Avusturya Türkiye'ye karşı sert tutumdan yana

Türkiye'de AKP-MHP faşizminin topluma yönelik saldırıları had safhaya ulaşırken Avrupa, Türkiye ile ilişkilerin koparılmasını tartışıyor. Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türkiye için Gümrük Birliği'nin genişletilmesine karşı çıktı, üyelik müzakerelerinin de son bulmasını istedi.

07 Eylül 2017 Perşembe | Dünya


Almanya başta olmak üzere AB üyesi ülkelerde son dönemlerde, Türkiye ile mevcut Gümrük Birliği'nin genişletilmemesi ve her geçen gün diktatörlüğünü perçinleyen Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye ile AB üyelik müzakerelerininin sonlandırılması yönündeki tartışmalar bir hayli arttı. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in geçtiğimiz günlerdeki açıklamasına paralel olarak Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği'nin genişletilmesine karşı çıktı. 


'AB tutarlı davranmalı'

Almanya'ya bu konuda destek vereceklerini belirten Kurz,  Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada "Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesine kesinlikle karşıyız. AB dışişleri bakanlarının resmi buluşmasında Almanya'nın bu yöndeki talebini destekleyeceğiz" dedi. 


Müzakerelere son verilmeli

AB'nin Türkiye ile ilişkilerde fazla kararlı olmamasını da eleştiren Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, "Avrupa Birliği Türkiye'ye yönelik tutumda daha kararlı olmalı. Kusurlu gelişmelere daha fazla seyirci kalınamaz" ifadesini kullandı. 

Kurz, Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik görüşmelerine derhal son verilmesini de talep etti.


Merkel: Avrupa birlikte hareket etmeli

Öte yandan Almanya’da yasama döneminin son Meclis Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Almanya Federal Hükümeti Başbakanı Angela Merkel, AB'ye üye ülkelerin Türkiye konusunda birlikte hareket etmesini istedi. 

DW'nin haberine göre, Almanya Federal Meclisi’nin 24 Eylül genel seçimleri öncesindeki son genel kurulda düşüncelerini dile getiren Merkel,"ortaklarımız bundan böyle Türkiye’ye uygulanacak politikada ayrılığa düşmemeli. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gözleri önünde gelecekteki Türkiye politikası hakkında kavgaya tutuşmamız kadar hayret verici bir şey olamaz" ifadesini kullandı. 

Merkel, ortakların kendi arasındaki ayrılığının da AB'yi zayıf düşüreceği sözlerine ekledi. 


'Tam üyelik görüşmelerine son verilsin'

Alman Dışişleri Bakanlığı verilen bilgilere göre Türkiye'ye giderken AKP yönetimindeki Türk devletinin rehin aldığı Alman vatandaşlarının sayısı 54'ü buluyor. 

DW'nin haberine göre Merkel, çok sayıda Alman vatandaşının Türkiye'de AKP tarafından rehin alınması konusunu da değerlendirdi. 

Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanmasının kendilerini Türkiye ve Tayyip Erdoğan ile ilişkileri gözden geçirmeye sevk ettiğini belirten Almanya Başbakanı Merkel, konuyu Ekim ayındaki olağan AB devlet ve hükümet başkanları zirvesinde ortak ülkelerin liderleriyle görüşeceğini ve Türkiye ile Birlik arasındaki tam üyelik müzakerelerine son verilmesini de gündeme getireceğini söyledi. 


'Erdoğan'a sevimli görünmekten vazgeç'

Geçtiğimiz hafta Pazar günü 24 Eylül'deki seçim öncesi televizyon programından Merkel ile karşılıklı tartışma programına katılan Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanı ve partisinin başbakan adayı Martin Schulz da önümüzdeki seçimlerde başbakan çıkması durumunda Türkiye ile üyelik müzakerelerini askıya alacağını söylemişti. 

Bütün bu tartışmalara rağmen, muhalefet partileri Sol Parti ve Yeşiller, CDU/CSU ve SPD'den oluşan koalisyon hükümetini Türkiye'ye karşı pasif davranmakla eleştiriyor. 

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir yaptığı açıklamada koalisyon hükümetini Tayyip Erdoğan’a 'sevimli' görünmeye çalışmaktan vazgeçilmesini istedi. 

Özdemir “Almanya’nın Türkiye için resmen sert seyahat uyarısı çıkarmasını ve Hermes kredi garantilerinin kaldırılmasını gözden geçirmesi yetmez, bunlar yapılmalıdır” dedi. 


 HABER MERKEZİ


677

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA