Tehdit ve şantaj savaşı

Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerginlik büyüyor. Pyongyang ABD’nin Guam Adası’na yapılacak saldırının hazırlıklarının ay ortasında tamamlanacağını duyurken, ABD Savunma Bakanı, Kuzey Kore’nin nükleer programının ‘yönetinin düşmesine ve halkının yok olmasına neden olacağını’ söyledi.

11 Ağustos 2017 Cuma | Dünya

 Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerginlik büyüyor. Pyongyang ABD’nin Guam Adası’na yapılacak saldırının hazırlıklarının ay ortasında tamamlanacağını duyurken,  ABD Savunma Bakanı, Kuzey Kore’nin nükleer programının ‘yönetinin düşmesine ve halkının yok olmasına neden olacağını’ söyledi. 


ABD’nin Pasifik Okyanusu’ndaki Guam Adası’na  nükleer saldırı planlarını somutlaştıran Kuzey Kore ABD Başkanı Donald Trump’ı sert bir dille eleştirdi. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA Hwasong-12 tipi orta menzilli dört füzeyi Japonya üzerinden Guam’a fırlatma planlarının ay ortasına kadar hazır olacağını duyurdu. Devlet Başkanı Kim Jong Un’un vereceği karara göre füzelerin adanın 30 ile 40 kilometre açığında denize düşeceğine de haberde yer verildi. Amerikan askeri üssünün bulunduğu Guam’da 163 bin kişi yaşıyor.


‘Tramp’ın açıklamaları saçmalık’

KCNA’nın haberinde ABD Başkanı Donald Trump’ın son açıklamaları ‘saçmalık’ olarak nitelendirildi. Trump ile esaslı diyaloğun mümkün olmadığı vurgusu yapıldı. Salı günü Pyongyang yönetimi her zamankinden daha sert bir dille uyaran Donald Trump “Kuzey Kore ABD’yi artık tehdit etmese, iyi olur. Dünyanın şimdiye kadar tanık olmadığı şekilde ‘ateş ve öfkeye’ hedef olurlar” demişti. Trump bu sözleri, Kuzey Kore’nin nükleer silahlanma yolunda önemli ilerleme kaydettiğinin ve nükleer başlık geliştirmiş olabileceğinin belirtildiği  raporunun açıklanmasının ardından yapmıştı.


‘Rejim ve halkın imhasını getirir’

ABD Başkanı Donald  Trump’tan sonra ABD Savunma Bakanı James Mattis de Kuzey Kore’yi sert bir dille uyararak, ‘komünist Kore’nin ABD ve müttefiklerinin askeri gücüyle boy ölçüşemeyeceğini’ belirtti. Mattis, ‘rejimin ve halkın imhasına yol açabilecek faaliyetlerden sakınılması‘ uyarısında bulundu. 


 HABER MERKEZİ


124

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA