Kürtlersiz barış da anayasa da olmaz

Uluslararası siyasi arenada, Suriye’de Kürtlersiz bir çözümün olmayacağı her geçen gün biraz daha anlaşılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’de Kürtlerin anayasa çalışmalarında yer almasını istedi.

12 Temmuz 2017 Çarşamba | Dünya

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’de yeni anayasa taslağı için yürütülen çalışmalara Kürtlerin de katılması gerektiğini söyledi. 

BM Temsilcisi Rus RIA haber ajansına yaptığı açıklamalarda, Suriyeli Kürtlerin yok sayılmaması gerektiğini vurguladı ve “Kürt temsilcilerin anayasa çalışmalarına katılımına izin verilmeli” dedi.

Reuters haber ajansına bilgi veren Batılı diplomatlar, geçtiğimiz haftalarda BM temsilcilerinin farklı Suriyeli muhalif gruplarla anayasa tasarısı için teknik müzakereler yürüttüğünü söyledi ve yeni anayasa taslağı için İsviçre’nin Lozan kentinde iki toplantı düzenlendiğini aktardı.


Kürtsüz çözümün olmayacağını gördüler

Staffan de Mistura’nın başından beri yönettiği Cenevre görüşmelerinin üçüncü turu Şubat 2016 içinde yapılmış, PYD, bütün ısrarına rağmen bu toplantılara alınmamıştı.

Şu anda İsviçre’nin Cenevre kentinde Suriye görüşmelerinin 7. turu için için bulunan De Mistura, bu demeci ile Kürtlerin iradesi ve katılımı olmadan Suriye’de barışın olmayacağını görmüş oluyor. Staffan de Mistura ilk kez böyle bir demeç veriyor. 


‘Taraflar çaba harcamalı’

Suriye’de çatışmaları sonlandırmak için yapılan anlaşmaların, ülkede istikrarın sağlanmasında oynadığı rolün önemine vurgu yapan de Mistura, taraftarların çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

De Mistura’nın açıklaması, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’nin güneybatısı için üzerinde ulaşmaya vardıkları ateşkesin yürürlüğe girmesinden bir gün sonra geldi. ABD, Rusya ve Ürdün, Suriye’nin güneybatısında ateşkesin sağlanması ve “çatışmasızlık anlaşması” üzerinde uzlaşmışlardı.


Ateşkes geçerliliğini koruyor

Ateşkesin kapsamlı olarak geçerliliğini koruduğunu söyleyen de Mistura, sözlerine şöyle devam etti: “İki süper güç ateşkesin başarılı olması çabasıyla, bu düzeyde bir uzlaşma sağlayabildiyse, o ateşkesin başarılı olması ihtimali yüksektir.” 

De Mistura, çatışmaların sonlandırılması için atılacak adımların, istikrarın hızla sağlanmasına yönelik olması ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini savundu. 

De Mistura açıklamasında, Rusya, İran ve Türkiye’nin Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan, ancak anlaşma sağlanamayan görüşmelerde de, doğru yönde adımlar olduğunu iddia etti. 


 CENEVRE
QSD, DAİŞ Karşıtı Koalisyon toplantısında


Kuzey Suriye ve ülkenin farklı alanlarında savaş ve insanlık suçu işleyen DAİŞ’e karşı büyük özgürlük mücadelesi veren Demokratik Suriye Güçleri (QSD), ABD’nin başkenti Washington’da DAİŞ Karşıtı Koalisyon’un düzenleyeceği toplantıya katılacak. Dün başlayan toplantı, yarına kadar devam edecek. 

ANF’nin QSD kaynaklarından edindiği bilgilere göre Washington’da yapılacak olan ve 70 ülkenin yer aldığı DAİŞ karşıtı toplantıya, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) temsilcisi de katılacak.

DAİŞ’in Musul ve Reqa’da yenilmesi ardından mücadele stratejilerinin ele alınacağı toplantıya, DAİŞ karşıtı koalisyonun özel temsilcisi Brett McGruk başkanlık edecek. 

DAİŞ’e Karşı Koalisyon, başta Suriye ve Irak olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde örgütlenen DAİŞ karşı mücadele için Ağustos 2014’te kuruldu. 70’e yakın ülke askeri veya maddi olarak bu koalisyona destek veriyor. Son olarak Brüksel’de 24-25 Mayıs tarihleri arasında yapılan zirvede NATO da koalisyona katılma kararı almıştı.   540

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA