Oyunlar kolberler için

Rojhilat Kürdistan’ının Merîvan kentinde yapılan festivale İran rejiminin kolberleri katletmesi damgasını vurdu. Halkın yoğun ilgi gösterdiği, zengin programıyla dikkat çeken festivalde kolber ölümlerine karşı tepkiler doruğa çıktı.

14 Eylül 2017 Perşembe | Kültür-Sanat

Rojhilat Kürdistan’ının Merîvan kentinde yapılan festivale İran rejiminin kolberleri katletmesi damgasını vurdu. Halkın yoğun ilgi gösterdiği, zengin programıyla dikkat çeken festivalde kolber ölümlerine karşı tepkiler doruğa çıktı.Rojhilat’ın Merîvan kentinde bu yıl 12’ncisi düzenlenen Merîvan Uluslararası Sokak Tiyatrosu Festivali  devam ediyor. Merîvan’da başta Tiyatro Meydanı, Zerîbar gölü kıyısı, Stadyum Meydanı, Serbaz Meydanı, Şehriwend Parkı, Bave Reşî Meydanı, Ziryan Parkı ve Şine Parkı olmak üzere, birçok noktada dünyanın değişik ülkesinden gelen tiyatrocular oyunlarını sahneledi. Rojhilat ve İran’ın yanı sıra Brezilya, İspanya, Fransa, Azerbaycan ve Güney Kürdistan’dan 362 oyuncu ve yönetmenin katıldığı festivalde Rojhilat, Başûr (Güney Kürdistan) ve Azerbaycan’dan gelen gruplar, oyunlarını sahneledi.İran rejiminin kolberleri katletmesi festivale de damgasını vurdu. Karaj ve Amol kentlerinden gelen sokak tiyatrocuları kolberlerin katledilmesini konu alan oyunlar sahneledi. Kolberlerin yaşamını konu alan “Çalışmanın son sınırı” isimli oyunun sahnelenmesinin ardından seyirciler dakikalarda “Kolber ölümlerine hayır” sloganları attı. Bunun dışında çocuk işçiliği, AIDS hastalığı, doğa ve din konularını tema edinen oyunlar sahnelendi.


Tiyotroculardan para almadılar

Festival’de dikkat çeken bir yan da Merîvanlıların alışveriş yapmak isteyen tiyatroculardan “Siz bizim misafirimizsiniz” diyerek para almaması oldu. Bu durumu yaşayan Ukrayna’dan gelen bir palyoço ise, oyununa başlamadan önce şunları söyledi: “Diyebilirim ki Merîvan dünyanın en özel şehirlerinden biri. Bizler dün pazara çıktığımızda esnaf bizden para almadı. İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Teşekkürler Merivan” dedi.


Halk yoğun ilgi gösterdi

Zerîwar gölü kenarında bulunan Tiyatro Meydanı’nda düzenlenen festivalde, dünyanın değişik yerlerinden gelen tiyatrocular oyunlarını sahnelerken, festivale Merîvanlılar yoğun ilgi gösterdi.  


 MERÎVAN


414

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA