Anarşist Dr. Wilk Reqa’ya gitti

Dr.Wilk: Kobanê’de patlak veren savaşı televizyondan takip ettim. O andan itibaren iki seçeneğim vardı. Ya televizyonu kapatacaktım ya da Rojava’ya gidecektim. Ben de Rojava’ya gitme kararı aldım.

14 Eylül 2017 Perşembe | Haber


MUSTAFA MENGE


Şiddetli çatışmaların yaşandığı dönemde Kobanê’ye giden Alman doktor Michael Wilk, bu kez de Reqa’ya gitti. Reqa, Dr. Wilk’in 7’inci Rojava ziyareti.  Dr. Wilk, “Orada sadece yaralıları tedavi etmeyeceğim aynı zamanda Hevya Sor çalışanlarına da eğitim vereceğim” dedi. 

Rojava’da 2014 yılından bu yana dönem dönem acil servis doktoru ve psikoterapist olarak çatışmaların olduğu bölgelere giden Dr. Michael Wilk, yaralanan sivil yurttaşlar ve savaşçılara tedavi hizmeti sundu. Anarşist bir sağlık çalışanı olarak tanınan Alman doktor Wilk’in bu seferki ziyareti Reqa’ya. Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), DAİŞ’e karşı büyük bir direniş sergilediği savaş bölgesindeki sivillerin yaralarını sarmaya giden Dr. Wilk, 10 Eylül’de Almanya’dan Rojava’ya doğru yola çıktı. Almanya’nın Wiesbaden kentinde doktorluk yapan Wilk, şiddetli çatışmalar yaşandığı dönem Kobanê’ye de giderek sağlık hizmeti vermişti. 


Salvador’dan Rojava’ya

1989/1990 yıllarında Salvador’da yaşanan iç savaşta da sağlık çalışanı olarak bulunan Wilk, “Süren iç savaşta hükümet Salvador’un tüm bölgelerine bombayla saldırdığı için Honduras’a kaçan mültecilere eşlik ettim. İkinci yurtdışı ziyaretim Rojava oldu. 2014 yılından bu yana 6 kez oraya gittim”  dedi. 


Yolculuk öncesi konuştuk

Sağlık hizmetinde sınır tanımayın ve savaş bölgelerinde yardıma muhtaç insanların tedavisi için yollara düşen Dr. Wilk, Reqa yolculuğundan önce gazetemize konuştu. 15 yaşlarındayken bir öğretmeninin evsiz çocuklarlara bakım sağlayan yerleşim alanlarıyla ilişki kurmasını istemesiyle dünyaya bakış açısının değiştiğini belirten Wilk, “O zaman bu fikirden çok etkilenmiştim. Çünkü burjuva bir aileden geliyordum. Böylece siyasi kariyerim de başladı” dedi. 


Zanaatkarlıktan doktorluğa

“Buna rağmen neden siyasi bilimler yerine tıp okumaya karar verdiniz” sorumuza Wilk, “Çok özel mesleklere karşı ilgim var. Lise diplomasından sonra demirci ve çilingir mesleki eğitimlerine başladım. Zanaatkarlık üzerine bir meslek öğrenmek istiyordum. Daha sonra tıp dalına karşı ilgim oluştu. Tıpçı olabilmek için üniversite okumak gerekiyordu. Siyasi bir alanda çalışmak için ise üniversite okumak gerekmiyor. Siyasi bilimler eğitimi olmadan da siyasi bir düşünce sahibi olunabiliyor” diyerek yanıt verdi. 


Rojava’ya gitme kararı

Acil servis tıp doktoru olarak insanı projelerde yer alan Wilk, Somali ve Yemen gibi iç savaşların sürdüğü ülkeler yerine Kürtlerin yanında olmasının nedenini şöyle açıklıyor:”Benim özellikle Rojava’da aktif olmamın sebebi en yakın arkadaşımın bir Kürt olmasından kaynaklı. 80’li yıllardan bu yana Kürt sorunu ile ilgileniyorum. O yıllarda katledilen bir kadın gazeteciyi tanıyordum. Kobanê’de patlak veren savaşı da televizyondan takip ettim. O andan itibaren iki seçeneğim vardı. Ya televizyonu kapatacaktım ya da Rojava’ya gidecektim. Ben de Rojava’ya gitme kararı aldım.” 


Heyva Sor’la ortak çalışıyor

Dr. Wilk, 2014 yılında, Kürt yardım kuruluşu Hevya Sor a Kurdistanê ile tanıştığını belirterek, “Bugün ise Rojava’daki Heyva Sor ile yoğun bir ilişkim ve ortak çalışmam var. Ayrıca kuruluşun içinde olanlarla arkadaşlığım hatta dostluğum var. Ve bunun sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Hevya Sor çok iyi bir örgüt” dedi. 


Sadece yıkım değil inşa da var

Rojava’nın toplumsal inşa sürecine katkı sunan Wilk, “2014 yılından bu yana Rojava’ya katkılarım var. Şunu gördüm; DAİŞ geriletildikçe Rojava daha da büyümekte. Mesele sadece DAİŞ’i yenmek değil. Asıl mesele toplumsal sistemi tekrar inşaa etmektir. Rojava devrimi sadece yıkımdan oluşmadı, yeniden inşada gerçekleşiyor aynı zamanda” diye belirtti. 


‘Her kayıp benim için yenilgiydi’

Wilk, Kobanê’deki hastanede çalıştığı dönem bir sivilin hayatını kurtarmak için başvurduğu tüm müdahalelerin sonuçsuz kaldığına dikkat çekerek, “Orada her bir sivilin ölümü benim için özel bir yenilgiydi. Maalesef çok fazla insan öldü. Eğer Acil Tıp Doktoru olarak görev yapıyorsanız bunlar günlük yenilgiler. Ama orada bir sivilin hayatını kurtaramadığım için bu benim için özel bir yenilgiydi” diye konuştu. 


‘Reqa’da siviller yardım bekliyor’

DAİŞ çetelerine karşı savaşın sürdüğü Reqa’da halen 15 ile 25 bin arasında sivilin yardıma ihtiyaç duyduğunu kaydeden Dr. Wilk, “Benim aldığım bilgilere göre Reqa’da bin 500 DAİŞ teröristinin etrafı çevrilmiş. Gün be gün daha da zayıf düşüyorlar. Siviller ise DAİŞ tarafından canlı kalkan olarak kullanılıyor. Bunlar arasında çok sayıda çocuk da var” diyerek, üzüntüsünü paylaştı. 


Üç hafta kalacak 

Dr. Wilk, yolculuğunun ne kadar süreceği ve planları üzerine ise şunları söyledi: “Yolculuğum toplam 3 hafta sürecek Zamanımın büyük bir kısmını ise Reqa’da geçireceğim. Orada sadece yaralıları tedavi etmeyeceğim aynı zamanda Hevya Sor çalışanlarına da eğitim vereceğim. Hedeflerimden birisi mümkün olduğu kadar çok insanın tedavi görebilmesi için bildiklerimi aktarmak. Ayrıca travma yaşamış insanları da tedavi edeceğim.”


1354

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA