Yeni Çağlayanlar çıkacak gibi

Zarrab davası kapsamında, ABD'de tutuklu bulunan Halk Bankası yöneticilerinden M.Hakan Atilla hakim karşısına çıktı. Yargıç Richard Berman, AKP'li eski Bakan Zafer Çağlayan'ın dosyaya eklenmesiyle davanın seyrinin değişeceğini söyledi. Savcı da İran'a yönelik ambargonun delinmesinde Türk ve İranlı yetkililerin haberi olduğunu belirtti.

09 Eylül 2017 Cumartesi | Dünya

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan'ı oldukça kaygılandırdığı anlaşılan ABD'deki Reza Zarrab davasının yargıcı Richard Berman, AKP'li eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da bu davaya sanık sıfatıyla dahil edilmesiyle birlikte Zarrab davasının seyrinin değişeceğini söyledi. 

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede Çağlayan için "ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delmek amacıyla kurulun şebekenin elemanı" ifadeleri kullanılmıştı. 

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Türkiye'nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul'da evine operasyonda ayakkabı kutusunda 4.5 milyon dolar bulunan Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ile Abdullah Happani hakkında, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla dava açmıştı.


Çetenin abisi

Çaylayan, iddianamede 'Abi' koduyla ön plana çıkıyor. 

53 sayfalık ek iddianamede bakanlığı sırasında Zarrab’dan on milyonlarca dolarlık nakit ve mücevher rüşvet aldığı ve İran devleti lehine hizmet sunduğu ileri sürülen Çağlayan’ın kod adının 'Abi' olduğu belirtildi. Çağlayan’ın kodu, iddianamede Türkçe olarak 24 kez kullanıldı.


Atilla hakim karşısına çıktı

17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun kilit ismi Reza Zarrab’ın İran’a yönelik ekonomik ambargoyu delmek, kara para aklamak ve banka sahtekarlığı iddialarıyla ABD’de tutuklu yargılandığı davada yargılanan Halk Bankası yöneticilerinden Mehmet Hakan Atilla önceki gün (7 Eylül) hakim karşısına çıktı.

Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, müvekkilinin kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini ve suçsuz olduğunu savundu.

Yargıç Richard Berman ise Zafer Çağlayan’ın adının da geçtiği ek iddianame ile davanın seyrinin değiştiğini, Halk Bankası’nın bir devlet kuruluşu olarak öne çıktığını ifade etti.

Berman, Atilla hakkında kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı ve ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu delme gibi çok güçlü iddialar olduğunu da hatırlattı. 

Savcılık da Atilla’ya yöneltilen suçlamaların işlendiğinin aşikar olduğunun, İran ve Türkiye’de üst düzey yetkililerin de bu işlem için koruyucu, kollayıcı rolleri olduğunu ve rüşvet aldıklarını belirtti.

Berman, Atilla’nın davasının 25 Eylül’de devam etmesine karar verdi.

AKP'li yetkililer her ne kadar masum olduklarını ileri sürse de 

ABD'deki dosyada 17-25 Aralık soruşturması kapsamında yüzbinlerce yüzbinlerce e-posta ve onbinlerce telefon kaydının savcının elinde olduğu belirtiliyor. 


Sanıklar için 55 yıl isteniyor

Reza Zarrab dosyası kapsamında şu ana kadar hakkında iddianame hazırlanan toplam 9 kişi hakkında İran'a uygulanan ambargoyu delmekten 5 yıl, karar para aklamaktan 20 yıl, bankacılık sistemini zarara uğratmaktan 30 yıl, yani toplamda 55 yıl ceza ceza isteniyor. 


Erdoğan'ın paniği

Daha önce Reza Zarrab'ın serbest bırakılması için büyük bir çaba içinde olan Erdoğan ve AKP yetkilileri, Zafer Çağlayan ile birlikte davanın daha da kapsamlı bir hale geldiğini gördüklerinden ABD'ye yönelik sert tepkilerde bulunuyor. Erdoğan suçlamaların, kendi partisine değil de, bütün Türkiye'ye yönelik olduğunu iddia etti. 

Erdoğan dün Kazakistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken Çağlayan ile ilgili kararı "Bu adımı Türkiye Cumhuriyeti devletine yönelik bir adım olarak değerlendiriyorum" dedi. İran'a yönelik ambargo kararının kendilerini bağlamadığını söyleyen Erdoğan, "Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor. Reza Zarrab olayı da Halk Bankası Genel Müdür Muavini Hakan Bey ile ilgili olay da öyledir" şeklinde konuştu. 


 HABER MERKEZİ


1080

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA