Özgecan’ın katili yeniden yargılandı

Özgecan Aslan’ı katleden Fatih Gökçe’ye verilen cezanın bozulması üzerine yeniden açılan dava dün görüldü. Avukatlar, mahkemenin caydırıcı bir ceza vermesi gerektiğini vurguladı.

14 Eylül 2017 Perşembe | Kadın

Özgecan Aslan’ı katleden Fatih Gökçe’ye verilen cezanın bozulması üzerine yeniden açılan dava dün görüldü. Avukatlar, mahkemenin caydırıcı bir ceza vermesi gerektiğini vurguladı. 

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 2015 yılında evine gitmek için bindiği minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken ve Fatih Gökçe tarafından kaçırılarak cinsel saldırıya maruz bırakılan ve ardından katledilen Özgecan Aslan davası yeniden görülüyor. Fatih Gökçe, hakkında “cinsel saldırı suçundan” verilen 24 yıl hapis kararının Yargıtay tarafından ‘delil yetersizliği’ sebebiyle bozulması üzerine Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen davaya; Fatih Gökçe, Osmaniye’deki cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Fatih Gökçe, Özgecan Aslan’ı katlettiğini kabul etmezken “Olay gününü ‘hatırlamıyorum’” dedi. Avukatlar yerel mahkemenin daha önce verdiği kararda direnmesi gerektiğini belirtti. Mahkemelerin verdikleri kararlar ile anıldığını hatırlatan avukatlar mahkeme heyetine seslenerek, “Siz mahkeme heyeti ülkedeki taciz ve tecavüzün tavan yaptığı böyle bir dönemde öyle bir karar verin ki artık insanlar taciz ve tecavüze yeltenmesin siz mahkeme heyetinin vereceği karar bu olayların olmaması için etken olacak” dedi. 

Sanık avukatının savunması ardından mahkeme heyeti kısa bir ara verdi. Aranın ardından karar veren mahkeme heyeti, heyet değişikliği olduğu gerekçesiyle dosyayı incelemek üzere davayı 29 Eylül’e erteledi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun davaya müdahillik talebi kabul edildi. 


 MERSİN


187

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA