Kürt yazara işkence

Kürt yazar ve şair Hamit Duman (Hemîd Dilbahar) sürgün edilirken darp edildi.

14 Kasım 2017 Salı | Haber
GÜL GÜZEL/STUTTGART

Kürt yazar ve şair Hamit Duman (Hemîd Dilbahar) sürgün edilirken darp edildi. 
Van T Tipi Kapalı Cezaevi, Olağanüstü Hâl (OHAL) sonrası artan hak ihlalleri ile gündemdeki yerini koruyor. Ağrı Kapalı Cezaevi'nden Van T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edilen Hamit Duman onlarca gardiyan tarafından darp edildi. 3 gün sonra hastaneye götürülen Duman’a rapor verilmedi, ardından da açık görüş hakkı gasp edildi.   
Gazetemize konuşan avukatı Cemal Demir, "Getirildiği gün oldukça şiddetli ve sarsıcı bir işkenceye maruz bırakılmış. Bunun dışarıya yansıtılmaması konusunda tehdit edilmiş. Savcılığa ve diğer ilgili kurumlara gerekli şikayetleri yaptık. Cezasızlık politikası yüzünden devlet birimleri tereddütsüz davranıyor" dedi.

İşkence izleri duruyor

Hamit Duman’ın kardeşi Mahkur ise ağabeyinin sağlığından duyduğu endişeyi dile getirerek, şunları paylaştı: "Hamit Erzurum'dan Gümüşhane'ye, oradan da Ağrı'ya sürgün edildi. En son Van T Tipi’ne sürgün edildi ve büyük bir işkenceye maruz kaldı. Görüşe gittiğimizde boynunda, ayağında ve vücudunun çeşitli yerlerinde darp izleri hala mevcuttu. Kendisine 'bu olay dışarıya yansırsa ailen de tehlikeye girer' demişler." 
Babası Avdel Duman imzasıyla 9 Kasım’da savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Mahkur Duman, "Dilekçeyi TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı, Van Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı’na verdik" dedi. 

DJV ve DJU’ya çağrı

Hamit Duman’ın ailesi, Almanya’da devam eden "Kardeş Gazeteci" kampanyasına da başvurarak dayanışma talebinde bulundu. Kampanya, gazetemizin girişimleri sonucunda Kasım 2016’dan beri Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde Ver.di sendikasına bağlı Alman Gazeteciler Birliği (DJU) ve Alman Gazeteciler Cemiyeti’nden (DJV) gazeteci ve editörler tarafından Türkiye’de tutuklu gazetecilerle dayanışmak amacıyla başlatılmıştı. 

Hamit Duman kimdir? 

Hakkarili Hamit Duman’ın Kürtçe bir öykü ve iki şiir kitabı bulunuyor. Tutuklanmadan önce Azadiya Welat gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Duman, Kürt PEN üyesi ve Kürt Eğitim ve Dil Hareketi’nin (TZP) kurucusu ve aktif çalışanıydı. 2010’da BDP Parti Meclisi Üyesi de olan Duman, 2010’da tutuklandı ve 13 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.


151

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA