Konvoya gerilla çarpınca

HPG/YJA Star gerillaları, Hakkari merkezden Çelê istikametine giden askeri konvoyu vurdu. Cephane yüklü araç ile 1 Kirpi imha edildi. Cephane taşıyan aracın patlamasıyla yangın diğer araçlara sıçradı. Konvoydaki 1 Kirpi de darbelendi. Eylemde 16 Türk askeri öldürüldü, 14’ü de yaralandı.

15 Temmuz 2017 Cumartesi | Haber

AKP yönetimindeki Türk devletinin imha operasyonlarına karşı direnen gerilla, etkili eylemlerle de yanıt veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) dün yaptığı yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili detayları paylaştı.


30 asker savaş dışı bırakıldı

*  Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi kapsamında, 13 Temmuz günü saat 01.40’da Hakkari merkezden Çelê ilçesi istikametine doğru ilerleyen işgalci Türk ordusuna ait bir konvoy Nivoka köyü yakınlarında hedef alındı. İçinde cephane taşıyan bir araç ve Kirpi tipi zırhlı araç yakın mesafeden vurularak imha edildi. Cephane taşıyan araçta yaşanan patlamanın etkisiyle yangın diğer araçlara da sıçradı. Konvoydaki 1 Kirpi tipi zırhlı araç da vurularak darbelendi. Eylemde 16 Türk askeri öldürüldü, 14’ü de yaralandı. Türk güçleri, imha edilen araçlar ile ölü ve yaralı askerlerini alandan çıkarmak için Hakkari - Çelê yolunu uzun bir süre trafiğe kapattı.

*  Gerillalar, 13 Temmuz günü saat 17.30’da Çelê’ye bağlı Şehit Mazlum tepesinde konumlanan Türk askerlerini hedefleyen bir eylem düzenledi. Etkili bir şekilde vurulan askerlerden 2’si öldürüldü.

*  Şemzînan’a bağlı Tepê Çeta’da bulunan işgalci güçlere ait bir kulübe, 13 Temmuz günü saat 08.20’de vuruldu; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.


Taburun mevzileri vuruldu

*  Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Fındıkê taburuna yönelik 12 Temmuz günü saat 13.00’da eylem yapıldı. Taburda bulunan mevzilerin iki ayrı koldan vuruldu; 2 Türk askeri öldürüldü, 1 asker ise yaralandı.


Osmaniye’de tabura eylem

* Gerillalar, 10 Temmuz günü saat 12.00’de Osmaniye merkeze bağlı bir tabura yönelik eylem gerçekleştirdi. Komando binası, lojmanlar ve eğitim sahası hedef alındı; ölü ve yaralı sayısı tespit edilemedi.


Amed’in köylerine baskın

*  Türk ordusu, 9 Temmuz gecesi Amed’in Farqîn (Silvan) ve Pasur (Kulp) ilçelerinde bir operasyon başlattı. Farqîn’e bağlı Sêdeqnê, Cumatê, Cêndresê ve Şêlima köyleri ile Pasur’a bağlı Barunê ve Godarnê köylerinin çevresinde pusulamalarla başlayan operasyon, 11 Temmuz günü alana yayıldı. İşgalci güçler köylere baskın yapıp bazı köylüleri gözaltına aldı.

*  12 Temmuz günü saat 09.50’de operasyona katılan işgalci Türk ordusuna ait zırhlı bir aracı Godarnê köyü yakınlarında vurdu; ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi. Operasyonda sonuç alamayan işgalci TC ordusu, 12 Temmuz akşamı geri çekildi.


Hava saldırıları sürüyor

* Türk savaş uçakları, 13 Temmuz günü öğle saatlerinde Medya Savunma Alanları’ndan Avaşin bölgesine bağlı Satê köyü ve Tabura Êreba kısmını bombaladı. 10 Temmuz günü saat 10.10’da ise Zap bölgesine bağlı Werxelê alanını bombaladı.  


 ANF/BEHDİNAN


3217

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA