#Metoo eylemleri büyüyor

İsveç'te kadınların #Metoo etiketiyle sosyal medya üzerinden cinsel tacize karşı başlattıkları kampanya eyleme dönüştü. Stockholm'un Sergel Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce kadın, cinsel taciz ve baskıları protesto için bir flash mob eylemi düzenlendi.

05 Aralık 2017 Salı | Kadın

İsveç'te kadınların #Metoo etiketiyle sosyal medya üzerinden cinsel tacize karşı başlattıkları kampanya eyleme dönüştü. Stockholm'un Sergel Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce kadın, cinsel taciz ve baskıları protesto için bir flash mob eylemi düzenlendi.

Flash mob eylemi sırasında 5 dakika sessiz ve hareketsiz duran kadınlar, daha sonra 10 dakika çığlıklar atarak, düdük ve değişik enstrümanlar çalarak cinsel tacizi kınadı ve yetkililerden cinsel taciz ve tecavüze karşı önlem almalarını talep etti.

Eylemci kadınlar, sosyal medyada başlattıkları kampanyayı yaygınlaştıracaklarını ve nokta eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.


Sadece militer güçler ifşa etmiyor

Kadınların ABD'de #Metoo kampanyasıyla cinsel tacize karşı başlattıkları kampanya dünyanın en eşitlikçi ülkelerinden biri kabul edilen İsveç'te kadınlara yönelik cinsel baskı ve tacizlerin boyutunu gün ışığına çıkardı.

Kampanyaya, polis ve ordu dışında şimdiye kadar neredeyse bütün iş alanlarında çalışan kadınlar farklı etiketlerle katıldı. 

Cinsel taciz suçlamalarından sonra çok sayıda medya yöneticisi ve siyasetçi istifa etmek zorunda kaldı. 


ABD’de yüzbinlerce tarım işçisi

Kadınların cinsel saldırı ve istismarın yaygınlığına dikkat çekmek için başlattığı '#MeToo' kampanyasına bir destek de erkek şiddetine maruz bırakılan yüz binlerce tarım işçisi kadından geldi. 700 bin kadın, maruz bırakıldıkları erkek şiddetini yazdıkları mektupla kamuoyuna duyurdu. 

Açıklamada; “Ülkenin bir ucundan diğer ucuna sayısız çiftliklerde kadınlar, iş yerinde karşı karşıya bırakıldıkları cinsel taciz ve saldırı nedeniyle sessizce acı çekiyor. Tarım alanındaki cinsel saldırıyı açıkça ifşa etmeye göğüs germek büyük bir cesaret ister: ‘Herhangi bir şeyden, hele hele cinsel saldırıdan şikayet etmek akla hayale sığmayacak bir şey; çünkü bu ifşa ailelerimizin geçimi için çok büyük bir risk.' Hissettiğiniz acıyı, utanmayı, yalnızlığı, korkuyu ve ihaneti anlıyoruz. Biliyoruz ki bu bizim hatamız değil. Hatalı olanlar, taciz etmek için gücünü kötüye kullanan, zarar verip bizi korkutanlardır, tıpkı size zarar verenler gibi... Bütün suçlamalara ve eleştirilere rağmen size karşı işlenen bu üzücü davranışlara karşı konuşmayı seçtiniz. Yalnız olmadığınızı bilin. Size inanıyoruz ve arkanızdayız!" ifadeleri yer aldı. n HABER MERKEZİ


152

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA