Gerillada buluşan hikayeler…

Burada hikâyesi farklı gerillalar ile karşılaştık. Gerilla Şilan Minbic DAİŞ’in zulmünden kaçıp PKK saflarına katılmış. Mizgin Hesekê ise Arap bir gerilla. Amara Kiçi’nin ise faşist Türk devleti tarafından kardeşi Cizre’de bodrumda yakılarak katledilmiş.

12 Temmuz 2017 Çarşamba | Forum

Zeynep Nergîz BOTAN 


Sıcak bir yaz günü gerillanın ferahlatıcı sohbeti, sıcak tebessümüne ortak olmak için yollara koyuluyoruz. Grubumuz birkaç kişiden oluşuyor. Kameraman arkadaşım Amara Rosa Botan ve kuryemiz ile beraber kadın gerilla birliğini ziyarete gittik. Dağ basıncılığının zor yönleri olsa da doğanın muhteşemliğini en derininden ve yakınından yaşamanın en güzel yolu. Bu dağlarda özgürlük mücadelesi vermek en çok da kadın gerillalara yakışıyor. Biz de bu mücadeleyi daha yakından tanımak için bir kadın birliğinin yanına gitmek istedik. Kamp alanına vardığımızda elinde soğuk bir su ile karşıdan gelen yüzü yuvarlak gözleri kahverengi sürekli tebessüm halinde olan Rengin isimli gerillaya çarptı gözlerim. Aslen Mardinli olan Rengin, gerilla saflarına iki yıl önce katılan içten, renkli duruşu ile dikkatimizi çekmişti. Rengin ile biraz sohbet ettik. Biz henüz Rengin ile sohbetimizi tamamlamadan ani bir haberle bir grup gerillanın bir göreve gideceği haberi geldi. Bunun üzerine takım komutanları Eylem bir grubu hazırlayıp göreve gitmek için hazırlanmaya başladı. Biz de onların hazırlanma aşamalarını kameralarımıza almayı bir görev bildik. Sıcak savaşın içerisinde yaşamın her anını yaşayan gerillalar, bu sefer mevzilere girmek için yola koyulacaktı.   


Görev yürüyüşü...

Gerilla grubu 5 dakika içerisinde hazırdı. Grup yola koyulmadan önce komutan Eylem tarafından gerekli uyarılar yapıldı.  Herkesin silahları temiz olmalı, gerekli erzaklar götürülmeli,  kim hangi silah üzerinde hâkim ise o silahı hazırlamalı vs. Grup yola çıkarken büyük bir heyecan ve istek vardı. Hava çok sıcak olmasına rağmen hızlı bir tempo ile yürüyorlardı.  Onların hızına yetişmek bizi zorlamadı değil. Ama heyecanlı bir yürüyüştü. Bir süre yürüdükten sonra gerillalar mola verdi. Hemen nöbetçilerini çıkarıp gerekli güvenlik tedbirleri çoktan alınmıştı. Mola saati bitince tekrar yola koyulduk. Gerillalar mevzideki yerlerini alınca biz de herhangi bir görüntü yakalamak umuduyla en uygun yeri seçtik. YJA STAR gerillalarının güvenlik konusundaki duyarlılıkları doğrusu bizi etkilemişti. Mevzilere girince gerillalardan çıt çıkmıyordu. Saatlerce aç susuz bekleyip herhangi bir durumda müdahale etmek istiyorlardı.  Mevzilerdeki gerillaların duygularını öğrenmeyi öyle çok istiyordum ki. Fakat biz de onların güvenlik anlayışlarına uymak zorundaydık. Bu yüzden o grubun mevzideki zamanlarını tamamlayıp noktalarına geri dönmeyi bekledik. Onlar geri dönünce onlarla konuşma fırsatı bulabildik. 


‘Askeri açıdan donanımlıyız…’

Grup Komutanı Eylem, bir YJA STAR gerillası olmanın rolüne şöyle değiniyordu: 

“Süreç açısından bizim için önemli olan en büyük şey Önderliğimizin durumudur. Gelişen tüm eylemselliklerimiz, çabalarımız bunun içindir. YJA STAR güçleri olarak özellikle Önderliğimiz, halkımız üzerindeki baskılara cevap vermek hedefimizdir. Düşman son dönemlerde gerillayı bitirdiği yönünde çok propaganda yapıyor. Aslında buna cevap vermeye bile gerek yoktur. Her gerillayı bitirdim diyen iktidarın sonunun nasıl olduğunu gördük. Burada askeri açıdan çok güçlü donanımlıyız. Düşmanın tüm tekniği, harcadığı tüm çaba karşısında varlığımızla en büyük cevap olabiliyoruz. Doğrusu ben de bir gerilla olmama rağmen gerillanın duruşundan, düşmana karşı intikam duygusundan etkileniyorum.”

Eylem’i dinledikten sonra tepenin güvenliğini sağlayan gerilla grubunun yanına gittik. Burada da kadın gerillaların güler yüzleri, sıcak karşılamaları etkiledi bizi. Burada hikâyesi farklı gerillalar ile karşılaşmıştık. Gerilla Şilan Minbic DAİŞ’in zulmünden kaçıp PKK saflarına katılmış. Mizgin Hesekê ise Arap bir gerilla. Amara Kiçi’nin ise faşist Türk devleti tarafından kardeşi Cizre’de bodrumda yakılarak katledilmişti. Evet, bu gerillaların hikâyeleri öne çıkıyor. Fakat yaşamda her gerillayı dinlediğimizde sistemin tekçi, faşist baskıları karşısında isyan eden, katledilen ailesi, akrabası, halkı için intikam almak için PKK’ye katılmışlardı. Yani aslında hepsinin yaşam hikayesi sıra dışı idi.   


‘Bodrumlarda yakılan ağabeyimin intikamını alacağım’

Her iki gerillanın yaşam hikâyesini dinlememek olmazdı.  Biz de üç kadın gerillanın yaşamını dinleyip yazmayı istedik. Kadın gerilllalar yaşam hikayelerini anlattı.

İlk sözü alan Amara Kiçî şunları söyledi: “Bu süreçte barbar Türk devleti halkımıza karşı vahşi saldırılar geliştirdi. Özellikle de Cizira Botan’a yönelik bu saldırılar hat safhaya ulaştı. Bodrumlarda insanlarımızı diri diri yaktı. Bunu nasıl unutabiliriz. Benim kardeşim de vardı o bodrumda.  Ağabeyim Tajdin Esse’nin intikamını alacağım. Hiçbir zaman onları unutmayacağım.  Bundan sonraki tüm yaşamımı onların intikamını almak için vereceğim ve onların yolunu takip edeceğim.” 


Faşizme karşı savaşmanın en güzel yolu PKK

Şilan Minbic ise şunları dile getiriyor: “Rojava’ya dönük Türk devleti ve DAİŞ işbirliğinde büyük bir saldırı oldu. DAİŞ bizim köye de saldırdı. Birçok insanımızı katletti, esir aldı. Kadınlarımızın değerlerine saldırıldı. Tüm bunları görüp orada normal bir yaşam sürdürmek ahlaka uymazdı. DAİŞ’in saldırdığı tüm insanlarımızın intikamı için PKK’ye katıldım. Gerilla yaşamı benim için kendisi ile beraber birçok farklılık, yenilik getirdi. Burada kadın olmanın güzelliğini yaşadım. Yoldaşlığın tadına burada vardım. Aynı zamanda faşizme karşı savaşmanın en güzel yolu PKK’dir. Tüm Minbicli gençlere de sesleniyorum ki DAİŞ, Türk devleti gibi faşist sistemlere karşı savaşmak istiyorlarsa PKK’ye katılsınlar.”

Aslen Arap olan Hesekêli Mizgin ise PKK yaşamını tüm Arap kadınlarının yaşaması gerektiğini belirtiyor. 

Evet, yaşamın tüm yönleriyle kadın gerillaların birliğine misafir olduk. Onların hem savaş hem de günlük yaşamlarından kareler ile yansıtmaya çalıştık. YJA STAR gerillaları mevzilerde, cephede, tepelerde, halayda, yürüyüşte, ani görevlerde... Yaşamın her anında hazır, iddialı, kararlı bir şekildeler. Çünkü onlar katledilen, ezilen halklarının intikamlarını almaya yemin etmişler.  598

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA