Türkiye Jîn’e düşman

Mainz Parlamentosu’nda sergilenen ”JÎN” adlı fotoğraf sergisi AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türk medyası tarafından hedef gösterildi. Sergisinin hedefe konulmasına tepki gösteren fotoğraf sanatçısı Hatice Oğur, ”Bu sergide sanatın ne olduğu ispatlamak zorunda değilim. Sanatı problem yapan bir ülke Türkiye” dedi.

09 Eylül 2017 Cumartesi | Kültür-Sanat

REWŞAN DENİZ/HABER MERKEZİ


Mainz Üniversitesi’nde iletişim ve tasarım mezunu Hatice Oğur, üç evrede Kürt kadınını ve özgürlük mücadelesini anlattığı “JÎN” adlı fotoğraf sergisi, 29 Ağustos’tan itibaren Mainz’daki Rheinland-Pfalz Eyalet Parlamentosu’nda sergileniyordu. Kürt kadının özgürlük arayışına odaklanan sergi, kentteki ilk sergide gördüğü yoğun ilgi ardından parlamentoya taşınmıştı. SPD Milletvekili Manfred Geis’in çalışma odasını açtığı sergi Türk medyası tarafından hedef gösterildi. Kadın gerilla fotoğraflarının da yer aldığı sergiyle ‘propaganda’ yapıldığı savunan Türk medyası, hem vekili hem de fotoğrafçı Hatice Oğur’u hedefe koydu. 

Sergimde sansür yok

Parlamentodaki sergisi dün sona eren Hatice Oğur gazetemize konuştu. Türk medyasının her şeyi büyüttüğünü dile getiren Oğur, ”Benim yaptığım sanattır. Bu sergide sanatın ne olduğu ispatlamak zorunda değilim. Sanatı problem yapan bir ülke Türkiye” dedi. Propaganda yapıldığı yönündeki suçlamalara itiraz eden Oğur, ”Sanat özgürlüğüyle alakalı. Sergimde bir sansür yok. Çektiğim fotoğrafları olduğu gibi yayımlıyorum. Sadece gerilla kadınların portrelerini sorun yapıyorlar. 14 resimden oluşan sergimi birkaç fotoğrafla sabote ediyorlar. Bu şekilde serginin ismini değiştirmeye kalkışmışlar” dedi. 


‘Asıl mesele kadın’

Sergisinin ilgi gördüğünü ve fotoğraflarının beğeni topladığını ifade eden Oğur, ”Sergide kadını anlatan fotoğraflara yer veriyorum. Problemin ne olduğunu bilmiyorum…Fotoğrafların teması kadının yaşamdaki direnişidir. Bu sergide unutulmaması gereken ‘kadındır’. Asıl mesele bu” ifadelerini kullandı. 

Fotoğraf sergisine ev sahipliği yapan SPD Milletvekili Manfred Geis ve sergiye destek veren Mainz Yüksek Okulu’ndan Prof. Stefan Enders’in yapılan asılsız haberler konusunda sorun yaşamasını istemediğini sözlerine ekleyen Oğur, ”Oluşturulan yanlış algı konusunda, SPD ve profesörle görüştüm. ‘Sanatı ispatlamak zorunda değilsin’ dediler. Evet bu kadınlar Kürt olduğu için canları yanıyor. Tek bildiğim bu. Mesele kadın. Sergide, Êzîdî kadınların da resimleri var” diye konuştu. 

Fotoğraflarının doğru okunmasını isteyen Oğur son olarak, ”Bu bir sanattır, propaganda söz konusu değil” diye belirtti. 


Prof. Enders: İftira ve ön yargı

Serginin parlamentoya taşınmasında katkıları olan Mainz Yüksek Okulu’ndan Prof. Enders de Türk basınında çıkan haberlere tepki gösterdi. Prof. Enders, ”Sergiye Türk basını tarafından yapılan saldırılar iftira ve önyargı içeriklidir. Kürt kadın savaşçıları ‘JÎN/Kadın’ sergisinin küçük bir parçasıdır” dedi.

”Hatice’yi desteklediğimiz gibi korumamız da gerekir” diyen Prof. Enders, ”Bir fotoğraf sanatçısı olarak Hatice’nin eserleri sanat özgürlüğü çerçevesinde dokunulmazdır. Tıpkı basında olduğu gibi. Hangi sembollerin yasak olduğunu ifade etmek için de olsa o sembollerin basında gösterilmesi basın özgürlüğü çerçevesindedir” diye belirtti. 

Bir milletvekilinin desteğiyle parlamentoda böyle bir sergi yapılmasının sonuçları olabileceğinin farkında olduğunu belirten Prof. Enders, ”Ama bu kadar sert saldırıların olacağını tahmin etmedik. Bana da şahsi saldırılar oldu” diyerek, provokasyonun önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti. 


729

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA