cü erkek tutuklular kalıyor.

Antalya’da Ekim 2016'da gözaltına alınan ve tutuklanan Hatice Tırğanis, Temmuz 2016'da Silivri 9 Nolu Cezaevi'ne gönderildi. "Ağırlaştırılmış müebbet" ile yargılanan Tırğanis'in Silivri 9 Nolu Cezaevi'ne sürgün edildiği günden bu yana tek başına ayrı bir koğuşta tutulduğu belirtildi. 

 Tırğanis'in avukatlarından alınan bilgiye göre, Tırğanis’in çevresindeki koğuşlarda DAİŞ’li ve Fethullahçı erkek tutuklular kalıyor. Tırğanis’in başka bir koğuşa ya da başka bir cezaevine sevk edilmesi yönündeki talebinin ise kabul edilmediği ifade edildi. 

Tırğanis’in kaldığı koğuşta sık sık keyfi aramaların yapıldığı, bu aramalar sırasında hakaret ve tacize maruz kaldığı belirtiliyor.


627

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA