‘129. madde kaldırılsın’

Almanya’nın Stuttgart şehrinde yaklaşık 2 yıldır siyasi tutsaklarla dayanışma çalışmaları yürüten 129. Madde Kaldırılsın Platformu, ‘Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler, ‘Anti Terör Yasası, madde 129’un mağdurlarıyla dayanışma’ başlıklı bir panel organize etti.

11 Ekim 2017 Çarşamba | Dünya

GÜL GÜZEL / STUTTGART


Almanya’nın Stuttgart şehrinde yaklaşık 2 yıldır siyasi tutsaklarla dayanışma çalışmaları yürüten 129. Madde Kaldırılsın Platformu, ‘Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler, ‘Anti Terör Yasası, madde 129’un mağdurlarıyla dayanışma’ başlıklı bir panel organize etti.  Panele HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Almanya’da 129. maddeden dolayı tutuklu bulunan ATİK üyesi Müslüm Elma’nın avukatı Stefan Kuhn konuşmacı olarak katıldı. Tohum Derneği lokalindeki etkinliğe çok sayıda Alman katıldı. Sarıyıldız, Türk- Alman ilişkilerinin Osmanlı’dan günümüze kadarki çıkar ilişkisini tarihsel kronolojisi ile anlattı. 

“Bugün de Kürtlere dönük katliamlar bilinmesine rağmen, Türkiye’ye en çok silah gönderen ülkenin Almanya olduğunu” belirten Sarıyıldız devamla şöyle dedi: “Almanya- Türkiye arasındaki işbirliği ve ekonomik çıkarlar, her şeyin üstünde tutuluyor. Bu yüzden Almanya’da hiç bir suça bulaşmamış Kürt siyasetçilerini terör yasası altında tutukluyor, cezalandırıyor.” Hukuki değil siyasi

ATİK’li tutsak Elma’nın avukatı Stefan Kuhn da Sarıyıldız’ın değerlendirmelerini onaylayarak “Siyasi tutuklulara dair yaptığım çalışmalarda, evrensel devrimci tutsaklardan güç alıyorum. Savcıların, hakimlerin haksız ve gereksiz tutumları karşısında takındıkları devrimci pozitif tavırlarıyla onları boşa çıkarıyorlar” dedi. “129. madde tamamen kaldırılması gereken ve sistem karşıtlarına karşı kullanılan siyasi bir madde” ifadesini kullanan Av. Kuhn konuşmasına şöyle devam etti: “129a ve 129b maddesi şimdiye kadar sol görüşlü olup, sömürüye, kapitalizme karşı duran Alman direnişçilerine de uygulandı. Çünkü, devlet maddeyi yasa olarak değil, siyasi bir araç olarak kullanıyor.”


Belçika kararı örnek alınmalı

Belçika mahkemesinin “PKK terör örgütü değildir” kararına atıfta bulunan Av. Kuhn şunları belirtti: “Belçika’daki alınan karar çok mühim bir örnek. Belçika’da verilen bu karar, 129b maddesi çerçevesinde bütün Avrupa için geçerli bir durum. Alman yetkilileri belki diyebilirler ki, Belçika’da yasalar bizim yasalarımızdan farklıdır! Ama, bu sadece bir argümandır. Almanya yasaları da aynı geçerliliktedir. Çünkü, bu yasa bütün Avrupa sınırlarını kapsayan bir yasadır. Onun için, bu kararı siyasi düzeyde kullanmamız lazım. ‘Belçikalılar doğru ismiyle hitap ediyor’ diyebilmeliyiz. Bu karar siyasi olarak kullanılmalı.”

PKK ve bayrak yasaklarına da işaret eden Av. Kuhn, Alman yetkililere şöyle seslendi: “Bakın siz ne yapıyorsunuz, Belçika ne yapıyor? Verdiğiniz kararlarla Türkiye’nin yaptıklarına göz yumarak, Kürt bölgesinde yaptığı suçlara ortak oluyorsunuz. Belçika’nın aldığı karar çok önemli ve iyi kullanılmalı.”276

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA