Yeni cezaevleri gözdağıdır

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, AKP'nin hegemonyasını sürdürmek için yeni cezaevlerini yaptığını; Avukat Turgay Bek de bunun muhaliflere gözdağı olduğunu söyledi.

13 Eylül 2017 Çarşamba | Haber


İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, AKP'nin hegemonyasını sürdürmek için yeni cezaevlerini yaptığını; Avukat Turgay Bek de bunun muhaliflere gözdağı olduğunu söyledi. 

Türk Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, toplamda en az 50 bin mahkumun barınabileceği yeni cezaevlerinin yapılacağını açıkladı. Açıklamayı değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, cezaevlerinin sadece FETÖ'cüler için yapılacağı yönündeki söylemin bir aldatmaca olduğunu kaydetti. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan 5 yıllık planlama çerçevesinde yeni cezaevlerinin yapılacağını belirten Tanrıverdi, "AKP hükümeti kendi hegemonyasını yürütebilmek için cezaevlerini baskı unsuru ve baskı merkezleri olarak kullanacak. Önümüzdeki yıllarda da bu baskı mekanizmaları daha çok ilerleyecek. Bu da daha çok insanın cezaevlerine konulacağının göstergesidir" dedi.

Tanrıverdi, bu cezaevleriyle tüm muhalif kesimlerin seslerini kısma, iradelerini yok etme gibi tutuklamaları bir tehdit olarak kullanmanın amaçlandığını söyledi. Tanrıverdi, "Elbette ki şu anda yapılan cezaevleri mahpusların fiziki durumlarını iyileştirme ya da sosyal aktivitelerini düzeltmeye dönük olsa biz insan hakları savunucuları olarak bu planlamayı desteklerdik fakat mevcut iktidarın amacı bu değil, tek bir amacı var o da tehdit" diye konuştu.


100 bin insan tutuklanacak

AKP hükümetinin iktidara geldiği günden bu yana cezaevleri ve tutuklu sayısında ciddi bir artış olduğunu ifade eden Tanrıverdi, 2014 - 2017 arasında 199 tane cezaevinin yapıldığını ve bu vesileyle toplamda tutuklu kapasitesinin 190 bin arttırıldığına dikkat çekti. Tanrıverdi, şunları söyledi: "1970 - 2006 arasında ülkede ortalama 50 ile 70 bin arasında tutuklu sayısı vardı fakat 2006 sonrasında tutukluluk oranında ciddi artış oldu. Bu durum da ülkede nasıl keyfi bir şekilde tutuklama ya da baskının arttığını gösteriyor. Bakın mevcut kapasitesi 50 bin olacak şekilde cezaevleri yapılmasının startını verdiler ama bu yapılacak olan cezaevleri ile değil 50 bin, yaklaşık 100 bin insanın tutuklanacağını gösteriyor. Yani cezaevlerinde bulunan fazla tutukluları yeni cezaevlerine sevk etmeyecekler sadece yeni tutuklamalar olacak." 


Modern işkencehaneler

Hükümetin cezaevleri planlaması sonrasında insan hakları savunucuları olarak dönemin Adalet Bakanı ile görüştüklerini; "Modern cezaevi yapılacak" yanıtını aldıklarını anımsatan Tanrıverdi, ancak o cezaevlerinin insanlık dışı uygulamaların yaşandığı işkencehanelere dönüştüğünü dile getirdi. 


Baskılar daha da artacak

Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek de OHAL'le birlikte tüm cezaevlerinde hak ihlallerinin sistematik olarak arttığını gördüklerini ifade ederek, "tek tip elbise" uygulamasının hükümetin genel bir bakışını ortaya koyduğunu; baskıların daha da derinleşeceğini söyledi. 50 yeni cezaevinin açılacağının müjde gibi sunulduğuna dikkat çeken Bek, "Bu 50 cezaevi inşaatı tüm topluma, muhaliflere ve AKP iktidarına karşı olan tüm kesimlere bir mesaj olarak değerlendirilmeli. AKP iktidarı aslında şunu diyor; 'bize muhalefet eden, bize karşı olan herkesi cezaevlerine koyabilecek kadar cezaevi yapacağız'. Bugün dışarıda olan ve özgürlükleri savunanlara gözdağıdır" dedi.

Toplumun ihtiyacının yeni cezaevleri olmadığını belirten Avukat Bek, şunları ifade etti: "Toplumun ihtiyacı yargıya güvenin tekrardan tesis edilmesi; adil bir yargılama sisteminin oluşturulmasıdır. Bırakın yeni cezaevi yapmak bu yargı sistemindeki genel tıkanıklıktan dolayı genel bir affın tartışılması gerekir."  


 MERSİN
1.5 yıldır ameliyatı bekliyor


Yaklaşık 6 yıldır karnında oluşan açık yarayla cezaevinde tutulan İsmet Akın, sürgün edildiği Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1 yıl 6 aydır ameliyat olmayı bekliyor.

 Amed’de 13 Şubat 2012’de gözaltına alındıktan sonra "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan İsmet Akın, yaklaşık 6 yıldır açık yarayla cezaevinde tutuluyor. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulduğu esnada 3 kez ameliyat edilen Akın, sürgün edildiği Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşam mücadelesi veriyor. 

Karın bölgesinde oluşan yarayla yaklaşık 6 yıldır cezaevinde tutulan Akın, 1 yıl 6 aydır sürgün edildiği Kırıkkale Cezaevi'nde durumu kötüleşmesine rağmen tedavi edilmiyor. Tedavi edilmeyen Akın, bunun yanı sıra cezaevi yönetiminin ağır hakaret ve baskılarına maruz kalıyor. Yaşamı hakkında endişe duyan ailesi, Akın'ın tedavi edilmesi gerekirken daha ağır koşullara maruz bırakıldığını belirtti. 


Daha da kötüleşiyor

Kardeşi ile 9 Eylül’de görüşen ağabey Rıfat Akın, durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğini ifade ederek, "Koşulları iyi olmadığı için yarası sürekli açılıyor. Zaten 2 yıla yakın tutulduğu Kırıkkale Cezaevi'nde ameliyat edilmiyor. Ameliyat edilmemesine dair hiç bir gerekçe de sunulmuyor" dedi. 


439

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA