Festivalde 7 yeni albüm

Mîr Müzik, 16 Eylül’de Almanya’nın Köln kentinde düzenlenecek 25. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde 7 albümü dinleyicilerle buluşturuyor. Yeni albümleri sizin için derledik.

07 Eylül 2017 Perşembe | Kültür-Sanat

Sanatçılar Ozan Şemdîn’in ”Tevna Jînê“, Diyar’ın ”Kela Dimdimê”, Amed’in ”Bêhna Axê”, Axîn’in ”Penaber”, Xemdar ve Harîman’ın ”Jinên Kurdan”, Serhat Çarnewa’nın ”Zer”, Ehsan Xelikan’ın ”Vegere” isimli yeni albümleri Kürt Kültür Festivali’nde dinleyicileriyle buluşacak. Yeni albümü çıkan sanatçıların yanı sıra birçok sanatı, Kürt Kültür Festivali’ne katılarak, Mîr Müzik standlarında sevenleriyle buluşacak ve albümlerini imzalayacak.  


Şemdîn’le 15 yıl aradan sonra

Ozan Şemdîn 15 yıl aradan sonra Tevna Jînê ile yeniden dinleyicileri ile buluşuyor. Sanatçı bu albümü, bu kadar uzun süre ara vermenin bir özeleştirisi olarak kabul ediyor. Albüm 12 parçadan oluşuyor, 6 eser folklorik. Hay Mîro, Here Siyê, Meşkê Colemêrg yöresinin stranlarıyken; Pepûkê Efrîn yöresine; Lê Lê Xezê Serhad yöresine; Lankole Mukriyan yöresine ait. Sanatçı albümde Kürt müziğinin değerli ustası Aram Tigran anısına hazırlanan Ozanê Gelan parçasında bir dörtlüğü Ermenice söylüyor. Eskerê Boyik’in sözlerini yazdığı eserin müziği Şemdîn’e ait. Gengelik parçasının sözleri Veli Tiltay’a müziği Ozan Şemdîn’e ait. Newroz ve Rojava parçalarının ise söz ve müziği Şemdîn’e ait. Albümde kadın özgürlük mücadelesini konu alan bir eser de bulunuyor, ismi ise Quling û Keçika gerîla.


Mehmet Tunç anısına

Dengbejler aracılığı ile 17. yüzyıldan günümüze kadar gelen Kela Dimdimê destanı bir direniş hikayesi. Günümüzde ise benzer bir direniş Sûr, Cizîr û Nisêbîn gibi kentlerde yaşandı. Albüm, bu direnişi ezgilerle biraz da olsa ifade etme çabası ve emeği ile hazırlanmış. Memet Tunç şahsında tüm direnişçilere adanan bir albüm çalışması aslında Kela Dimdimê. Sanatçı Diyar’ın iki CD’den oluşan albümü 22 parçadan oluşuyor. Kewli, Sewliya min, Hîv zere, Baran barî, Narînê, Eman rindê eman, Rabe rindê, Deriko, Dîdem yar, Min dîlan kir, Leylê, Biweso Hozat stranları Dersim’den, Dep’ten, Meletî’den, Soran bölgelerinden derlenen parçalar. Kela Dimdimê, Direne direne kazanacağız, Keçika Pilûrê, Yetiş Piro, Ax welatê min, Warê me stranlarının söz müziği ise sanatçı Diyar’a ait. Albümde söz ve müziği Selahattin Demirtaş’a ait olan Gidin Kuşlar parçası da yer alıyor.


Behna Axê

Sanatçı Amed’in Behna Axê isimli albümü ülkeye özlemin ifadesi. Sanatçının üçüncü albümü olan Bêhna Axê, 13 strandan oluşuyor. Ha gulê, Ha di mêrgê da, Yar ha nîna albümde yer alan Serhat’a, Depe ait yöresel parçalar. Dilber were stranının söz ve müziği Sîdar Bêrîtan’a, Ava gundê me de stranının söz ve müziği kürt müziğinin emektarlarından Xemgîn Bîrhat´a ait. Xizêm Zêra min stranının sözleri Zozan Zûdem’e müziği ise Ozan Diyar’a ait. Esmer ve Dayika min parçasının söz ve müzikleri de Amed’in kendisine ait. Aynı zamanda müziğini yaptığı Bekir bra stranının söz yazarı ise Zozan Zûdem. 


Göç ve direniş umudu

Sanatçı Axîn’in 2. albüm çalışması olan Penaber, göç ve yarattığı gerçekliği albümde ifadeye kavuşturmuş. Aynı zamanda her türlü zorluğa karşı direniş umudunun nerelerde aranması gerektiğine de dair bir çağrı var. Albümde 13 parça yer alıyor. Penaber, Navê te, Hêvî, Şehîden Pîroz, Em bernadin, Rojava, Difirim û Evîn parçalarının söz ve müziği Axîn’in kendisine ait. Gula Buharê stranının söz ve müziği Nûdem’e, Li te digerim’in söz ve müziği Sami’ye ait iken; Hasreta te stranının söz ve müziğini ise Axîn ve Sami ortak yapmış. 


Êzîdîlerin nameleri

Sanatçılar Xemdar ve Harîman Jînen Kurdan isimli albümle Kürt kadınlarının mücadeleci ve direnişçi özelliklerine dikkat çekiyor. Direniş ruhunun vurgulandığı albümde Êzîdî geleneğinin nameleri de güçlü bir şekilde ifade edilmiş. Albümdeki Jinên Kurdan, Dayê, Bûk hatiye, Westiyam, Hevala Hacer parçalarının söz ve müziği sanatçı Xemdar’a ait. Cangorî ve Qahramenek rabû stranlarının söz ve müziği ise Xemdar ve Sebat Şakir’e ait. Newroz hat’ın söz ve müziği Ayaz Zaxoyi’ye, Çûm Ruhayê stranın söz ve müziği ise Leşker Cizîrî’ye ait. Albümde aynı zamanda Sorgulê isimli yöresel bir eser de yer alıyor.


Kobanê ve Alan bebek

Sanatçı Ehsan Xelikan’ın Vegere isimli albümü 12 parçadan oluşuyor. Kobanê zaferi, Bodrum açıklarındaki cansız bedeniyle hafızalara kazınan Kobanêli minik Alan ile savaş ve göçün trajik sonuçları ile ülkeye özlem albüme yansımış. Sanatçı dönüş anlamındaki Veger’i albümün kapak ismi olarak belirlenmiş. Ez te nadim, Vegere, Alanê Kurd, Lê lê Besê, Tu ne ro yî, Evîna dûr, Kobanê, Gava tu çûyi, Nehatî, Wî lo lo mero, Gulê Çeto, Nema stranlarının yer aldığı albüm dinleyicilerin beğenisine sunuluyor. 


Çarnewa tadında bir albüm

Uzun yıllardır Kürt müziğinde değerli çalışmaları olan Serhat Çarnewa yine Çarnewa tadında bir albüm hazırlamış. Kürt motiflerinin Batı tarzı ile buluştuğu albümde Roboskî’den geleri parçalara, Zazaca ezgilerden Erivan’a kadar uzanan geniş yelpazedeki albümde De lorî, Erebo, Zeriya min, Mîr Elî, Xoy dayê dayê, Lê esmerê yöresel stranlar. Hebû tunebû’nin sözleri Mehmet Gültekin’e müziği Serhat Karakaş’a ait. Gelo ew kî ye’nin sözleri Frike Usiv’e ait. Hêsîro Dilo ve Kaw kubar stranlarının sözleri Işxanê Aslan’a müziği ise Serhat Karakaş’a ait. Diyarbekir’in söz ve müziği Sayadê Şamedîn’e, Xewrevîn’in sözleri Veysi Amedî’ye müziği ise Serhat Karakaş’a ait. Gula min’in sözleri Seydayê Dilbirîn müziği ise sanatçı Dilovan’a ait. Roboskî’nin ise sözleri Tara Mamedova, müziği ise Serhat Karakaş’a ait.


869

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA