Nepal’de regl uygulamasına karşı özel yasa

Nepal parlamentosu, regl olan kadınların küçük ve pis bir yerde tecrit edilmesi uygulamasına son vermek için özel bir yasa çıkardı.

12 Ağustos 2017 Cumartesi | Kadın

Nepal parlamentosu, regl olan kadınların küçük ve pis bir yerde tecrit edilmesi uygulamasına son vermek için özel bir yasa çıkardı.

Nepal’de regl olan kadınların bu dönemde ‘şeytani ruhlar tarafından vücutlarının ele geçirildiği’ düşüncesi ve bu sebeple tecrit edilmesini savunan ‘chhaupadi geleneği’ hala sürüyor. Kadınlar bu dönemde evlerinden ve yerleşimden uzak bir yere sürgüne gönderiliyor; karanlık, soğuk, kirli, küçük sığınaklarda yaşamaya zorlanıyor. Kendi evlerine girmeleri ise kesinlikle yasak.


Para veya hapis cezası

Nepal parlamentosu bu uygulamanın son bulması için özel bir yasa çıkardı. Yeni yasaya göre kadınları bu uygulamaya maruz bırakanlara üç ay hapis ya da para cezası verilecek.


Çocuk kapatıldığı yerde hayatını kaybetmişti

Geçen yılın Aralık ayında regl olduğu için bir kulübeye kapatılan 15 yaşındaki bir kız çocuğu ısınmak için yaktığı ateşten çıkan gaz sonucu zehirlenerek hayatını kaybetmişti.


2005 yılında yasaklanmıştı

Nepal hükümeti 2005 yılında bu uygulamayı yasaklamış olsa da ülkenin batısındaki kırsal kesimlerde hala bu uygulamanın gerçekleştirildiği biliniyor. Hükümet bu konuda yeterince önlem almamakla suçlanıyordu. 


 KATHMANDU94

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA