Kapitalist yaşamı değil direnişi seçelim!

Avrupa'daki Kürt gençleri, 20.Mazlum Doğan Gençlik Kültür ve Spor Festivali'nde buluştu. Festivalde konuşan Cîwanên Azad temsilcisi Zerdeşt Botan “Kapitalist yaşamın yerine direnişi seçelim” dedi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Haber

Avrupa’da yaşayan Kürt gençleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a özgürlüğü içeren 'Azad Bike' kampanyası çerçevesinde gerçekleştirilen 20.Mazlum Doğan Gençlik Kültür ve Spor Festivali'nde bir araya geldi. 

Belçika'nın Liege kentine bağlı Blegny kasabasında düzenlenen festivalde futbol, boks, pencak gibi spor dallarında finalistler karşı karşıya geldi. Başta Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinden gençlerin katıldığı festival, “Rêber Apo Azad Bike, Kurdistanê Azad Bike û Jiyanê Azad bike" sloganıyla düzenlendi. Festivalin yapıldığı spor tesislerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Mazlum Doğan’ın yanı sıra Kürdistan Özgürlük Mücadelesi'nde yaşamını yitirenlerin posterleri ve PKK, Cîwanên Azad, Jinên Ciwanên Azad bayrakları ile 'Rêber Apo Azad Bike', 'Kapitalizmê nejî û ne de jiyandin', 'PKK bir fedai hareketidir', 'Özgürlük için yaşanacak Önderlik için savaşacak', 'Genç başladık, genç bitireceğiz' gibi pankartları asıldı. Sık sık 'Bijî Serok Apo', 'Gençlik özgür yaşamın garantisidir' sloganları atıldı. 

Saygı duruşuyla başlayan festivalde, yüzlerce sporcu, kültür ve sanat çalışanının katılımıyla 'Özgürlük Geçidi' gerçekleşti. 


'Mazlumların emanet ettiği meşaleyi yükseltelim’

Festivalin açılış konuşmasını Cîwanên Azad adına Zerdeşt Botan yaptı. Botan konuşmasında, Mazlum Doğan’ın kişiliğine değinerek, "Mazlum Doğan direnişçi kişiliğiyle Kürt gençlerinin sembolü olmuştur. Eylemi bizim için bir emirdir. PKK’nin direnişçi kişiliğinin yaratıcısı olmuştur. 14 Temmuz direnişçileri de öyledir. Hayatlarıyla yeni bir gelenek ve tarih yarattı. Eğer biz kendimize bu önderleri örnek alırsak başaramayacağımız hiçbir şey yoktur" dedi.

40 yıllık Kürdistan Özgürlük Mücadelesi'nde gençliğin motor gücü olduğunu vurgulayan Botan, "Genç başladık, genç bitireceğiz" diyerek, mücadeledeki gençliğin önemine dikkat çekti.

Botan, Avrupa’da yaşayan Kürdistan gençliğine de çağrıda bulunarak “Kapitalist yaşamın yerine direnişi seçelim. Yönümüzü Kürdistan dağlarına verelim. Mazlumların bize emanet ettiği meşaleyi yükselterek, bu halka layık olabiliriz" dedi.


’Heyecanın kaynağı mücadelenin geldiği aşamadır’

Kürt siyasetçi Cuma Tak ise 20 yıl önce başlayan Mazlum Doğan Gençlik Kültür ve Spor Festivali’nin aynı coşku ve heyecan ile devam etmesinin önemli olduğunu belirterek “Bu heyecan ve coşkunun tek kaynağı şehitlerimiz ve mücadelemizin geldiği aşamadır" diye konuştu. 


Özgür dağlardan gençlere mesaj

Festivale görüntülü mesaj ile katılan Komalên Ciwan Sözcüsü Şîmal Ülkem de şunları söyledi: "Mazlum Doğan Gençlik Festivali'nin Öz yönetim direnişlerinde açığa çıkan, 14 Temmuz direniş ruhun bir yenilenmesi olan yeni mücadele sürecinde tekrardan yeni bir başlangıcı olması gerektiğini belirtiyoruz. Kürdistan’ın dört bir yerinde Kürdistan’ın en yiğit, en fedakar ve en kahraman gençleri faşizme karşı, sömürgeciliğe karşı, soykırıma karşı, tecavüze karşı, yok edilmeye karşı, inkar ve imhaya karşı büyük bir mücadele veriyor. Bu açıdan zafere yaklaştığımızı bugünlerde en başta da Avrupa gençliğinin mücadelemize en yüksek düzeyde destek vermesi gerektiği, katılması gerektiği ve mücadeleyi büyütme, zafere taşıma temelinde en büyük katılımı şuan da gerçekleştirmesi gerektiğini belirtiyoruz."  


'Belçika İşçi Hareketi için de bir ışıktır'

Belçika Sosyalist Mücadele Partisi adına Simon Hupkens de Kürtler ile dayanışma içerisinde olduklarını dile getirdi. Hupkens “Bugün Rojava başta olmak üzere Kürtler özgürlük mücadelesi veriyor. Biz parti olarak bu mücadeleyi yakında takip ediyor, destekliyoruz. Kapitalizme karşı Rojava Devrimi bir modeldir. Bu devrim Belçika İşçi Hareketi için de bir ışıktır" dedi. 


Şampiyon takım: Özgür Gençlik

Festivalde Avrupa genelinde daha önce yapılan ön elemeleri geçerek, finale kalan Welat Spor ile Özgür Gençlik karşılaştı. Yapılan karşılaşmanın normal süresi 1-1 bitmesi nedeniyle penaltılara gidildi. Penaltılar sonucunda Almanya’dan Özgür Gençlik Spor, Welat Spor’u 6-5 yenerek, 20’nci Mazlum Doğan Gençlik Spor ve Kültür Festivali’nin şampiyonu oldu. 

Kültür programı çereçevesinde sanatçı Pınar Aydınlar, Nûarin, Seyda Perinçek, Rapçi Celoviz, Paris’ten Zazloz sahne alırken, Govend, tiyatro oyunları sergilendi. 

Festivalde farklı dallarda sportif aktiviteler de gerçekleşti. Festival, sportif karşılaşmalarda dereceye girenler için yapılan tören ile son buldu. 


 LIEGE


888

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA