11 gün sonra çekildiler

Türk ordusu, 26 Ağustos günü Hakkari’nin Şemzînan ilçesine bağlı Şapatan ve Serero alanlarında başlattığı operasyonda sonuç alamadan geri çekildi.

07 Eylül 2017 Perşembe | Haber

HPG, Türk ordusunun 11 gün süren Şemzînan’daki operasyonda 25 askerinin savaş dışı bırakıldığını duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi’nin (BİM) dünkü açıklamasında eylem ve operasyonlarla ilgili verilen bilgiler şöyle:


1’i rütbeli 10 ölü

* Gerillalar, 26 Ağustos’ta Şemzînan’da başlatılan operasyonda yoğun bir şekilde modern teknik kullanan işgalci Türk birliklerine ağır darbeler vurdu. 11 gün süren ve gerillanın  direnişiyle boşa çıkarılan bu operasyon boyunca yaşanan çatışma ve eylemlerde toplam 1’i rütbeli 10 Türk askeri öldürüldü, 15’i ise yaralandı.

*  İşgalci güçler operasyon boyunca bölge halkına yönelik yoğun baskı uyguladı. Operasyonun yürütüldüğü alanlarda sokağa çıkma yasağı ilan ederek köy halkının bağ ve bahçelerine gitmelerini engelleyen Türk güçleri ayrıca Dola Apociya, Dola Bermêşa, Dola Êlde, Şehit Axin tepesinin yamaçlarını, Bêtkarok mıntıkasını ve bölge halkına ait birçok bağ ve bahçeyi keyfi olarak yaktı.


Haruna tepesinde vuruldu

*  Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi’nin ikinci aşaması kapsamında, 5 Eylül günü saat 11.30 sıralarında Şemzînan’a bağlı Haruna tepesinde konumlanan Türk güçlerine yönelik eylem düzenledi. Mevzilerin etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi. Türk ordusu eylem ardından alanı ağır silahlarla rastgele taradı.


Garısa alanında yangın

*  Türk ordusu, 5 Eylül günü saat 06.00’da Atak tipi taarruz helikopterleriyle Siirt’in Garısa alanını bombaladı. Düzenlenen bombardıman sonucunda başlayan yangın, dün de devam ediyordu.

*  Türk ordusu, 5 Eylül günü 08.00 ile 20.30 saatleri arasında belirli aralıklarla Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Oremar alanındaki Şehit Rahime vadisini obüs, havan ve misket bombalarıyla bombaladı.

*  Aynı gün saat 21.00’de ise Kobra tipi helikopterler, Şırnak’ın Besta bölgesine bağlı Besta Hıncê ve Biluzerê  alanlarını bombaladı.


Nordizê’de 4 şehit

* Türk ordusu, 19 Ağustos günü Van’ın Payizava (Gürpınar) ilçesine bağlı Nordizê alanında operasyon başlatmıştı. Aynı gün Axula köyü yakınlarında çıkan çatışmada, Agit Colemerg (Ayhan Bul / Mersin), Aras Başkale (Metin Esen / Van), Bahoz Hevidar (Evliya Yavan / Hakkari) ve Rızgar Elbak (Doğan Durmaz / Van) şehit düştü.  


 ANF/BEHDİNAN


1162

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA