Kadın penceresinden yıl değerlendirmesi Newaya Jin’da

Aylık kadın gazetesi Newaya Jin’ın Aralık sayısı ‘Direnişimiz meşru, mücadelemiz stratejiktir’ manşetiyle çıktı. Sosyal, toplumsal, kültürel, ekonomik ve politik gelişmelerin değerlendirildiği yılın son sayısında farklı analiz-yorum, dosya ve araştırmalara yer verildi.

04 Aralık 2017 Pazartesi | Kadın

Aylık kadın gazetesi Newaya Jin’ın Aralık sayısı ‘Direnişimiz meşru, mücadelemiz stratejiktir’ manşetiyle çıktı. Sosyal, toplumsal, kültürel, ekonomik ve politik gelişmelerin değerlendirildiği yılın son sayısında farklı analiz-yorum, dosya ve araştırmalara yer verildi. 153. sayıda 2017 yılını kadın penceresinden yorumlayan KJK Koordinasyon Üyesi Bese Erzincan, Ortadoğu’da kadına karşı geliştirilen sistematik saldırıların merkezinin Türkiye, AKP rejimi olduğuna dikkat çekiyor. Bu saldırılara karşı Kürt kadınları şahsında özgürleşen, kendine güvenen, yaşamın her alanında rol oynayan bir kadın modelinin doğduğunu ifade eden Erzincan, Kürt Kadın Hareketi olarak 2018 yılına büyük bir iddia ve kararlaşma ile giriş yaptıklarını belirtiyor. 

Feminist yazar Ayşe Düzkan ise AKP eliyle yaratılmak istenen ‘yeni Türkiye’nin ön hazırlıklarını yorumlayarak,  her yaştan kadının hayatını cehenneme çevirecek bir gelecek uyarısı yapıyor. Buna karşı kadınların çaresiz olmadığını ifade eden Düzkan, kadın birliğine işaret ediyor. 


İşbirlikçi çizginin iflası

Güney Kürdistan’ın tarihsel, toplumsal ve siyasal pozisyonunu analiz eden gazeteci Meral Çiçek ise, geçmişi yüzyıla dayanan işbirlikçi çizginin hangi güçler eliyle teşvik edilip geliştirildiğini değerlendiriyor. Çiçek, işbirlikçi çizgi inşasının demokratik ulusal birlik ile aşılabileceğini belirtiyor. 


Kadın cinayetlerinde ana akım medyanın rolü

Medya’da cinsiyetçiliği mercek altına alan gazeteci Roni Eylem ise kadın cinayetleri ve cinsel istismar haberini veren ana akım medyanın tek derdinin, tiraj ve reytingleri yükseltmek olduğuna dikkat çekiyor. 


‘Öcalan’a özgürlük’ eylemleri

Sayıda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecride karşı alanlara çıkan kadınların görüşlerine genişçe yer veriliyor. Öcalan’ın kadınlar açısından ifade ettiği anlamı dile getiren aktivistler, özgürlüğü sağlamak için mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıyor. 

Pelşin Munzur ise Kürtlere yönelik başlatılan yeni kültürel soykırım sürecine karşı kültürel direnişin önemine dikkat çekiyor. 


Yarsanilik ve kadın

Kirmanşah’tan Tebriz’e, Tahran’dan Hamedan’a, Güney Kürdistan’dan Afganistan’a kadar geniş bir coğrafyaya yayılan Yarsani inancını ve kültürünü araştıran Armanc Sarya, Yarsanilikte kadının yerini irdeliyor. 

Çocuk haklarına da genişçe yer verilen yılın son sayısında, gazeteci Esra Çiftçi, dünyadaki çocukların savunma, beslenme, refah ve öğrenim durumunu ve çocukların değil sistemin korunduğu Türkiye’de, çocukların cinsel istismarını ve hak ihllalerini gözler önüne seren dosyayı okurlar için derlemiş. 


Kadın komutasında zafer ve inşa

Kürtçe sayfalarda ise QSD Komutanlarından Cihan Şex Ehmed ile Bölge, Suriye ve Rojava’daki gelişmelere dair röportaja yer verildi. Raqa Operasyonu’nun gelişim seyri ve sonuçlarının da yer aldığı röportajda kadın komutan kadınların yaşamın her alanındaki kadın öncülüğüne ve rolüne dikkat çekiyor. 

İran Mola rejiminin çıkarttığı yeni yasalarla kadınlara hayatı nasıl zindan ettiğini anlatan PJAK yöneticilerinden Evin Necdet, tek çıkış yolunun örgütlenmek olduğunu belirtiyor. 

Zerya Gül, Rojda Yıldırım, Vildan Dirik, Zeynep Erdem, Beritan Zagros’un makalelerinin de yer aldığı 153. sayı renkli ve zengin içeriğiyle dikkati çekiyor. 


HABER MERKEZİ


191

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA