Zehirli yumurta skandalı yayılıyor

Zehirli yumurtalar Almanya, Belçika ve Hollanda’dan sonra İngiltere ve Fransa’da da tespit edildi.

09 Ağustos 2017 Çarşamba | Toplum-Yaşam

Zehirli yumurtalar Almanya, Belçika ve Hollanda’dan sonra İngiltere ve Fransa’da da tespit edildi. 

İngiltere Gıda Standartları Ajansı „bu yumurtaların ülkedeki dağıtımını ivedilikle araştırdıklarını“ açıklarken, yumurtaların sayısının „çok az“ olduğu ve kamu sağlığına karşı oluşturduğu tehdidin „çok düşük“ olduğu kaydedildi. Fransız hükümeti de bir açıklama yaparak, Hollanda’dan gelen ve içinde fipronil maddesinin tespit edildiği 13 parti yumurtanın iki adet gıda işleme tesisinde keşfedildiğini söyledi.

Deutsche Welle (DW)’nin geçtiği habere göre, Belçika’nın 20 Temmuz’da Avrupa Birliği Komisyonu’nu uyarması sonucu ortaya çıkan skandaldan sonra bu ülkedekilere ek olarak Almanya ve Hollanda’daki yumurtalar süpermarketlerden çekilmişti. Hollanda 26 Temmuz’da, Almanya da 31 Temmuz’da AB Komisyonu’na benzer uyarılarda bulunmuştu. Pazartesi günü bir açıklama yapan AB Komisyonu, Birlik çapındaki hızlı uyarı sistemi ile hangi yumurtalara zehir bulaşmış ve Almanya üzerinden İngiltere ve Fransa’ya dağıtılmış olabileceğinin tespit edilebileceğini söyledi.


Milyonlarca tavuk itlaf edilecek

İçinde fipronil tespit edilen yumurtalara şu ana kadar Almanya’nın 16 eyaletinin 15’inde rastlandı. Alman savcılar, zehirli yumurta skandalına ilişkin Aşağı Saksonya eyaletinde faaliyet gösteren bazı çiftlikleri incelemek üzere bir soruşturma başlattı.

Hollanda çiftçi örgütü LTO’nun tahminlerine göre 150 şirket bünyesindeki milyonlarca tavuk itlaf edilebilir. Tahminlere göre krizin patlak verdiği günden bu yana 300 binden fazla tavuk hâlihazırda itlaf edilmiş durumda.

Hollanda’da şu ana kadar 138 tavuk çiftliği kapatılırken 59 çiftlikten sağlanan yumurtaların çocuklar tarafından tüketilmemesi uyarısı yapıldı. Ülkedeki tavuk çiftliklerinin beşte biri kapatılmış durumda. Belçika ise 51 çiftlikte üretimi durdurmuşken, 21 tanesinde üretilen tavuklarda fipronil tespit etti.


Fipronil nedir?

Fipronil maddesi hayvanlardaki pire, bit ve keneleri yok etmek için kullanılan bir böcek ilacı. Maddenin, kümes hayvanları gibi insanların tükettiği hayvanlarda kullanımı yasak. Bu tip hayvanlara temas etmesi durumunda tüy ve deri tarafından emilen madde yumurtalara bulaşabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), fipronil maddesini „orta derecede tehlikeli“ olarak tanımlıyor ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde böbrek, karaciğer ve tiroit bezlerine ciddi etkileri olabiliyor. 


  FRANKFURT


860

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA