9.1 milyar dolarlık müzik satışı

Danışmanlık şirketi PwC’nin yayımlanan yeni raporuna göre 2017 sonunda müzik sektöründe internetten elde edilen gelir yüzde 37 artarak 9.1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

17 Temmuz 2017 Pazartesi | Kültür-Sanat


Danışmanlık şirketi PwC’nin yayımlanan yeni raporuna göre 2017 sonunda müzik sektöründe internetten elde edilen gelir yüzde 37 artarak 9.1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Dünya çapında müzik satışında internetten elde edilen gelir, CD ya da plak gibi fiziksel albüm satışından elde edilen geliri ilk defa bu yıl geçecek.

Danışmanlık şirketi PwC, eğlence sektörüne dair yayımlanan yeni raporunda Spotify ve Apple Music gibi servisler üzerinden müzik dinleme alışkanlıklarının artmasıyla müzik satışında fiziksel olarak elde edilen gelirin iyice azalacağını ortaya koydu.

Rapora göre 2017 sonunda müzik sektöründe internetten elde edilen gelirin yüzde 37 artarak 9.1 milyar dolara ulaşması, fiziksel albüm satışından elde edilen gelirin ise yüzde 10 düşerek 7.7 milyar dolara inmesi bekleniyor.

ABD ve Avrupa'nın en büyük pazarları oluşturduğu müzik satışı ise genel olarak artış gösteriyor.

Financial Times'ın haberine göre YouTube, Deezer, Amazon ve Pandora gibi online müzik hizmeti veren servislerin 100 milyondan fazla abonesi var.

Universal Music, Sony Music ve Warner Music gibi büyük şirketler, Drake, Adele ve Beyoncé gibi müzisyenlerin şarkıları online olarak her dinlendiğinde gelir elde ediyor.

Bilet satışları, sponsorluklar ve lisanslama kalemlerinden oluşan bütün müzik sektörünün geliri ise 2016 yılında 47.2 milyar dolar oldu.

2017 yılında ise bu rakamın 49 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu rakamdan en büyük payı ise canlı müzik etkinlikleri alıyor.  


 KÜLTÜR SERVİSİ


147

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA