Kürt siyasetçi Aslan hastanede

Fransa’nın Saint Avold (St.Avold) kentinde Halk Meclisi Eşbaşkanlığı’nı yürüten Hüseyin Aslan, 3 Eylül Pazar günü St. Avold Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) Kürdistanlılar ile sohbet ederken aniden rahatsızlandıktan sonra kaldırıldığı hastanede beyin kanaması geçirdiği tespit edildi.

13 Eylül 2017 Çarşamba | Haber


Fransa’nın Saint Avold (St.Avold) kentinde Halk Meclisi Eşbaşkanlığı’nı yürüten Hüseyin Aslan, 3 Eylül Pazar günü St. Avold Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) Kürdistanlılar ile sohbet ederken aniden rahatsızlandıktan sonra kaldırıldığı hastanede beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. Aslan, Ameliyat edilmek üzere Fransa’nın Nancy kentine nakledildi. Geçen hafta perşembe günü ameliyata alınan Aslan kanamanın olduğu yere normal ameliyat gerçekleştirilemediği için damardan girilerek ameliyat edildi. Yapılan ameliyatın ardından doktorlar tarafından uyandırılamayan Aslan’ın bir kanamasının daha olduğu tespit edildikten sonra Cuma günü ikinci ameliyat gerçekleştirildikten sonra uyandırıldı. 


Aileden açıklama

Ailesi tarafından verilen bilgide Aslan’ın şuurunun açık olduğu insanları tanıdığını, az da olsa gelen insanlarla sohbet edebildiğini ancak doktorlar tarafından kritik eşiğin tam olarak aşılmadığı açıklandı. Ayrıca sağlık durumunun tam olarak stabilize bir hal almadığı, yapılan ameliyatlardan sonra 1 hafta, 10 günün çok hayati olduğu belirtilerek, hastahaneye çok yoğun ziyaretçi akının olduğu, enfeksiyon ihtimaline karşı yakın akrabaların dışında kimsenin Aslan’ın yanına bırakılmadığı da vurgulandı. Aslan’ın sağlık durumunun genel anlamda iyiye gittiği, açık ameliyat olmadığı için beyinde kan ve sıvının toplandığı ve beyine baskı uyguladığı için doktorlar tarafından beyin üzerinde toplanan kan ve sıvıyı almak için çabaladıkları belirtildi.


Kimdir?

Malatya’nın Kürecik ilçesinde 1950 yılında dünyaya gelen Hüseyin Aslan, 15 yaşından beri siyasetin içerisinde yer alıyor.  Türkiye Sol Hareketi ile siyasete başlayan Aslan, PKK’nin ilk gruplaşması ile birlikte Kürdistan Özgürlük Mücadelesi için hizmet vermeye başladı. PKK’nin ilk kadroları ile çalışma yürüten Aslan, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından ülkede siyaset yapma olanakları olmadığı için Avrupa’ya geldi. Aslan Avrupa’ya geldiği andan beri de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.   Aslan, şu anda St.Avold Halk Meclisi eşbaşkanlığı görevini yürütüyor. Hüseyin Aslan’ın 28-29 Ağustos tarihlerinde gazetemizde anlatımlarından oluşan 2 günlük yazı-dizisi yayımlanmıştı. 


 ST.AVOLD


1639

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA