Yargıçtan seyahat yasağına müdahale

ABD’de bir federal yargıç, çoğunluğu Müslüman 6 ülkeye yönelik seyahat yasağının kapsamını daralttı.

15 Temmuz 2017 Cumartesi | Dünya

ABD’de bir federal yargıç, çoğunluğu Müslüman 6 ülkeye yönelik seyahat yasağının kapsamını daralttı. 30 Haziran’da yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle ABD’de aile yakınları ve iş ilişkileri olmayan İran, Libya, Suriye, Somali, Sudan ve Yemen vatandaşları ile tüm mültecilere vize verilmeyebilecek ve girişleri kısıtlanabilecekti.  

BBC’nin haberine göre Hawaii Federal Yargıcı Derrick Watson ise ABD’de yaşayanların büyükbabaları, büyükanneleri ve diğer akrabalarının ülkeye girebileceğine hükmetti.

Seyahat yasağı Yüksek Mahkeme tarafından geçen ay kısmen onaylanmış, nüfuslarının çoğu Müslüman 6 ülkeden seyahatçilerin ve sığınmacıların ülkeye girişini yasaklamıştı. Karara göre yalnızca ABD’de “gerçek bir akrabası” veya “bağlantısı” bulunan kişilerin ülkeye girmesine izin verilecekti.


‘Gerçek akraba’ tartışması

Trump yönetimi bu karara göre ABD’de yaşayanların dedeleri, nineleri, torunları, üvey kardeşleri, amcaları, teyzeleri, yeğenleri ve kuzenlerinin ziyarete gelemeyeceklerini açıklamıştı.

Yargıç Watson ise Trump yönetiminin “gerçek akraba” kavramını çok dar yorumladığına hükmetti ve bu akrabaların da gelebileceğine karar verdi. Bu kişiler sığınma başvurusunda da bulunabilecek.

Hawaii Savcısı Douglas Chin de kararın Trump yönetiminin Yüksek Mahkeme kararını, istediği gibi yorumlayamayacağı anlamına geldiğini belirtti: “Birbirinden koparılan aile üyeleri yeterince acı çekti. Mahkemeler bu uygulamanın terörizmi durdurma temeli taşımadığını ve ayrımcılık için bir bahane olduğuna karar verdi.” 

Havaalanlarında protesto gösterileri düzenlemesine yol açan kararname ayrımcı olduğu gerekçesiyle Federal Temyiz Mahkemeleri tarafından reddedilmişti. 


Irak listedan çıkarıldı

Trump’ın 27 Ocak’ta imzaladığı başkanlık kararnamesi, nüfusunun çoğu Müslüman 7 ülkenin (Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen) vatandaşlarına 90 gün, mültecilere ise 120 gün ABD’ye giriş yasağı getirmişti. 

Havaalanlarında protesto gösterileri düzenlemesine yol açan kararname ayrımcı olduğu gerekçesiyle Federal Temyiz Mahkemeleri tarafından reddedilmişti. 

Trump bunun üzerine 6 Mart’ta ikinci bir kararname imzalamış, Irak vatandaşları ile Yeşil Kart sahiplerini yasak kapsamı dışına çıkarmıştı.

ABD’de yargı Donald Trump’ın ikinci seyahat yasağını da durdurdu. Trump ayrıca, ABD’nin göçmen programını da 120 gün boyunca askıya almış ve Suriye vatandaşlarının ülkeye girişini ‘süresiz’ durdurmuştu. 

on değişikliklerle birlikte seyahat yasağı 30 Haziran’da yürürlüğe girmişti. 


 HABER MERKEZİ


166

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA