Maradona: Savaşmaya hazırım

Venezuela'da, ABD destekli muhalefet ile sosyalist Maduro hükümeti arasındaki çatışma artarak devam ediyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yanında olduğunu belirten efsane futbolcu Diego Armando Maradona, ”Özgür bir Venezuela için asker gibi giyinip emperyalizme karşı savaşırım" dedi. 7’de

10 Ağustos 2017 Perşembe | Dünya

Dünyanın önde gelen petrol üreticisi Venezuela’da, ABD destekli muhalefet ile Hugo Chavez sonrası iktidarı elinde bulunduran Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümeti arasındaki çatışmaların dozajı, hem sokakta hem de siyasi arenada her geçen gün biraz daha artıyor. 

Son olarak Maduro’nun “Paralı askerler” olarak nitelediği 20 kişilik bir grubun cumartesi sabahı Valencia kentinde bir askeri üsse saldırı düzenlemesi, bir Latin Amerika ülkesi Venezuela’da yakın bir gelecekte askeri çatışmaların da olabileceğinin işareti. 


Kıta ikiye bölündü

Ülkede 100’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan sokak gösterilerinin ardından içte olduğu gibi, dışta da tam bir kamplaşma yaşanıyor. 

Maduro hükümetinin, çoğunluğunu ABD destekli muhalefetin elinde bulundurduğu parlamentoyu aşmak için 30 Temmuz’da yaptığı Kurucu Meclis seçimlerini tanımayan ABD öncülüğündeki 17 Amerika ülkesi, Peru’nun başkenti Lima’da Venezuela hükümeti karşıtı bir toplantı yaptı. 

Kanada, Brezilya, Arjantin ve Şili gibi büyük ülkelerin de aralarında olduğu 17 devlet Venezuela’daki çatışmalara karşı harekete geçilmesini istedi.

Son olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres çatışmalarda Venezuela yönetimini “orantısız güç” kullanmaktan eleştirmişti. Bu açıklama ile BM, Lima’daki toplantıya katılan ülkelerle paralel bir görüş içinde olduğunu gösterdi. 


Latin Amerika’dan Venezuela’ya destek de var 

Öte yandan Latin Amerika Halkları İçin Bolivarcı İttifak (ALBA) üyesi ülkeler ise, Lima’daki toplantının müdahaleci anlayışla yapıldığı uyarısında bulundu. 

Küba, Nikaragua, Ekvador ve Bolivya gibi ülkelerin de üyesi olduğu ALBA’dan yapılan açıklamada, Venezuela’ya yönelik olası müdahale çağrıları eleştirildi.

Peru’daki toplantıya paralel olarak Venezuela’ya destek amacıyla olağanüstü bir şekilde toplanılacak olan ALBA ülkeleri, Venezuela’ya bir tür denetleme (monitoring) mekanizmasının getirilmesine karşı çıkıyor.


Maradona: Savaşmaya hazırım

Bu arada dünya futbolunun efsane isimlerinden Diego Armando Maradona, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yanında olduğunu belirterek “Özgür bir Venezuela için asker gibi giyinip emperyalizme karşı savaşırım” dedi.

Kişisel Facebook hesabından açıklama yapan 57 yaşındaki Arjantinli futbol yıldızı “Biz ölene kadar Chavistiz. Maduro emrederse, özgür bir Venezuela için asker gibi giyinip emperyalizme ve sahip olduğumuz en kutsal şeyi, bayraklarımızı bizden almak isteyenlere karşı savaşırım” dedi.

Maradona, İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca yaptığı paylaşımda ‘Yaşasın Chavez’, ‘Yaşasın Maduro’, ‘Yaşasın devrim’, ‘Yaşasın gerçek Venezuelalılar’ ifadelerini kullandı.


Ne olmuştu?

Maradona, Venezuela’nın ölen sosyalist lideri Hugo Chavez’in yakın dostlarındandı. Maradona, Chavez’in yerine gelen Nicolas Maduro’ya 2013’teki başkanlık seçimlerinde destek vermişti.

5 Ağustos Cumartesi günü Valencia kentinde eski bir yüzbaşı liderliğindeki askerler bir askeri üsse saldırı düzenlemiş,  yayınladıkları videoyla halkı ayaklanmayla çağırmıştı. 

Bu girişim, Venezuela Ulusal Bolivarcı Silahlı Güçler tarafından kısa sürede bastırılmıştı. 

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Valencia kentindeki askeri ayaklanmanın bastırılmasının ardından, ABD ve komşu ülke Kolombiya’yı saldırıyı düzenleyenlere destek vermekle suçlamış,  “Terörist saldırı cesurca püskürtüldü” demişti. 


 CARACAS/LİMA738

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA