Çocukların canının yandığı her yerde olacağız

İzmir’de 6 öğrencinin öğretmenleri tarafından cinsel istismara uğradığını ortaya çıkararak, istismarcının 82 yıl 6 ay hapis cezası almasını sağlayan Saadet Özkan, “Çocukların canının yandığı, onların istismar ve ihmale uğradığı her yerde olacağız” dedi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Kadın

İzmir’de 6 öğrencinin öğretmenleri tarafından cinsel istismara uğradığını ortaya çıkararak, istismarcının 82 yıl 6 ay hapis cezası almasını sağlayan Saadet Özkan, “Çocukların canının yandığı, onların istismar ve ihmale uğradığı her yerde olacağız” dedi. 

İzmir’de yaşları 6 ila 11 arasında değişen 6 öğrencisine cinsel istismarda bulunan 66 yaşındaki Adil Şahintürk’ün yargılandığı davada Şahintürk’e 82 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Olayı ortaya çıkaran ve başından sonuna kadar davanın takipçisi olan Saadet Özkan, “Çocuk istismarına” karşı mücadelenin de sembol isimlerinden bir oldu. Yargılama süreci 3 yılı aşkın bir süre devam eden olayda çıkan karardan buruk bir memnuniyet duyan Özkan, dava süreci ile birlikte bundan sonraki çalışmalarını dihaber’e değerlendirdi. 


Dava çok uzun sürdü

Davanın 3 yılı aşkın sürmesinin çok uzun bir zaman dilimi olduğunu belirten Özkan, her şeyin şeffaflıkla ortada olmasına rağmen sürecin uzadığını ifade etti. Yargının bu anlamda daha net bir adım atması gerektiğini söyleyen Özkan, istismar ve kadın davalarının en fazla 6 ay içinde doğru bir şekilde sonuçlandırılması gerektiğinİn altını çizdi. 

Dava sürecinde tüm sivil toplum örgütleri ve kadın kurumları ile birlikte mücadele ettiklerini belirten Özkan, sonuç alıcı adımların atılması için daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. 


‘Bütün olarak mücadele verilmeli’

Türkiye'de çocuk alanında çalışmaların yok denecek kadar az olduğunu dile getiren Özkan, “İngiltere, çocuk istismarlarıyla ve ihlalleriyle mücadele etmek için çok büyük bir rakamda bütçe ayırmış. Bütün sistem çocuk istismarıyla mücadele timleri kurmuş. Rehabilitasyon merkezleri bu konuyu çözmüş. Çocukları koruyabilen yapıyı kurmuşlar. Böylesi ülkelerde söz konusu çocuksa sınırlar ortadan kaldırılıyor ve biz de gidip yapılanları öğrenmeli, tanımalıyız. Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, emniyet bu anlamda bir protokol oluşturmalı ve çocuklar örselenmeden çok acil hayata geçirilmeli. Bir bütün olarak bu mücadele verilmeli” dedi. 


Her yerde öz savunma eğitimleri

Çocuk istismarına karşı uluslararası anlamda mücadele vermek istediklerini kaydeden Özkan, “Türkiye’nin her yerinde örgütlenmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda toplumsal yardıma ihtiyaç duyuyoruz. Yetemediğimiz bir yerde yetebilecek kanallar oluşturacağız. Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği’nin (UCİM) kuruluş amacı zaten bu. İhbarlarla arayan insanlara yardım eli uzatabilmek istiyoruz. Her yerde, okullarda anne, baba, çocuk ve öz savunma eğitimleri vereceğiz. Çocukların canının yandığı, onların istismar ve ihmale uğradığı her yerde olacağız. Sağlıklı mutlu bireyler ve çocukların bu tür psikolojiyle büyümemeleri için koşturacağız” dedi. 


Öğretmenler eğitim almalı

Yeni göreve başlayan öğretmenlerin çocuk ihmali, istismar ve haklarıyla ilgili eğitimler alması gerektiğini de vurgulayan Özkan, şöyle devam etti: “Pedofililer her zaman çocuklara yakın yerleri seçiyor. Bunların olmaması için önceden önlemler alınması gerekiyor. Çocuklarımız zarar gördükten sonra gözyaşı dökmek yerine zarar görmeden önce engellemek gerekiyor. Yaşadığım bu dava sürecinde çocukların 'Ben bunu nasıl anlatacağım. Kendimi koruyacağımı bilseydim anlatabilirdim. Çok korktum ve konuşamadım' sözleri ile karşılaştım. Demek ki ana noktamız çocuklarımızı eğitmekten geçiyor.” 


 HABER MERKEZİ


135

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA