Rojava’yı savunacağım

Alman aktivist Doris Seekamp hakkında, 1 Kasım Uluslararası Kobanê Günü’nde PYD, YPG/YPJ bayrakları taşıdığı gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması Frankfurt’ta görüldü.

09 Ağustos 2017 Çarşamba | Haber

LUQMAN GULDIVÊ/FRANKFURT


Alman aktivist Doris Seekamp hakkında, 1 Kasım Uluslararası Kobanê Günü’nde PYD, YPG/YPJ bayrakları taşıdığı gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması Frankfurt’ta görüldü.  Duruşma öncesi yasağı protesto için mahkeme önünde eylem yapılırken, davanın görüleceği salonun girişinde onlarca polisin olması dikkat çekti. Mahkeme salonunda Doris Seekamp ve avukatı Markus Künzel hazır bulundu. Ancak dava görülür görülmez, hakim davayı erteledi. Frankfurt Sulh Mahkemesi, İdari Mahkeme’de polislerin eyleme yönelik yasaklamalarına ilişkin görülen davadan çıkacak kararı bekleyecek. Seekamp davasının muhtemelen bu ay sonu veya Eylül ayında karara bağlanması bekleniyor.   


İfade özgürlüğüdür

Doris Seekamp’ın avukatı Markus Künzel ise Doris’in yasa dışı bir suç işlemediğini dile getirerek, bu davayı kazanacaklarını dile getirdi. Taşınan YPG bayrağının „ifade özgürlüğü“ kapsamında olduğunu dikkat çeken Künzel, müvekkili hakkında verilecek bir ceza karşısında davayı Eyalet Yüksek Mahkeme’sine taşıyacaklarını bildirdi. 1990’larda Kürtlerin taşıdıkları ERNK ve PKK bayrak ve flamalarına yönelik açılan birçok davanın cezayla sonuçlandığını hatırlatan Künzel, ancak şuan görülen davada kazanma şanslarının yüksek olduğunun altını çizdi. 

Doris, görülen ilk duruşmasının bu şekilde ertelenmesine tepki göstererek, „Biz duruşmaya hazır bulunduk, ancak onlar hazır değilmiş. Ben bir savunma hazırlamıştım, savunmam Kürt halkı ve ve Rojava’ya ilişkindi. Ama olmadı. Önümüzdeki duruşmada bu savunmamı yapacağım. Bu mahkeme kararı da benim için iyi olacak“ diye konuştu. 


Mahkeme önünde eylem

Kürdistan Dayanışma Hareketi, görülecek duruşma öncesi Frankfurt Adalet Sarayı önünde basın açıklaması düzlendi. Eylemde, açılan pankartta „Bi Têkoşîna Rizgariya Kurd re Piştgirî; Alîkariya Elman Nedin Terora Dewleta Tirk“ yazılı pankart açıldı.  Duruşmada Doris’a destek vermek amacıyla mahkeme önünde bulunan Christoph, “Eğer PKK üzerinden yasak kalkarsa, diğer yasaklarda düşer. Kimse ‘YPG, YPJ ve YPD bayrak ve flamalarını taşımayın’ diyemez. Eğer burada fazla bir sayıyla gelir ve bu davaya sahip çıkarsak kazanırız“ dedi. 


1760

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA