Cegerxwîn’e 15 Temmuz darbesi!

Kürt şairi Cegerxwîn’in isminin verildiği Gençlik, Kültür ve Sanat Merkezi’nin tabelası Türk kayyumunun talimatıyla indirildi. Merkeze, ”15 Temmuz Millet Kültür Merkezi” ismi verileceği öğrenildi.

14 Temmuz 2017 Cuma | Kültür-Sanat

DBP’li belediyelerin gasp edilmesi çok dilli hizmeti ortadan kaldırdı. Kreşler kapatıldı, internet siteleri tek dile döndü. Tiyatrocular, sinemacılar zabıta olarak görevlendirildi. Kürtçe, Süryanice, Ermenice tabelalar söküldü, yerine Türk bayrakları asıldı. 

Amed’in merkez Kayapınar Belediyesi tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan, ancak kayyum atanması sonrası işlevsizleştirilmek istenen Cegerxwîn Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi’nin tabelası indirildi. Öğle saatlerinde vinç yardımı ile tabela söküldü. Kayyum atanmasından bir süre sonra kültür merkezinin tabelasının yanına işlenen Arapça ”Kulluk etmek” anlamına gelen ”waw” harfine ise dokunulmadı. Merkeze, ”15 Temmuz Millet Kültür Merkezi” adı verileceği öğrenildi. 

Kayapınar Belediye kayyumu İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç’ın talimatıyla daha önce ”Kompleksa Werzîşê Ya Amedê” tesisinin ismi ”Şehit Polis Halit Gülser Spor Kompleksi” olarak değiştirilmişti. 

Kürtçeye tahammülsüzlük Kayapınar Belediyesi’ne bağlı çocukların Kürtçe eğitim gördüğü Zarokîstan Xalxalok’a da yansımıştı. Bu kreşte çalışan 14 öğretmen, 2 idareci ve 2 mutfak görevlisinin işine kayyumun talimatıyla son verilmişti.   


Cegerxwîn kimdir? 

Cegerxwîn 1903 yılında Gercüş’ün Hesarê köyünde dünyaya geldi. 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine ailesi ile birlikte Amudê’ye göç etti. 18 yaşında Amed’e gelen Cegerxwîn burada medrese eğitimi aldı. Bu dönemde Kürt kültürü ve edebiyat klasikleri ile tanıştı. Şeyh Said İsyanından sonra Rewanduz’a ardından Bağdat’a gitti. 1928 yılında Kürtçe şiirler yazmaya başladı. Şiirleri Hawar dergisinde yayınlandı. Qamişlo’da siyasi çalışmalar yürüttü. Güney Kürdistan ve Bağdat’ta edebi çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalarına 1979 yılında gittiği İsveç’in başkenti Stockholm şehrinde devam eden Cegerxwîn, 1984 yılında Stockholm’de hayatını kaybetti. Cenazesi Qamişlo’da defnedildi. Şiirlerinde Kürtlerin özgürlük mücadelesini, yine Kürt işçi ve köylülerin yerel burjuvalara ve toprak ağalarına karşı verdiği mücadeleyi işlemiştir. 


 AMED


572

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA