Gabriel: Türkiye'ye ekonomik baskı etkili

Türk-Alman ilişkilerinde gergin hava, Almanya'da önemli bir gündem maddesi. 24 Eylül'deki genel seçimler öncesi Erdoğan ve AKP yönetimindeki Türkiye ile ilgili hemen hemen hergün Federal Hükümet yetkililerinden açıklama geliyor.

14 Eylül 2017 Perşembe | Dünya


Türk-Alman ilişkilerinde gergin hava, Almanya'da önemli bir gündem maddesi. 24 Eylül'deki genel seçimler öncesi Erdoğan ve AKP yönetimindeki Türkiye ile ilgili hemen hemen hergün Federal Hükümet yetkililerinden açıklama geliyor.  

Nordwest gazetesine konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Türkiye'ye ekonomik yardımların azaltıldığını, bu durumun etkisini gösterdiğini söyledi. 

Gabriel, başlangıçta Alman hükümetinin Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın provokasyonlarına uzun süre temkinli davrandığını söyledi. Erdoğan tarafından gerçekleştirilen provokasyonların bir bakıma sineye çekildiğini kabul eden Gabriel, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın sayısını 54 olarak açıkladığı Alman vatandaşının Türkiye'de rehin alınması ve Türkiye'de ticari faaliyet yürüten 680 Alman şirketinin teröre destek listesine alınmasına tepki vermek zorunda kaldıklarını ifade etti. 

Gabriel, "Ekonomik yardımlarımızı azalttık ve Türkiye'ye yatırımlar konusunda risklere işaret ettik. Türkiye'ye ekonomik baskı etkisini gösterdi" dedi.


Türkiye, riskin yüksek olduğu NATO üyesi 

Bu arada ARD yayın kuruluşuna bağlı tagesschau.de'de yayınlanan bir haberde, Almanya hükümetinin Türkiye’yi istihbarat birimleri açısından "Güvenlik riskinin yüksek olduğu ülkelerin listesine" almayı düşündüğü iddia edildi. 

DW'nin Almanya'nın önde gelen haber sitesi tagesschau.de'ye dayandırdığı habere göre eğer Almanya, Türkiye’yi bu listeye eklerse, Türkiye liste içerisinde yer alan tek NATO üyesi olacak. Haber göre, Federal İçişleri Bakanlığı, Türkiye’yi “Alman devletinin ‘sırlarını taşıyan’, istihbarat birimleri çalışanları gibi kişilerin ‘özel güvenlik riskleriyle’ karşı karşıya olduğu” ülkelerin bulunduğu listeye almayı gözden geçiriyor.

Benzer bir habere Temmuz ayı başında Bild gazetesi de yer vermiş, haberde dış istihbarat servisi BND'nin çalışanlarının, Türkiye’nin de listeye dahil edilmesine destek verdiği öne sürülmüştü.

Türkiye bu listede yer alırsa, halihazırda aralarında Çin, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya’nın da bulunduğu 30 ülkenin bulunduğu listede yer alan tek NATO üyesi olacak. 


 BERLİN195

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA