ABD Haşdi Şabi’yi vurdu

ABD, Irak- Suriye sınırında mevzilenen milis gücü Haşdi Şabi’ye yönelik hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda 35 kişinin öldüğü, 25 kişinin ise yaralandığı açıklandı. Bu saldırının yankısı sürerken ABD, Lübnan-Suriye sınırına özel kuvvetlerini konuşlandırdığını açıkladı.

09 Ağustos 2017 Çarşamba | Dünya

ABD, Irak-Suriye sınırındaki Haşdi Şabi mevzilerine yönelik dün sabah saatlerinde şiddetli bir hava saldırısı düzenledi. 

Şii milis gücü Haşdi Şabi içerisinde yer alan Seyîd Şuheda Ketibeleri’ne dönük gerçekleşen hava saldırısında 35 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı belirtildi. 

Sputnik’e konuşan Haşdi Şabi Komutanı Ali Haşim Huseyni, bombardıman sonucu 35 kişinin öldüğünü, 25 de yaralı olduğunu söyledi. 

Huseyni saldırı ile ilgili şu bilgileri verdi: “ABD uçakları Seyid Şuheda Ketibeleri’ni bombaladı. Yaralılar Irak’taki çeşitli hastanelerinde tedavi görüyor. Bazılarının durumu çok ağır. Vurulan yer Baac kentine 20 kilometre yakınlıkta ve tam Irak-Suriye sınırında yer alıyor. Kasti bir saldırı, şiddetle kınıyoruz.”


Musul’un işgalinin ardından kuruldu

Haşdi Şabi, DAİŞ’in 10 Haziran 2014’te Musul’u işgali ve bu terör örgütünün Irak çok büyük bir alanı ele geçirdikten sonra Bağdat’a dayanmasından sonra kuruldu. Iraklı Şii din adamı Ayetullah Sistani, DAİŞ‘in Musul işgalinin ardından tüm Irak halkına, DAİŞ’e karşı eli silah tutan herkesi savunmaya çağıran bir fetva yayınlamıştı. Bu fetvanın ardından farklı Şii milis grupları Haşdi Şabi adıyla bir araya geldi. 

Fetvanın temel argümanı, DAİŞ’in işgal ettiği yerlerde başta Şiilerin olmak üzere farklı halklar ve dini yapılara ait kutsal mekanların yıkılmasının önüne geçmekti. 


Öne çıkan milis grupları 

Haşdi Şabi bünyesinde yer alan onlarca örgütlerden öne çıkanlar şunlar: Bedir grubu, Asaib Ahl El-Hak, Barış Tugayları (Mukteda El Sadr’ın grubu), Hizbullah Tugayları, Seyyid El Şuhada Tugayları, Kataib El İmam Ali, Ebu El-Fadl El-Abbas Güçleri, Harakat Hizbullah El-Nucaba.


İran’ın belirleyici rolü var

Halk Seferberlik Güçleri anlamına gelen Haşdi Şabi, Irak ağırlıklı bir güç olmasına rağmen oluşumunda daha çok İran’ın izleri görülüyor.  

BBC Farsça servisinden Kasra Naji, Haşdi Şabi’nin İran Devrim Muhafızları tarafından örgütlendirildiğini, bünyesindeki grupların liderlerinin genelde Tahran ve İran Şii ideolojinin kaynaklarından sayılan Kum kentiyle yakın ilişkileri olan din adamları olduğunu belirtilyor. 


Liderleri Tahran ve Kum kentiyle bağlantılı 

Naji, “Danışmak için düzenli olarak İran’ı ziyaret ediyorlar. Paranın ve silahların bir bölümü İran’dan geliyor. Bu yüzden ilişkileri ideolojik olarak da, maddi destek açısından da ve diğer diğer bağlamlarda da oldukça güçlü” ifadelerini kullanıyor.  

Irak’ta farklı Şii milis gruplarında oluşturulan Haşdi Şabi, Musul kent merkezinde 17 Ekim 2016’da başlayan 10 Haziran 2017’de ise sona eren Musul’u DAİŞ’ten temizleme operasyonuna doğrudan katılmasa da kırsal alanda DAİŞ’in ele geçirdiği çok sayıda yerleşim birimini çetelerden temizledi. 

Şengal’in etrafından çok sayıda köyü denetime alan Haşdi Şabi, Irak Suriye sınırına kadar alan kontrolü ele geçirdi.  

Musul operasyonu ile birlikte Haşdi Şabi aynı zamanda daha önceki fiili durumu aşıp daha legalize oldu. 

Aynı zamanda Musul’un Güney ve doğu hattında DAİŞ’e karşı savaştı. Haşdi Şabi, dah önce ise DAİŞ çetelerinin elinde bulunan Samara, Ramadi, Tikrit ve Anbar’ın Irak devlet güçlerince alınmasında önemli pay sahibiydi. 

Öte yandan Irak ordusu DAİŞ’in elinde bulunan Tel Afer bölgesine büyük bir operasyon hazırlığı yaptığı sırada geçtiğimiz hafta Haşdi Şabi milisleri, kentin kırsal alanında operasyon başlattıkları ve bazı yerleşim birimlerini DAİŞ’ten aldıkları duyrulmuştu. 


100 bini geçiyor 

Haşdi Şabi, operasyonlarda çok sert olmakla ve insan hakları ihlallerine yol açmakla da zaman zaman gündeme geliyor. Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütleri, Haşdi Şabi’nin karıştığı hak ihlallerini anlatan raporlar da yayınlamıştı. 

Türk devleti de savaş ve insanlığa karşı suçlar işleyen DAİŞ ve El Nusra kökenli çete terör örgütlerini destekleyip, bu örgütleri teröre sevkederken, bir yandan da Haşdi Şabi’nin Sünni bölgelerde operasyonlarda kullanılmasına tepki gösteriyor.

Irak ve İran tarafından silah ve maddi olarak beslenen Haşdi Şabi’deki milis sayısının ise 100 ila 150 bin arasında olduğu belirtiliyor. 


 HABER MERKEZİ 
ABD askeri Lübnan-Suriye sınırına konuşlandı 


ABD Özel Kuvvetlerine bağlı askerler, Lübnan’ın Suriye sınırına konuşlandı. Lübnan ordusuna ‘destek’ amacıyla ülkenin kuzeydoğusuna konuşlandığı bildirilen askerler hakkında  Arapça yayın yapan Al-Hurra televizyonuna konuşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon “Lübnan’da ABD Özel Kuvvetlerin faaliyetini teyit edebilirim” dedi. 

Pentagon Sözcüsü, Lübnan’da operasyonel ABD kuvvetlerinin sayısı ve niteliği hakkında ise bilgi vermedi.  Lübnan sınırında DAİŞ çeteleri de bulunuyor. 

İran destekli Şii örgüt Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, geçen Cuma günü yaptığı açıklamada, sınırın Suriye tarafında konuşlu Hizbullah üyelerinin Lübnan Ordusu’na desteğe hazır olduğunu söylemişti.


652

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA