Özsavunma fiziksel savunmanın ötesinde

Halkevci Kadınlar, kadınların yaşam ve bedenlerine yönelik saldırılara karşı Okmeydanı’nda 14 Kasım’dan itibaren her hafta düzenli olarak Feminist Özsavunma Atölyeleri başlatıyor.

13 Kasım 2017 Pazartesi | Kadın

Halkevci Kadınlar, kadınların yaşam ve bedenlerine yönelik saldırılara karşı Okmeydanı’nda 14 Kasım’dan itibaren her hafta düzenli olarak Feminist Özsavunma Atölyeleri başlatıyor. Atölyeleri hakkında bilgi veren Halkevci Kadınlar Üyesi Fulya Dağlı, özsavunmanın fiziksel savunmanın ötesinde olduğunu ve cinsiyet eşitsizliğine karşı her türlü mücadeleyi esas aldıklarını belirtti. 

 

Şiddetin temelleri tartışılacak

 “Fiziksel savunma araçlarını edinmek kıymetli ve feminist öz savunmanın bir parçası ama bu tek başına yeterli değil” diyen Dağlı, eğitimlerle kadınların kendi öz benliklerini tanımlayabilecekleri ve özerk alanları için dayanışma zemini yaratmak istediklerini söyledi. 

 Feminist Öz Savunmanın sadece fiziksel öz savunmadan ibaret olmadığının bilincinde olduklarını kaydeden Dağlı, bunun sadece fiziksel savunma yönüyle tartışmanın kadınları yanlış zemine çekmeyi amaçladığını belirterek, “O nedenle biz bu atölyelerle yalnızca bir fiziksel ya da bir araçla kendini savunma gibi bir şeyi tartışmıyoruz. Orada temel olarak bizim elle alacağımız konular, aslında toplumda kadına yönelik şiddetin temel nedeni aslında toplumsal cinsiyet eşitsizliğidir. Atölyelerimiz genel olarak bunun tanımlanması ile başlıyor. Toplumsal cinsiyet nedir? Bu nasıl bir eşitsizlik yaratır?  Ne gibi biçimlerde mücadele edilebilir? Kadınlar açısından bunun kendisi başlı başına özsavunmanın bir ayağını oluşturuyor. Çünkü belki hayatında doğrudan fiziksel şiddete hiç uğramamış bir kadın bile doğduğu andan itibaren toplumsal cinsiyet eşitsizliğin mağduru haline geliyor. O nedenle bununla mücadele etmesi gerekiyor. Bununla beraber şiddetin adını koymak çok önemlidir. Neyin şiddet olup olmadığını bilmemiz çok önemli ki öz savunmamızı geliştirelim. Erkek şiddetine ekonomik, psikolojik, fiziksel cinsel boyutu gibi birçok farklı şiddet biçiminin tanımlanması da bu atölyelerin bir parçası olacak” dedi.  

 

Kadın dayanışması temel ilke

 Kadın dayanışmasının büyütülmesinin önemli olduğunu söyleyen Dağlı, kadın dayanışmasının öz savunmanın temel ilkelerinden biri olduğunu belirtti. Herhangi bir yaş sınırlaması olmadan tüm kadınları atölyelerine davet eden Dağlı, “ Biz ancak dayanışma ile hayatımızdaki küçük erkeklere, diktatörlere ve diktatörün ta kendisine karşı mücadeleyi kazanabiliriz.  Bunun için kadınları dayanışmaya, birlikte güçlenmeye ve feminist öz savunmamızı geliştirmeye çağırıyoruz” dedi.


MA/İSTANBUL94

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA