DAİŞ’e para akmaya devam ediyor

Birleşmiş Milletler’in raporunda DAİŞ’e, Irak ve Suriye dışından finansal kaynağın sürdüğü belirtildi. Rapora göre, koalisyon güçlerinin yönelimine rağmen DAİŞ, halen büyük bir tehlike.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Dünya

Birleşmiş Milletler’e bağlı uzmanların BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunduğu raporda, DAİŞ örgütünün son durumuna ilişkin bilgiler aktarıldı. DAİŞ’in mali kaynaklarından, hali hazırda tehdit oluşturmaya devam ettiğine kadar birçok ayrıntıya yer verildi.

Perşembe günü BMGK’ya sunulan raporda DAİŞ örgütünün Suriye ve Irak dışından hala finansal kaynak sağlamaya devam edebildiği belirtildi. 

Söz konusu paranın yıllar önce tespit edildiği üzere yine DAİŞ’in kara borsada sattığı petrol ticaretinden ve hakimiyetindeki bölgelerde topladığı vergilerden elde edildiği bilgisi verildi. Örgüt petrol ve vergi gelirleri dışında tarihi eser kaçakçılığı ve fidye üzerinden de büyük bir gelir elde etmişti.

Raporda söz konusu para transferlerinin küçük meblağlarda yapılması nedeniyle tespit edilmelerinin zorlaştığına dikkat çekildi. Ancak DAİŞ’in finansal durumunun koalisyon güçlerinin saldırılarının oluşturduğu baskı nedeniyle de kötüleştiği belirtildi.


‘Saldırı düzenleme potansiyeli sürüyor’

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan raporda, DAİŞ’in Ortadoğu dışında saldırılar düzenleme kapasitesine de hala sahip olduğu belirtildi. Örnek olarak da teröristler için öncelikli olan Avrupa ülkeleri gösterildi.

BM uzmanları, Filipinler’de ordu ile çeteler arasındaki çatışmalara işaret ederek, DAİŞ’in Güneydoğu Asya’da da etkisini artırmaya devam ettiği görüşünde olduklarını belirtti.


Geri dönenlere dikkat!

Raporda, DAİŞ örgütüne yönelik bir dönem etkili olan yabancı terörist akınının ise durulduğuna, çatışma bölgelerinden genç yaştaki DAİŞ’lilerin ayrılmaya başladıkları belirtildi. Uzmanlar, ülkelerine geri dönen yabancı çetelerin “özellikle dikkat edilmesi” gerektiğinin altını çizerek, söz konusu yabancı kişilerin aşırı şiddet konusunda savaşta deneyim kazandıklarını aktardı.


BM yaptırım kararı almıştı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri 2015 Aralık ayında, DAİŞ örgütünün mali kaynaklarını kesmek amacıyla bir karar tasarısını kabul etmişti. DAİŞ’in finans kaynaklarıyla mücadelenin arttırılmasını içeren ve ABD ile Rusya tarafından hazırlanan karar tasarısı oy birliğiyle kabul edilmişti. Daha önce de benzer bir tasarı 2015 Şubat ayında kabul edilmiş ancak uygulamaya geçirilememişti.  BM kararında tüm ülkelerin DAİŞ ile bağlantısı olan isimleri BMGK’ya iletmeleri istenmişti. 


 NEW YORK


128

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA