Macron’un rotası ABD

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 14 Temmuz Fransız Ulusal Günü kutlamalarına ABD Başkanı Donald Trump’ı davet etmekle, hem süregelen bir geleneği sonlandırdı hem de bundan sonra ABD ile daha fazla işbirliğine gireceğinin mesajını verdi.

15 Temmuz 2017 Cumartesi | Dünya

SELMA AKKAYA / PARİS 


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron son iki gündür önce Almanya Başbakanı Angela Merkel, daha sonra da ile ABD Başkanı Donal Trump’ı ağırladı. Elysee Sarayı trafiğinin ardından yapılan açıklamalar, Fransa’nın ABD’ye yakın bir siyasete doğru direksiyon kırdığını gösteriyor. Bu görüşmeler yapılırken, Paris’in değişik noktalarında Trump’ın ziyaretini protesto edenler gözaltına alınıyor. 

Başta Paris olmak üzere ülkede güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Perşembe günü Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığında, başkent Paris Elysee Sarayı‘nda 19’uncu Fransa-Almanya Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından Merkel ve Macron basın karşısına geçti.   


Merkel: ABD ile yakın işbirliği zorunlu

Almanya Başbakanı Merkel yaptığı konuşmada, “Güvenliğimiz konusunda farklı görüşlere rağmen ABD ile yakın işbirliği içinde olmalıyız. Yarının tarihi önemi (Fransa Ulusal Günü) yalnızca belli şeylerin gerçekleştiğini ve 21’inci yüzyılın dünyasında birbirimize bağlı olduğumuzu söylemek için bir neden. Avrupa, terörle tek başına mücadele edemez. Bu da neden NATO üyesi olmamızın bir nedeni” ifadelerini kullandı. Merkel, dijital alanda işbirliğinde ilerlemenin önemli olduğunu sözlerine ekledi. 


Yakın askeri işbirliği masajı

Merkel’i ağırlayan Macron ise; “Zamana yayılmış bir devrimden korkmamalı” vurgusuyla, Fransa’da 2018 ortasına kadar birçok yasal değişikliğin yapılacağının altını çizdi. Macron, “Bu derin bir devrimdir. Ama pasifik, yapılandırılmış ve zamana yayılmış bir devrimden korkmamalı. Hedefimiz ortak yeni jenerasyon uçak edinmektir” diyerek yeni askeri projelerin gündemde olduğunun da işaretini verdi. 

Her iki lider ABD konusunda yakın işbirliğinden bahsederken, Donald Trump Paris’e uçuyordu. 


Trump, çeşitli etkinliklerle protesto edildi

Merkel-Macron basın toplantısının devamında Elysee’de devlet töreniyle Donald Trump karşılandı. İkili, görüşmelerine akşam Tour Eyfel’in ikinci katında bulunan restoranda devam etti. Bu nedenle ‪Perşembe öğleden sonra‬ Tour Eyfel ziyaretçilere kapanırken, çevrede geniş önlemleri alındı. 

Yemek saatinde bölgeye gitmek isteyen antikapitalistler ve ekolojistler, gruplar halinde gözaltına alındı. 

Trump’ın gelişini protesto eden bir diğer grup ise Femen’di. Femen, Trump’ın kadın düşmanlığına dikkat çeken eylemini ünlü Rivoli Caddesi üzerinde gerçekleştirdi. 

Perşembe akşam, Paris Republique, Stalingrad, Bastille, Ecole Militaire bölgelerinde Trump’ın Fransa’ya gelişi çeşitli etkinliklerle protesto edildi. Yasaklı eylemler alternatif müzik grupları tarafından sokakta gerçekleştirilen konserlere dönüşürken, Republique Meydanı’nda Trump’ın gelişine karşı halk meclisi toplandı. 

Eylemlere katılım ise istenilen düzeyde gerçekleşmedi. 


‘Askeri işbirliğinin resmi ifadesi’

Dün ise hem Fransız Ulusal Bayramı çerçevesinde hem de Nice Katliamı’nın yıldönümü vesilesiyle ülke çapında etkinlikler yapıldı. Elysee caddesinde yapılan askeri törenin konuğu ABD Başkanı Donald Trump’tı. Bu geçit aslında bir gün önce hem Macron hem de Merkel’in dillendirdiği yeni askeri işbirliğinin resmi ifadesi niteliğindeydi. 

Bu aynı zamanda bir ilki de ifade ediyordu. Fransa tarihinde ulusal bayram vesilesiyle ilk kez bir diğer ülkenin devlet başkanı askeri törene katılmış oluyor. 

Fransa Elysee Caddesi’nde dünyada yeni bir işbirliğinin adımları atılırken, Nice’de bütün bu politikaların kurbanları olarak yaşamını yitirenlerin aileleri, çiçekleriyle yasa durmuştu.


629

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA