Esareti kabul etmiyoruz

“Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü, Ortadoğu’ya barış” sloganıyla 16 Eylül’de gerçekleştirilecek 25.Kürt Kültür Festivali’ne ev sahipliği yapacak NAV-DEM, “Kürt halkını ve dostlarını Köln’e bekliyoruz” dedi.

13 Eylül 2017 Çarşamba | Haber

REWŞAN DENİZ/HABER MERKEZİ


Avrupa ülkelerinde yaşayan Kürdistanlıları festival heyecanı sardı. Almanya’nın ev sahipliği yapacağı uluslararası festivale Avrupa’nın birçok ülkesinden Kürdistanlılar ve dostları katılacak. Festivale Almanya dışından katılacaklar bir gün önceden otobüsler ya da özel araçlarıyla yola koyulacak. 

16 Eylül’de Köln’de düzenlenen 25.Uluslararası Kürt Kültür Festivali için sayılı günler kalırken, festivalin tecrit altında tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a atfen yapılması, tarihsel bir sorumluluğun olduğunu da gösteriyor. Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) Cumartesi günü Köln kentine akacak on binlerce Kürdistanlı ve dostunu misafir etmeye hazır olduklarını belirtti. Avrupa’nın diğer ülkelerinde de festival için hummalı bir hazırlık sürüyor. Fransa, İsviçre, Belçika, Hollanda, İngiltere ve Avusturya’dan KCDK-E’ye bağlı federasyonlar da belirli bölgelerden kaldıracakları otobüslerle yurttaşları festivale taşıyacak. 


‘Direniş kervanında yerimizi alacağız’

İngiltere’de yaşayan Kürdistanlılar, festivali, “Direniş Kervanı” olarak tanımlayarak yerlerini alacaklarını bildirdi.  Britanya Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Evrim Yılmaz, bu yıl her zamankinden daha güçlü ve örgütlü bir şekilde festivale katılacaklarının altını çizerek “Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar olarak, her zamankinden daha fazla bir sorumluluk bilinciyle hareket etmemiz gereken bir süreçten geçiyoruz. Rojava ve Kuzey’de devam eden tarihi direnişin sesi olmak, özellikle de Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da devam eden vahşi saldırılarını dünya kamuoyunda teşhir etme görevimiz var. Festivale de bu duyarlılıkla yaklaşıyoruz. Önder Apo üzerindeki tecrit tahammül sınırlarını aşmıştır. Kürt halkının Suriye’de büyük bir emek ve direnişle elde ettiği kazanımları bastırmaya çalışan güçler var” dedi. 


Akşamdan yola çıkılacak

Festival için Londra, Nottingham ve Reading kentlerinden  otobüsler kaldırılacak. Otobüs kalkış saatleri ve yerleri şöyle:

* Londra: Kürt Toplum Merkezi/Haringey, saat 20:30

* Nottingham: Kürt Toplum Merkezi, saat 19:00

* Reading: 145 Cardiff Road, saat 20:00


Ev ev geziyorlar

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Belçika Eşbaşkanı Mustafa Kumral da festivale en az 12 otobüsle katılmayı planladıklarını ifade etti. Bilet satışlarının devam ettiğini belirten Kumral, festivalin kitlesel geçmesi için dernek çalışanlarıyla birlikte ev ev gezdiklerini söyledi. Festivale, birçok farklı halktan katılımların olacağını ifade eden Kumral, özellikle Süryani, Türkmen ve Belçikalı yurttaşlara yönelik davetlerinin olduğunu söyledi. Kumral, “Kürdistani halklar, bu festivale katılma konusunda, Öcalan’ın özgürlüğü için yerlerini alacaklar” dedi.  


‘Esareti festivalde haykıracağız’

Festivalin, Öcalan’a atfen yapılmasının da Kürtlere büyük sorumluluk yüklediğini sözlerine ekleyen Kumral, “Önderliğimiz üzerindeki 20 yıllık esareti bu festivalde haykıracağız. Kürt halkının kaderi İmralı’ya hapsedilmiş durumda. Bir halkın Önderi tutsak edilmişse, halkı da özgürlükten söz edemez” diye belirtti. 


‘Önderimize layık olalım’

Hollanda Demokratik Kürt Toplum Konseyi (DEM-NED) Eşbaşkanı Aydın Batman, Hollanda’dan festivale en az 5 bin Kürdistanlı’nın katılacağını kaydetti. Hollanda’nın tüm şehirlerinden kaldıracakları otobüslerle festivale akacaklarını belirten Batman, iki aydır festivale yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Festival Öcalan’a atfedildiği için bir seferberlik havasında hazırlık çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Batman, tüm Kürdistanlı yurttaşların festivalde yerini almasını istedi. “Ömrünü Kürt halkın özgürlüğü için adayan, Öndere layık olmak gerekiyor” diyen Batman, festivalden haberi olmayan kimsenin kalmaması gerektiğini vurgulayarak, “Her birimiz festival konusunda kendimizi görevli hissetmeliyiz. Zaten Köln Hollanda’ya çok yakın, bu avantajı da kullanacağız” diye belirtti.  


‘Türkiye mesaj vereceğiz’  

Festivale İsviçre’den de yoğun bir katılım bekleniyor. Uzun süredir kantonlar düzeyinde yapılan hazırlıkların tamamlandığını açıklayan İsviçre Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Metin Mintaş, İsviçre genelinde 12 otobüsün önemli kanton merkezlerinden kitleyi festivale taşıyacağını belirtti. Mintaş, “Basel, Zürih, Bern, Cenevre, Lozan, Biel, Luzern, St Gallen, Arau, Winterthur, Chur” kentlerinde Cuma günü kaldırılacak otobüsler dışında yüzlerce yurttaşın da özel araçlarıyla festivalin yolunu tutacağını aktardı. 2 binin üzerinden bir kitlenin festivale katılmasını beklediklerini kaydeden Mintaş, “En önemlisi de Önderliğimize yönelik tecrittin artık dayanılmaz boyutlara ulaştığı bir dönemde bütün dünyaya kararlılığımızı duyuracağız. Festivale her Kürt ve bütün dostlarımızın katılımını bekliyoruz” dedi. Mintaş, son olarak Türk devletinin Avrupa’daki, Kürt kurum ve temsilcilerine yönelik, kirli faaliyetlerine bir cevap olmak için bu festivalde önemli mesajlar vereceklerini söyledi. 


2 yıllık özlem sona erdi

Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu (FEY-KOM) Eşbaşkanı Osman Ayaz da Avusturya  genelinde çalışmaların son aşamasına geldiğini belirtti. Viyana, Linz, Graz gibi kentler olmak üzere Kürt derneklerinin olduğu tüm bölgelerden otobüslerin kaldırılacağını bildiren Ayaz, son 2 senedir katılamadıkları Kürt Kültür Festivali’ne bu sene katılacaklarını dile getirdi. Avusturya Demokratik Güç Birliği’nin de festivale katılma çağrısı yaptığını ifade eden Ayaz, “Festivale katılma konusunda ilgisi oldukça yoğun. ‘Öcalan’a özgürlük’ şiarıyla festivalin gerçekleşmesi çok önemli. Önderliğimiz, 19 yıldır çok zor şartlarda bir direniş sergiliyor. Bunun için önderliğe borcumuz var. Önderliğe sahip çıkmak istiyorsak festivale katılım sağlarız” dedi. 


Tarihsel bir sorumluluk

Fransa’da yaşayan Kürdistanlılar da Kürt Kültür Festivali’ne katılmaya hazır. Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) bünyesindeki Demokratik Kürt Toplum Merkezleri 42 otobüs ile festivale katılımı hedefliyor. Demokratik Toplum Merkezleri, Drancy, Paris Merkez, Villiers le bel, Evry, Creil, Normandie bölgelerinden otobüsler kaldıracak. CDK-F Eşbaşkanı Vedat Bingöl, Fransa’da yaşayan Kürdistanlıları festivale katılmaya çağırarak, Kürt Kültür Festivali’ne katılmanın tarihsel görev olduğunu söyledi. Bingöl, “Tecride ve soykırıma her parçada direnen ve mücadelesini sürdüren başta önderliğimiz ve halkımızın geleceği için festivale katılım” dedi. 


‘Rengimizi festivale taşıyalım’

Diasporada yaşayan Orta Anadolu Kürtleri de festivalde yerini alacak. Avrupa Orta Anadolu Kürtleri Platformu (PKAN-E) Basın Sözcüsü Ömer Xelikan, festivalde, yöresel kültürlerinin bir parçası olan danê ikramında bulunacaklarını, yöresel türküler ve yazarların eserlerini de tanıtma fırsatı bulacaklarını bildirdi. Xelikan, tüm Orta Anadolu Kürtlerini ulusal birlik ruhuyla, bu anlamlı günde festivale renk katma ve ulusal değerlerine sahip çıkmaya çağırdı.  


234

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA