Festivalde müzik ziyafeti

Bu yıl Mihrîcan müzik festivalinde birinciliğe hak kazanan Koma Denge Mezopotamya 25. Kürt Kültür Festivali’nde sahne alıyor. Grubun genç ve çocuk üyelerinden çağrı var: “Festivalde müzik ziyafeti vereceğiz. Tüm halkımızı, gençleri, çocukları festivale bekliyoruz.”

13 Eylül 2017 Çarşamba | Kültür-Sanat

ERKAN GÜLBAHÇE/SAARBRÜCKEN


Almanya’nın Köln kentinde bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan Kürt Kültür Festivali’nde sahne alacak Koma Dengê Mezopotamya müzik grubu hazırlıklarını tamamladı. Saarbrücken Kürt Toplumu Merkezi’ne bağlı müzik grubu haftalardır prova yaparak festivale katılacaklara müzik ziyafeti sunmaya hazırlanıyor.

Koma Dengê Mezopotamya müzik grubu, Mayıs ayında gerçekleştirilen Mihrîcan müzik festivalinde birinciliğe hak kazanmıştı. 


Müzik ziyafeti sunacağız

20 kişiyle sahne alacak müzik grubunun eğitmeni bağlama hocası Hasan Hüseyin Talaz, ”Mîhrîcan’da birinci olmak tabiki gurur verici ama bir o kadar da ağır sorumluluklar yükledi. Birinciliğe yaraşır ürünler ortaya çıkarmayı önümüze hedef olarak koydu” dedi. Bağlamanın yanısıra mızrap, şelpe gibi çeşitli teknikler kullandıklarını ifade eden Talaz, ”Bundan dolayı sadece bağlama sesinden ziyade çeşitli sesler çıkararak bir orkestra gibi müzik yapıyoruz. Bunu Mîhrîcan’da başlatmıştık, hafta sonu katılacağımız festivalde bunu geliştirerek festival katılımcılarına güzel bir müzik ziyafeti sunacağız” diyor.

Yıllardır sahne aldıklarını ifade eden Talaz, ”Dünün çocukları bugünün gençleri oldu. Grup gelişti; kaliteli ve güzel müzik ile halkımızın karşısına çıkacağız. Görsellikle birlikte müzikal olarak halkımızı coşturmak istiyoruz. Festivale katılacaklara çok iyi bir müzik dinleteceğimizin garantisini verebiliriz” diye belirtti. 


Kürdistan’ı yaşayalım

Koma Denge Mezopotamya grubu içerisinde yer alan çocuklar ve gençler de hem akranlarına hem de tüm Kürdistanlılara festivalde buluşma çağrısı yaptı. Üç yıldır bağlama dersi alan Zana İgrek (16) provalarının sürdüğünü belirterek, ”Çok heyecanlıyım. Bu heyecanı tüm arkadaşlarımda görebiliyorum. Cumartesi günü festivalde sahneye katılmakla en büyük hayallerimden biri gerçekleşmiş olacak. Tüm Kürtleri özellikle Kürt gençlerini festivale katılmaya çağırıyorum. Avrupa’da ülkemizden uzak da olsa bir gün Kürdistan’ı yaşamaya davet ediyorum” dedi.  


Çok heyecanlıyım

Grupta 15 yaşından itibaren bağlama dersi alan Rozerin Yavuz (18), ”Müziğe başlarken en büyük hayalim şehit düşen amcam Hamza Yavuz (Wasfi) için bir beste yapmak ve bunu sahnede dillendirmekti. Belki bir beste yapacak kadar gelişmedim ama arkadaşlarımla dev bir kitleye müzik yapacak kadar büyüdük, çok heyecanlıyım“ diyerek, sevincini dile getirdi. 


Bu sefer farklı olacak

Festivalde sahne alacağı için büyük mutluluk içinde olduğunu söyleyen Derya Atak (14), ”Çocukluğumdan beri ailem ile bu festivale katılıyorum. Bu sefer çok farklı olacak, sahneye çıkacağım. Hazırlıklarını yapıyoruz, bizim için çok büyük bir tecrübe olacak. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Kürt gençlerini ve çocuklarını müzik ile ilgilenmelerini ve kültürlerini yaşamaya, yaşatmaya çağırıyorum. Düzenlenecek festivale herkesin katılmasını istiyorum” çağrısında bulundu. 


Rozerin’den gençlere çağrı

Grup üyesi Nezime Rozerin Erdem Alman anne ve Kürt bir babanın 14 yaşındaki kızı. Bir Alman gibi yetişmiş, 10 yaşında bir Kürt kızının saz çaldığını görünce çok etkilenmiş, o gün bugündür bağlama kursuna katılıyor. Müziğe başladıktan sonra Kürt çocukları ile Kürt kültürü ile tanıştığını belirten Rozerin, ”Bağlamaya başladıktan sonra Kürtçe’yi öğreniyorum. Şu anda Kürtçe şarkılar okuyorum. Müzik sayesinde Kürt kültürünü tanıdım. Daha önce Newroz etkinliğinde, Mîhrîcan’da ve Sterk televizyonunda programa katıldım. Ama festival daha güzel olacak. Çok mutluyum ve heyecanlıyım. Bu heyecanı paylaşmak için herkesi özellikle yaşıtım gençleri Köln’de gerçekleştirilecek festivale katılmaya çağırıyorum” dedi. 


Kızım sahneye çıkacak

Grubun küçük üyelerinden Joulin Rojin Atak daha 12 yaşında. Dört yıldır bağlama dersleri alıyor. Ailesinin teşviki ve ısrarı ile müziğe başladığını belirten Joulin, müziğe başlamakla hayatının renklendiğini yeni arkadaşlıklar kurduğunu söylüyor. Yaş sınırı nedeniyle Mîhrîcan’a katılamadığı için yaşadığı üzüntüyü dile getiren Rojin, ”Festivalde sahneye çıkınca yaşadığım hayal kırıklığını gidereceğim ve o mutluluğu yaşayacağım” diyerek, herkesi festivale katılmaya davet etti. 

Ailesinin Kürt kültüründen uzak kaldığını belirten Joulin Rojin’in annesi Leyla Ay Ataç ise ”Kızım festivalde sahneye çıkacağı için ailemin tamamı ve yakın akrabalarım da bu festivale katılacak. Kızım festivalde sahneye çıkacağı için ne kadar mutluysam yakın çevremin festivale katılacağından da bir o kadar mutluyum” diye belirtti. 

Joulin’ın Kürt kültürü ve diliyle büyümesi için bağlama kursuna gönderdiğini belirten Ataç, ”Bağlamaya gittikten sonra çocuğumun günden güne ne kadar değiştiğini, kültürüne açık olduğunu gördüm. Müziğin bir insanı bu kadar değiştireceğini tahmin edemiyordum. Müziğin gücünü gördükten sonra Kürt annelerine çocuklarının kendi kültürleri ile büyümeleri için müziğe göndermelerini tavsiye ediyorum” diye belirtti. 


Albüm de çıkaracaklar

Grubun eğitmeni Hasan Hüseyin Talaz, önümüzdeki dönem projelerine ilişkin de gazetemize şu bilgileri verdi: ”Mannheim Üniversitesinde ilk defa açılan bağlama bölümü için sınava girdim ve okumaya hak kazandım. Bel kemiğini Koma Dengê Mezopotamya müzik gurubun oluşturduğu tüm öğrencilerimden oluşan 7 dilde şarkıların seslendirileceği 150’ye yakın öğrencinin katılacağı dev bir konser hazırlığımız var.  Koma Dengê Mezopotamya olarak katıldığımız Sterk TV ramazan bayramı özel programı büyük beğeni aldı. Televizyonda sadece bizim katılacağımız bir program hazırlığı yapılıyor. Ayrıca Koma Dengê Mezopotamya olarak CD çıkarma gibi bir hedefimiz var. Kendi eserlerimizi okuyacağız. Ailelerle birlikte yeni parçalar üretiyoruz. Altı parçamız hazır. Zaten Mîhrîcan’a da kendimize ait iki parça ile katılmıştık.” 


974

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA