YJA Star gerillaları Grana’yı vurdu

YJA Star gerillaları, Şemzînan’a bağlı Grana karakolu yerleşkesindeki bir çok mevzi ve binayı roketlerle vurdu.

13 Eylül 2017 Çarşamba | Haber


YJA Star gerillaları, Şemzînan’a bağlı Grana karakolu yerleşkesindeki bir çok mevzi ve binayı roketlerle vurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklama, eylem ve operasyonlarla ilgili şu detaylar paylaşıldı:

*  Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi’nin ikinci aşaması kapsamında, YJA Star gerillaları 10 Eylül günü saat 15.00’te Şemzînan’a bağlı Grana karakoluna yönelik bir eylem gerçekleştirdi. Karakol yerleşkesinde bulunan düşman mevzi ve binaları roketlerle vuruldu. Birçok mevzinin imha olduğu ve binaların darbelendiği bu eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

*  Gerillalar, 11 Eylül günü 08.00 ve 16.00 saatlerinde iki kez Şemzînan’a bağlı Şikêrê Sipî tepesindeki Türk askerlerini hedefledi. Mevzilerin etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemlerde ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

* Aynı gün saat 18.00 sıralarında ise Gever’e bağlı Astenga Reş tepesinden Wargenima karakolu istikametinde ilerleyen Kobra tipi zırhlı bir araca yönelik sabotaj eylemi yapıldı. Zırhlı aracın darbelendiği bu eylemdeki ölü ve yaralı sayısı netleştirilemedi. Türk ordusu, saat 20.10 sıralarında ölü ve yaralı askerleri Skorsky tipi helikopterlerle alandan uzaklaştırdı.

* Şehit Serdem ve Şehit Nudem Devrimci Hamlesi kapsamında 11 Eylül günü Şırnak’ın Basa (Güçlükonak) ilçesi Fındıkê beldesine bağlı Bermê mıntıkasında Türk ordusunun gizli bir birliği denetime alındı. Sabah saatlerinden akşama kadar denetim altında tutulan birlik, saat 18.30 sıralarında vuruldu; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

* Türk ordusu 11 Eylül günü sabah saatlerinde Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Bespin, Têrka ve Banêxınır köyleri alanında bir operasyon başlattı, aynı günün akşamı sonuçsuz bir şekilde geri çekildi.

* Amed’in Lice ilçesine bağlı Sisê alanında 7 Eylül günü yapılan operasyonda Lezgin Amed (Ömer Ekici / Amed), Rumet Boynate (Metin Kaplan / Batman) ve Zana Farqin (Sedat Bilir / Amed) şehit düştü. 


 ANF/BEHDİNAN


857

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA