Gençlerin yürüyüşü 3. gününde

Kürt gençlerinin uzun yürüyüşü bugün 3. gününde. Öcalan’a özgürlük talebiyle Şubat ayında enternasyonalistlerin katıldığı uzun yürüyüşte de yerini alan Alex Weist, “Abdullah Öcalan’ın paradigması Avrupa için de alternatif bir modeldir. Öcalan’ın özgürlüğü benim de özgürlüğümdür” dedi.

13 Eylül 2017 Çarşamba | Haber

Kürt gençlerinin uzun yürüyüşü bugün 3. gününde. Öcalan’a özgürlük talebiyle Şubat ayında enternasyonalistlerin katıldığı uzun yürüyüşte de yerini alan Alex Weist, “Abdullah Öcalan’ın paradigması Avrupa için de alternatif bir modeldir. Öcalan’ın özgürlüğü benim de özgürlüğümdür” dedi. 

 Jinên Ciwan ên Azad ve Ciwanên Azad tarafından, “Devrimci intikam ile sömürgeciliği parçala, Önderliği özgürleştir” sloganıyla gerçekleştirilen yürüyüş provokasyonlara rağmen devam ediyor. Gençler, 16 Eylül’de Köln’de yapılacak 25. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne doğru yol alıyor. 

Almanya’nın Dortmund kentinde Pazartesi günü başlatılan 5 günlük yürüyüş Hagen’e ulaşmıştı. Dün Hagen Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünden yürüyüşe başlayan gençler yağan sağanak yağmura aldırmadan büyük bir coşkuyla Wuppertal’a doğru yürüyüşe geçti. 25 kilometrelik yürüyüş ardından Wuppertal’a varacak gençler için akşam DKTM’de Seyda Perinçek’in katılacağı bir moral gecesi organize edilecekti. Gençler bugün ise Wuppertal’dan Düsseldorf’a yürüyecek. Azad Bike kampanyası kapsamında gerçekleştirilen yürüyüşe sadece Kürtler değil farklı halklardan gençler de katılarak destek veriyor. 


Geçmiş yıllardan görkemli

Almanya’nın Hannover kentinden yürüyüşe katılan Wesile Amedya (18), üç kezdir gençlik hareketinin organize ettiği yürüyüşe katıldığını belirtti. Uzun yürüyüşün bu yıl geçen yıllardan daha kitlesel geçtiğini bildiren Amedyan, “Geçen sene  yürüyüşte aramızda olan yoldaşlarımızdan şehit düşenler oldu. Bizim için uzun yürüyüş, bu anlamda derin bir anlam taşıyor. Yürüyüşte gençler arasında yoldaşlık ilişkisi ve paylaşım gelişiyor.  Arkadaşlık, yoldaşlık burada, Önderliğimizin felsefesinin yayıldığı yerde gelişiyor. Yoldaşlıkla beraber bizler, bize dayatılan kapitalist modernite yaşamından bir hafta bile olsa kopuyoruz. Komünal, özgürlükçü bir hafta geçiriyoruz, Xwebûn/kendimiz oluyoruz’’ dedi.  


Öcalan bizim umudumuz

5 aydır Almanya’da bulunan, Münster kentinde yürüyüşe katılan Recep Ber (24) adlı genç ise öz yönetim direnişlerinde yaralandığını belirtiyor. 3 aya yakın bir süre cezaevinde kaldıktan sonra Avrupa’ya gelen Ber, ilk kez katıldığı yürüyüş için şunları ifade etti: “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerinde yürütülen tecrit koşullarını kabul etmediğim için bu yürüşe katılıyorum. Önderliğimiz bizim için sadece bir lider değildir, bu gün burda sesimiz, direnişimiz, umudumuz ve hakikat arayışında yol göstericimizdir. Her gencin Önderliğe sahip çıkması gerekiyor. Gençler yürüyüşe katılmayı bir görev olarak görmeli. Yürüyüşümüz Kürt Kültür Festivali’nde bitiyor. Halkımızı festivale aktif katılmaya davet ediyoruz” dedi. 


Enternasyonalist Weist yine yürüyor

Yürüyüşte dikkat çeken simalardan birisi ise fiziksel zorluklara rağmen Wolfsburg’dan yürüyüşte katılan 47 yaşındaki Alex Weist. Geçen sene enternasyonalistlerin gerçekleştirdiği uzun yürüyüşe de katıldığını hatırlatan Weist, Kürt gençlerin organize ettiği yürüşten de etkilendiğini ekledi. Kürt Özgürlük Mücadelesi’ni, Şengal Katliamı’nın ardından tanıdığını söyleyen Weist, “Şengal’i kurtaran hareketi daha yakından tanımak istedim, ondan dolayı her etkinliğe kalıyorum” dedi. Weist, 90’larda anti faşist gruplarda Kürdistan için dayanışma etkinlikler düzenlediklerini de sözlerine ekledi. 

 

Avrupa için de alternatif model

Kürt gençlerinin yürüyüşünden büyük moral aldığını belirten Weist, “O kadar yol yürümek beni fiziken zorluyor, fakat Abdullah Öcalan’nın özgürlüğü için bu fedakarlığı her zaman yaparım. Çünkü Öcalan’ın ideolojisi sadece Kürtlere hitap etmiyor. Öcalan’ın paradigması Avrupa için de alternatif bir model. Bu paradigmada özgür yaşam var. Onun için Öcalan’nın özgürlüğü benim de özgürlüğümdür” dedi. 


Polisten slogan tehdidi!

Yol güzergahların dışına çıkmayan gençler, ikinci günde yer yer polislerin provakatif hareketleriyle karşılaştı. Polis yürüyüşü kısa süre durdurarak, anonslar yaparak, atılan sloganların yasak olduğu uyarısında bulundu. Yürüyüşçüleri aralıksız kameraya çeken polis, atılan her slogan için ceza kesecekleri tehditinde bulundu. 


Faşistler saldırdı

Öte yandan Türk faşistleri de araçlarıyla gençlere saldırdı. Saldırılar sonucunda İlyas Cilasu İncesu kolundan yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Alman polisinin Türk faşistlere göz yumduğunu söyleyen gençler, bir arkadaşlarının gözaltına alındığını dile getirdi. Gözaltına alınan genç, emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı. Polislerin provakatif tavrına karşı gençler oturma eylemiyle karşılık verdi. 


 WUPPERTAL


531

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA