Latin Amerika’da çocuk evlilikler artıyor

Latin Amerika’da çocuk evliliklerin endişe verici boyutlara ulaştığına dikkat çeken insan hakları örgütleri, acil önlem alınmasını istiyor. UNİCEF’e göre bölgenin beş ülkesinde 18 yaş altı evlilik oranı yüzde 30.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Kadın

Latin Amerika’da çocuk evliliklerin endişe verici boyutlara ulaştığına dikkat çeken insan hakları örgütleri, acil önlem alınmasını istiyor. UNİCEF’e göre bölgenin beş ülkesinde 18 yaş altı evlilik oranı yüzde 30. 

Dünyanın sorunu olan çocuk evlilikler özellikle Latin Amerika’da azalma değil artış eğiliminde. Bölge devletlerinin hükümetleri; Birleşmiş Milletlere (BM), çocuk, erken ve zorla evlendirmeleri 2030 yılına kadar ortadan kaldırmak için taahhütte bulundu. İnsan hakları örgütleri ise bu taahhüdün yerine getirilmediğini belirterek “Latin Amerika’da çocuk evliliği hakkında derin düşünme vakti” uyarısında bulunuyor.

Bölgede umut verici gelişme ise geçtiğimiz günlerde Honduras parlamentosundan geldi. Honduras geçtiğimiz hafta oybirliğiyle çocuk evliliği yasadışı hale getiren bir tasarıyı onayladı.

Bölge ülkelerinde ebeveyn izni ile 14 yaşındaki çocuğa dahi evlilik izni verilebiliyor ve hükümetler buna müdahale edemiyor.


Başı Nikaragua çekiyor

Latin Amerika çocuk evlilikleri oranlarında üst sıralarda ancak hükümetlerin bu konuda önlem alması konusunda ise alt sıralarda yer alıyor. Endişe verici rakamların olduğu bölgeye ilişkin UNİCEF’in verileri dikkat çekici. Bölgede beş ülkede 18 yaş altı evlilik oranı yüzde 30’ları buluyor. En yüksek oran ise yüzde 41 ile Nikaragua.

Belize, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Ekvator, El Salvador, Guyana, Meksika, Panama ve Uruguay’da ise kız çocuklarının yüzde 20 ile 30'u 18 yaş altı evlendiriliyor. Oranlar dünyada çocuk evliliklerin fazla olduğu Afrika ve Asya’yı geride bırakıyor.

Latin Amerika, son 30 yıl içinde çocuk evlikte hükümetler düzeyinde önlem alınmadığı için belirgin bir düşüş yaşanmayan tek bölge.

Bölge ülkelerinde 18 yaşından önce evliliklere ebeveyn onayı ile izin veriliyor. Guatemala’da ise yasaların izniyle bazen 14 yaşında evliliğe dahi izin verilebiliyor. 

 HABER MERKEZİ


164

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA