1 değil, 67 asker savaş dışı

HPG, 10 Eylül günü fedai eylem yapılan Duru Karakolu’nda, Türk tarafının iddia ettiği gibi 1 değil, 67 askeri savaş dışı kaldığını açıkladı.

14 Eylül 2017 Perşembe | Haber

Türk ordusunun imha operasyonlarına karşı gerillanın eylemleri devam ediyor. 

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Kürdistan’ı yeniden işgal planlarını uygulamada Amed’e özel bir rol biçen Türk ordusunun özel harekat merkezinin fedai bir gerilla tarafından imha edildiği bildirildi. Detayları şöyle: 

* Amed ve çevresindeki birçok operasyon ve pusulamada merkez görevi gören, halkımıza yönelik katliam uygulamalarında öncülük yapan Amed’in Lice ilçesine bağlı Angol (Duru) karakolu 10 Eylül günü saat 05.55’te Tekoşin Amed (Zelal Kartal / Amed) tarafından hedef alındı. 

* 5 tonluk patlayıcı yüklü araçla Angol karakoluna yönelik düzenlenen bu fedai eyleminde 4 mevzi tümden imha edildi ve karakol binasında büyük çapta hasar meydana geldi. Eylem ardından işgalci güçler telefon ve internet şebekelerini kapattı, karakol binası ve mevziileri brandalarla örttü ve Angol karakolu önündeki yolu 5 saat boyunca trafiğe kapattı.

* Bu başarılı fedai eyleminde 12 Türk askeri öldürüldü, 55’i ise yaralandı. Türk ordusu ölü ve yaralı askerleri çok sayıda ambulans ve Skorsky tipi helikopterlerle Lice, Hani, Kocaköy ve Amed merkeze kaldırdı. Büyük darbe alan Türk ordusu imha olan karakolu tümüyle boşaltıp sadece enkazı korumakla görevli 15 asker bıraktı.

*  Önder Apo’ya yönelik tecride, başta Sur olmak üzere halkımıza yönelik gerçekleştirilen baskı ve göçertme politikalarına ve şehit yoldaşlarımızın intikamı adına düzenlediği bu eylemle yürünecek yolu açıkça ilan eden fedai Tekoşin Amed yoldaşın takipçisi olacağız.


Yola indiklerinde patladı

HPG BİM’in diğer eylem ve operasyonlarla ilgili verdiği bilgiler ise şöyle:

* Hakkari’nin Şemzînan (Şemdinli) ilçesine bağlı Şapatan, Êlde, Bêtto ve Meydan mahallelerinde 12 Eylül’de sokağa çıkma yasağı ilan eden Türk ordusu, bu bölgede pusulamalar yapıyor. 12 Eylül günü saat 20.10 sıralarında denetime alınan gizli bir birliği Haruna tepesinden yola indikleri esnada gerillaların kurduğu tuzaklar uzaktan kumandayla patlatıldı; ölü ve yaralı asker sayıs tespit edilemedi. 


Cilo bölgesinde operasyon

* Türk ordusu İHA’ların desteğinde 10 Eylül günü Gever’in (Yüksekova) Cilo bölgesine bağlı Tepê Qale, Tepê Havan, Tepê Düzenleme, Tepê Şehit Laşer’de bir operasyon başlattı. 10 ile 11 Eylül günleri saat 13.00 sıralarında savaş uçakları, Kobra tipi taarruz helikopterleri, obüs ve havan toplarıyla adı geçen tepeler bombalandı. 12 Eylül günü saat 02.00 sıralarında ise Tepê Qale, Tepê Havan ve Tepê Düzenleme’yi Kobra tipi helikopterlerle bombalayan Türk ordusu, Skorsky tipi helikopterlerle alana indirmeler yaptı. Alandaki operasyon devam ediyor.

* Türk ordusu 11 Eylül günü Hakkari’nin Sümbül alanını obüs ve havan toplarıyla, Gırê Berxa ve Kolonkaya tepelerini ise savaş uçaklarıyla bombaladı. Kobra tipi taarruz helikopterlerinin de bombardımanı ardından Gırê Berxa ve Kolonkaya tepelerine Skorsky tipi helikopterlerle indirmeler yapıldı. Operasyon sürüyor.

* Türk ordusu, 10 Eylül günü sabah saatlerinde Şırnak’ın Gabar Dağı’nda bulunan Mışare alanındaki Çiyayê Suskê, Çiyayê Aynê, Devkê ve Dêrahut mıntıkalarında bir operasyon başlattı. Alanda arama tarama yapan Türk güçleri, obüs ve havan toplarıyla alanı bombaladı. Bombardıman ardından arazide yangın çıktı. Operasyon güçleri, 13 Eylül günü sabah saatlerinde sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.

* 10 Eylül günü sabah saatlerine doğru Şırnak’ın Uludere (Qileban) ilçesine bağlı Hilal, Mijîn ve Şiriş köylerinde bir operasyon başlatıldı. Aynı gün Deriyê Kera, Otiji ve Derkê Mıjin alanlarını da kapsayacak şekilde genişleyen operasyona, Şehit Serdem ve Şehit Nudem Devrimci Hamlesi kapsamında müdahale edildi. Mıjin ve Hilal köyleri arasında harekat halinde bulunan operasyonun bir birliğini hedefleyen gerillalar, 2 askeri yaraladı. Yaralı askerleri sivil araçlarla alandan uzaklaştıran Türk güçleri, 11 Eylül akşamı sonuç alamadan geri çekilmek zorunda kaldı.  


 ANF/BEHDİNAN


1948

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA