Sanatta duygu, özlem var

ANKA Üreten Kadın Derneği üyesi kadınlar, üretmenin mutluluğunu yaşıyor. Hiç vazgeçmediği el sanatını 41 yaşından sonra profesyonel olarak icra etmeye başlayan Elif Etiler, "Kadınlar pes etmiyor" dedi.

18 Temmuz 2017 Salı | Kadın

Bir grup kadının kadına yönelik şiddetle mücadelesiyle başlayan ve dernekleşen ANKA Üreten Kadın Derneği, kadınların hayallerini üretime döktüğü ve ekonomik olarak özgürlüğünü kazandığı projesiyle yoğun ilgi görüyor. 1'inci Hikayesi Olan Kadınlar Festivali'nde ürettikleri ürünleri satışa sunan kadınlar, kadınların her alanda özgür olabilmesi için öncelikle kendini keşfetmesi gerektiğini belirtti. Dernek üyelerinden 43 yaşındaki Elif Etiler, ahşap üzerine resim çiziyor. Çocukluktan beri el sanatlarına yoğun bir ilgisinin olduğunu ancak ailesinin zorlamasıyla lise yıllarında başka bir meslek seçtiğini ifade eden Etiler, zaman zarfında ise el sanatlarına olan sevgisinin asla bitmediğini dile getirdi. 


Sanatta duygu, özlem var’

"Yıllarca sevdiğim işi yapmak için hasret duydum" diyen Etiler, 35 yaşından sonra Halk Eğitim Merkezi’ne giderek 6 yıl ders aldığını söyledi. Sonunda el sanatlarından "ustalık öğretici" belgesi aldığının altını çizen Etiler, "Aslında hobi olarak sürekli olarak el sanatları ile uğraşıyordum. Şimdi para kazanmak için yapıyorum. Yaptığım tüm sanatlarda başka bir duygu, özlem var. Her ürettiğim resim benim için ayrı bir dünya” dedi. El sanatları ile uğraşanların duygu dünyalarının geniş olduğunu söyleyen Etiler, el sanatlarının bir yaratma gücü olduğunu ve insanı sürekli üretmeye sevk ettiğini vurguladı. 


Özlemini ahşaplara aktarıyor

Etiler, “Ekonomik anlamda zorlanmamak için hayal gücümüzü kullanıyoruz ve üretmeye başlıyoruz. Bazı ürünlerde kullanılan teknikleri öğrenmek için para veriyoruz, bazılarını da internet ortamında izleyip aylarca çalışmamla öğreniyorum. Bazı teknikleri yıllarca öğrenmek gerekiyor” diye belirtti. Ahşaba çizdiği resimlerle ruh dünyasını ve içindeki özlemi anlatmaya çalıştığını kaydeden Etiler, şöyle dedi: “Her alanda kadın olmalıdır. Erkeklerin yaptığı her işi kadınların da yapabileceğine inanıyorum. Örneğin 'şoför kadın olmaz' diyorlardı bugün her tarafta şoför kadınlar var, 'tamirci kadın olmaz' diyorlar ama her yerde tamirci kadınlar var. Kadınlar pes etmiyor.” 


Eve hapsedilen kadınlar üretmeli

Dernek çatısı altında üretim yapan kadınlardan Zahide Eyüpoğlu ise, hem ekonomik özgürlüğünü kazanmak hem de doğaya faydalı olabilmek adına geri dönüşüm için cam işlemeciliği yapıyor. Eyüpoğlu, üretken kadının her zaman bireysel farkındalık yaşadığını, aynı zamanda ekolojiye ve çevresine duyarlı olduğunu ifade etti. Özellikle eve ve televizyon ekranlarına hapsedilmeye çalışılan kadınların hikayelerini, duygularını ve yaşadıklarını daha fazla üreterek dile getirmesi gerektiğine dikkat çeken Eyüpoğlu, “Biz kadınları televizyon ekranlarından kurtarmak için dernek bünyesi altında verdiğimiz dersleri videoya alıp yayınlıyoruz. Bu sayede kadınlar hem meslek öğreniyorlar hem de üretken hale geliyorlar. Kadınlar tek başlarına ayakları üzerinde durabilir ve kimseye de ihtiyaçları yok” diye konuştu. 


 DİHABER/MERSİN


621

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA