Sizin katkılarınızla güçlüyüz

Kadın gazetecilerle bir araya gelen HDP Eşbaşkanı Başkanı Serpil Kemalbay, “Bütün kadınların elini taşın altına koyması gereken bir süreç. Siyaset, çalışma yaşamı, sokak kadınsızlaştırılırsa faşizm kurumsallaştırılacak” dedi.

11 Eylül 2017 Pazartesi | Kadın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, kadın gazeteci ve yazarlarla Beyoğlu Kaktüs Kafe’de dayanışma kahvaltısında bir araya geldi. Buluşmaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Sêrt Milletvekili Besime Konca, Agirî Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ve çok sayıda kadın gazeteci katıldı. Kahvaltıda gündeme ve kadın sorunlarına dair sohbet gerçekleştirilmesi ardından HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay kısa bir konuşma yaptı.

Kemalbay, oldukça zor bir dönemden geçildiğini ve en çok sorun yaşayanların da gazeteciler, özelde de kadın gazeteciler olduğunu belirtti.


Herkes kadına dair söz söylüyor

Kurumsallaştırılmaya çalışılan sistemin en çok kadınların eşit temsiliyet hakkına saldırdığını ifade eden Kemalbay, “Sistemler kadınların kararları, bedenleri üzerinden yol alma durumu ve kolaycılıkları var. En çok da onlar saldırı altında. Ne giydiğimizden tutun da nerede çalıştığımıza kadar bir saldırı altındayız. Tepeden tırnağa kadar herkesin kadına dair söz söylediği bir dönemden geçiyoruz. Çıkarılmaya çalışılan yeni düzenlemeler aynı zamanda görünmeyen emeğin yağmalanması için de yapılan bir saldırıdır. Kürt siyasi mücadelesinin kadın yaşamına kazandırdıklarını da düşünürsek en önemli nokta da burası oluyor. Eşbaşkanlarımıza ve belediye yöneticilerimize yapılan saldırıların altında yatan bir sebep de kadınların eşit temsiliyet hakkı çünkü” diye belirtti.


‘Yeni yaşamı kuracağız’

Kadınlarla birlikte olmanın ve birbirine dokunmanın son derece önemli olduğunu söyleyen Kemalbay, son olarak şunları söyledi: “Özgürlüklerimiz için yolumuza devam ediyoruz. Kadın iradesini sonuna kadar sürdürmek zorundayız. Arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşana kadar bu bayrağı elden ele taşıyacağız. Bütün kadınların elini taşın altına koyması gereken bir süreç. Siyaset, çalışma yaşamı, sokak kadınsızlaştırılırsa faşizm kurumsallaştırılacak yoksa. Yeni bir yaşamı kuracağımıza olan inancımız tamdır. Bunu da kadınlar belirleyecek.”


Basın özgürlük ve direniş alanı

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca ise, dördüncü kuvvet olarak tanımlanan basının hem özgürlük hem direniş alanı olduğunu belirtti. Konca, “Basının kadın emeği ve objektif doğru habercilik yapması çok değerlidir. Her türlü zorlukla karşılaşıyoruz. Erdoğan psikolojik, ekonomik, sosyal yaşamsal şiddetle baskı altına alıyor. Basının işi çok zor; eril siyaset ve eril medyaya karşı ayrıca bir mücadele veriliyor. Hep birlikte sizin katkılarınızla güçlüyüz. Daha da büyüyerek bir arada olacağız” dedi.


Ortak amaç mücadele

Dilan Dirayet Taşdemir ise, siyasete kadın artışı iddiası ile girdiklerini ve çok ciddi değişimler yaşadıklarını söyleyerek, “Buna yönelik topyekûn bir saldırı var. Yaşamın her alanında düşünen, üreten kadınlar hedefte. HDP Kadın Meclisi olarak toplumsal sorunlara karşı topyekun bir direniş gerektiğini tartıştık. Ayın 11’inde startını vereceğimiz kampanyayla ortak eylem zeminleri yaratıp farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. İnşa edilmek istenen yaşam biçiminin kadın kimliği inkar edilerek güçlendirilmeye çalışılıyor. Bu kampanya için HDP’li olmak gerekmiyor. Sizler yazarak, çizerek direniyorsunuz, bizler de farklı platformlarda mücadele ediyoruz. Ortak amaç mücadeleyi yükseltmektir. Ortak zeminde durmak mücadeleyi güçlendirecektir” diye konuştu.

Daha sonra kadınlar, önümüzdeki süreçte neler yapılması gerektiğine ilişkin tartışmalar yürüttü. 


  İSTANBUL504

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA