Sur’u yıkanlar kaybedecek

Surluları ziyaret eden HDP Eşbaşkanı Kemalbay, "Nasıl ki 12 Eylül'ü yapanlar çöp sepetine gitti, bu yıkım politikasını yapanlar da gidecek. Asla kazanamayacaklar. Meşruluğunu yitirmiş iktidara karşı mücadelemiz sürecektir" dedi.

13 Eylül 2017 Çarşamba | Haber

Surluları ziyaret eden HDP Eşbaşkanı Kemalbay, "Nasıl ki 12 Eylül'ü yapanlar çöp sepetine gitti, bu yıkım politikasını yapanlar da gidecek. Asla kazanamayacaklar. Meşruluğunu yitirmiş iktidara karşı mücadelemiz sürecektir" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Dilan Dirayet Taşdemir, Sibel Yiğitalp, Mithat Sancar, İHD Eşbaşkan Eren Keskin ile HDP yöneticileri, Amed’in Sur ilçesindeki esnaf ve yıkım ile karşı karşıya olan halkı ziyaret etti. Sur'un Yıkımına Hayır Platformu bileşenleri ile birlikte Dağkapı Meydanı'nda bir araya gelen heyet, ilk önce Gazi Caddesi'nden başlayarak Çarşiya Şewitî'deki esnafı ziyaret etti. Heyet buradan aylardır yıkım altında olan Alipaşa ve Lalebey mahallelerine geçti.

Lalebey Mahallesi'nde heyet adına açıklama yapan Serpil Kemalbay, Sur'daki yıkım ile birlikte tarih, kimlik ve bir kültürün yok edilmek istendiğini söyledi. Kemalbay konuşmasının devamında şunları kaydetti: "Sur'da talan ve rant politikası var. Sur, rantsal dönüşüm ile sermayeye peşkeş çekiliyor. Sur halkı mağdur edilerek, zorunlu inşaat politikaları uygulanıyor. Buraya yapılan saldırı sadece Sur'a değil, bütün dünya mirasınadır. Binlerce yıllık insanlık tarihi yok edilmek isteniyor. Bu coğrafya insansızlaştırılmak isteniyor. Bu uygulamalar ile sonuç almak istiyorlar. Nasıl ki tarihte 12 Eylül'ü yapanlar çöp sepetine gitti, bu yıkım politikasını yapanlar da tarihin çöp sepetine gidecek. Asla kazanamayacaklar. Meşruluğunu yitirmiş iktidara karşı mücadelemiz sürecektir."

UNESCO'nun sessizliğine ilişkin Surlu bir yurttaştan gelen soruyu yanıtlayan HDP'li Mithat Sancar ise şunları vurguladı: "UNESCO'ya Sur'un yıkıma karşı bir çok başvuru yapıldı. Yapılan başvurular sonuçsuz kaldı. Uluslararası ilişkiler bu tür uygulamalarda sessizliğini koruyabiliyor. Siyasi iktidarların politikasına göre hareket edebiliyorlar. Uluslararası kuruluşların harekete geçmesi için buradan büyük bir sesin çıkması gerekir. Asıl olan bizim verdiğimiz mücadeledir."

Heyet ev ziyaretlerinin ardından mahalleden ayrıldı.  


 AMED


655

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA