İncirlik’ten sonra Konya krizi

Türkiye ve Almanya arasında Alman askerlerinin tahliye kararıyla sonuçlanan İncirlik krizinin ardından, şimdi de Konya’daki askeri üs ile ilgili sorunlar yaşanıyor.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Dünya

Türkiye ve Almanya arasında Alman askerlerinin tahliye kararıyla sonuçlanan İncirlik krizinin ardından, şimdi de Konya’daki askeri üs ile ilgili sorunlar yaşanıyor.   Türkiye, Alman vekillerin Konya’daki NATO üssünü ziyaretine izin vermedi. SDP Federal Meclis Grup Başkanı, Alman askerlerinin ziyaret izninin iptal edilmesinden sonra artık Konya’da kalamayacağını söyledi. 

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha önce yaptığı bir açıklamada “Alman vekillerine, İncirlik’e izin verilip verilmemesi konusunda inisiyatif tamamen bizde. Biz, Alman Parlamenterlerin İncirliği ziyaretine izin vermeyiz ancak Konya’da Alman askerlerinin bulunduğu üs NATO üssüdür. Orayı ziyaret edebilirler” demişti. 

Çok kısa bir süre önceye denk gelen Çavuşoğlu’nun bu açıklamasının ardından tamamen farklı bir tablonun ortaya çıkması, aynı zamanda Türk- Alman ilişkilerinde farklı gerginliklerin de boy verdiğinin işareti.  


SDP ve Birlik Partileri arasında görüş farkı

Türkiye’nin vekillerin ziyaret iznini iptal etmesi ardından Almanya’da siyasi arenada tartışmalar sürüyor. SDP Federal Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, “Ziyaret izni olmadan Alman askerleri Konya’da kalamaz” görüşünü savundu. Opperman bunun esnetilemez bir standart olduğunu belirtti. 

Deutsche Welle’nin aktardığına göre koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokratlar ve muhalefet partileri, ziyaret izni olmaksızın Alman askerlerinin Türkiye’de kalmasının söz konusu olamayacağını dile getirirken, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) yeni bir ziyaret için randevu verilmesini talep etti, ancak askerlerin Konya’dan çekilmesinin ‘tehlikeli’ olacağı ileri sürüldü.


‘Ziyaret yoksa Konya da yok’ 

Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen de “Ziyaret yoksa, Konya da yok” derken, Yeşiller Partisi’nin Savunma Politikaları Sözcüsü Agnieszka Brugger “Erdoğan’ın böyle bir provokasyonuna ne Federal Hükümet ne de NATO izin verebilir” şeklinde konuştu.

Hristiyan Birlik Partileri’nin Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt ve Savunma Politikaları Sözcüsü Henning Otte ise Alman askerlerinin Konya’dan çekilmesi önerisini ‘dar ve tehlikeli’ bir adım olarak niteledi. Hardt ve Otte, Konya’daki durumun, Alman askerlerinin çekilmeye başladığı İncirlik Üssü’nden farklı olduğunu belirtti. İki sözcü, Alman askerlerinin Konya’daki varlığının ikili misyon değil, DAİŞ ile mücadele kapsamında yürütülen bir NATO misyonu olduğuna dikkat çekti.


 BERLİN


181

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA