BM raportörleri endişeli

BM raportörleri, Türk devletine "terörle mücadele" adı altındaki saldırılarına son verme çağrısı yaptı.

14 Kasım 2017 Salı | Haber

BM raportörleri, Türk devletine "terörle mücadele" adı altındaki saldırılarına son verme çağrısı yaptı.

Birlemiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne bağlı BM Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü Hakkı Özel Raportörü Annalisa Ciampi, İnsan Hakları Özel Raportörü Michel Forst, Keyfi Tutuklama Çalışma Grubu Özel Raportörü Jose Antonio Guevera Bermudez, Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Özel Raportörü Fionnuala D. Ni Aolain, ortak açıklama yaparak, Türk devletine "terörle mücadele" adı altında muhalefete yönelik saldırılara son verme çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında insan hakları savunucularına, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarına ve son olarak sivil toplumcu Osman Kavala’nın tutuklanmasını hatırlatan özel raportörler, muhalefete yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunun altını çizdi. BM özel raportörleri, “Türk devleti, insan hakları savunucuları, avukatlar ve Osman Kavala gibi insan hakları aktivistlerine yönelik yapılan terör suçlamasından vazgeçilmeli” dedi.

Hükümetin görüş ve politikalarını sorgulayan ve eleştiren insanların tutuklanmasının endişe verici olduğunu vurgulayan özel raportörler, devamla “Terörle suçlanan insanların birçoğu demokratik haklarını dile getirmek için katıldıkları eylemlerden veya düşüncelerinden dolayı yargılanıyor” dedi.

Bazı insan hakları savunucularını kefaletle serbest bırakılmasına da tepki gösteren BM uzmanları, şunun altını çizdi: “Bu durum, insan haklarına aykırı olmakla birlikte aynı zamanda kişiyi aşağılama muamelesidir." 

ANF/CENEVRE


96

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA