İlticacı çocuklar eylemde

İsveç’e tek başına gelip iltica eden çoğunluğu Afganistanlı 200 civarında çocuk, pazar günü başkent Stockholm’de başlattığı oturma eylemini sürdürüyor.

11 Ağustos 2017 Cuma | Dünya


MURAT KUSEYRİ/ANF/STOCKHOLM


İsveç’e tek başına gelip iltica eden çoğunluğu Afganistanlı 200 civarında çocuk, pazar günü başkent Stockholm’de başlattığı oturma eylemini sürdürüyor. 

Çocuklar, Göçmen Dairesi’nin verdiği sınır dışı edilme kararının iptal edilmesini ve kurumun Genel Müdürü Mikael Ribbenverk’in eylem yerine gelerek kendileriyle görüşmesini talep ediyor.

Parlamento binasının yanındaki Mynttorget Meydanı’nda eylemlerini sürdüren sığınmacı çocuklar önceki akşam ırkçı ve Nazi bir grubun saldırısına uğradı. Saat 20.00 sularında Kuzey Gençlik adlı Nazi bir grup, oturma eylemi yapan çocuklara sis bombaları ve şişelerle saldırdı. Irkçı saldırıda üç çocuk hafif yaralandı.  Müdahalede bulunan polis, kimlik bilgilerini aldıktan sonra sayıları 15-20 civarında olan saldırganları serbest bıraktı. Stockholm  


Başka semtte devam edecek

Irkçı saldırının ertesi günü yüzlerce kişi, eylem yerine gelerek ilticacı çocuklarla dayanışma içinde olduğu mesajını verdi.

Stockholm Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, ırkçı saldırıdan sonra eylemi daha güvenli olacağı gerekçesiyle il merkezine yakın Medborgarplatsen Meydanı’na kaydırdıklarını açıkladı.

Eylemciler, dün saat 17.30’da kendilerini desteklemek için gelen halkla birlikte Medborgarplatsen Meydanı‘na doğru yürüyüşe geçti. 500 kişinin katıldığı yürüyüşte, sınır dışı edilmelerin durdurulmasını talep eden sloganlar atan göstericiler, “Afganistan’a iadeleri durdurun”, “Afganistan güvenlikli bir ülke değil” ve “Bizi terör ve savaşa göndermeyin” yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Amara Kürt Kadın Meclisi ve Ciwanên Azad’da temsilci göndererek ilticacı çocuklara destek verdi.  


136

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA