Erdoğan: S-400’ler için kapora verdik

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası basına verdiği demeçte, "Rusya’dan S-400’lerin alınması için imzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi” dedi.

13 Eylül 2017 Çarşamba | Dünya


Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası basına verdiği demeçte, "Rusya’dan S-400’lerin alınması için imzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi” dedi. 

Erdoğan şunları söyledi: "S-400 ile ilgili arkadaşlarımız imzalarını attı. Bildiğim kadarıyla kaparoyu da verdi. Bundan sonraki süreç de zaten Rusya'dan bize aktarılacak kredi ile ilgili devam edecek bir süreçtir. Gerek Sayın Putin, gerekse şahsımın bu konuda kararlılığımız var. Türkiye Cumhuriyeti'nin savunma sanayii veya savunmasıyla ilgili bağımsızlık ilkelerini veya bağımsız kararını herhalde kimsenin tartışmaya hakkı yoktur. 

Biz kendi bağımsızlığımızla ilgili kararımızı kendimiz veririz. Eğer bir yerlerden bu noktada herhangi bir savunma unsurunu tedarikte zorluk çekiyorsak, girişimlerimiz çoğu kez engellemelere takılıyorsa biz ne yapacağız, başımızın çaresine bakacağız." 


Rusya: Kontrat imzalandı

Öte yandan Sputnik'in haberine göre Rusya tarafı da Türkiye ile S-400'lerin satışı konusunda kontratın imzalandığını duyurdu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Askeri Teknik İşbirliği'nden Sorumlu Danışmanı Vladimir Kojin, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzaladıklarını ve kontratın hayata geçirilmeye başlayacağını bildirdi.

Kojin, Rus basınına yaptığı açıklamada, "Kontrat imzalandı, yerine getirilmesi için hazırlanıyor. Biliyorsunuz, S-400, bir dizi teknik aracı içeren çok komplike sistemlerden biri. Bu nedenle burada pek çok ince ayrım var. Fakat kontrat konusunda alınan tüm kararların stratejik çıkarlarımıza uygun olduğunu garanti edebilirim. Bu bakımdan bazı Batılı ülkelerin Türkiye'ye baskı yapmaya çalışmasının sebeplerini de anlayabiliyoruz." 


 İSTANBUL/MOSKOVA151

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA