Frankfurt Dersim Kültür Festivali’ne hazır

Geleneksel Dersim Kültür Festivali “Doğa, Kimlik, İnanç ve Kültür Soykırımına Hayır” şiarıyla bu yıl yine Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılacak.

20 Mayıs 2017 Cumartesi | Haber

NİHAL BAYRAM / FRANKFURT 


Geleneksel Dersim Kültür Festivali “Doğa, Kimlik, İnanç ve Kültür Soykırımına Hayır” şiarıyla bu yıl yine Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılacak. Festival, 2 ve 3 Haziran tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenecek. Rebstockpark alanında düzenlenecek festivale bu yıl birçok kurum ve kuruluş da katılıyor. Festival Tertip Komitesi yaptığı açıklamada bütün hazırlıkların tamamlandığı ifade edilirken, bu yıl ki festivalin daha güçlü ve renkli geçeceği de vurgulandı.   

Birçok kurum ortaklaştı 

Bu yıl Dersim Kültür Festivali Güç Birliği ile ortak yapılıyor.

Avrupa’daki Dersimli kurum ve kuruluşlarda bir araya gelerek güçünü birleştirmek ve kamuoyuna tek ses, tek yürek ile Dersim’i tanıtmak için kolları sıvadı. Yıllardır Avrupa’da yaşayan Dersim toplumu içerisinde tartışmalara ve eleştirilere yol açan Avrupa’da iki festivalin düzenlenmesi sorununu da bu festivalde aşılıyor. Her üç federasyon, yoğun görüşmeler sonucunda ortak bir festival kararı alındığı duyurdu. ”Birlik beraberlik içinde Dersim’e sahip çıkacağız” sözünü verdiler. Ayrıca festivale bu yıl birçok tanınan şahsiyete davet edildi. 

Stant açmak için başvurular

Festivalde Stand açmak isteyenlerde 31 Mayıs’a kadar başvuru yapabilirler. Stand açmak isteyenler “0152-5418 6287” nolu cep telefonu üzerinden yapılmalı. Festival Tertip Komitesi   stant başvuruların ticari amaçlı olmamasını gerektiğini vurgulayarak, yemek ve içme standları hariç kültürel, sanatsal, eğitsel ve siyasal stanlara izin vereceklerini duyurdu. 

Çocuklar unutulmadı

Bu yılda çocuklar unutulmadı. Çocuklar içinde Uzman Pedagog ve Çocuk eğiticiler görev yapacaklar. Çocuklar ile çeşitli oyunlar oynanacak. 

Dersim Düğünü’nün devamı 

Dersim Düğünü bu yılda devam ediyor. Geçen yılki festivalde ilk açılışı yapılan geleneksel Dersim Düğünü’nün bu yıl devamı olacak. Gelin ile damat festival alanında Dersim yöresine uygun rızalık alacak, nikahları kıyılacak, Dersim’e özgün yöresel ve geleneksel adetler canlı performans eşliğinde tanıtılacak.

Birlik ve beraberlik zamanı

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eşbaşkanı Bedrana Yıldırım, “Zalimin zulmüne, yıkımına, asimile ve yok etme politikalarına Seyit Rıza’nın yolunda, zalime inat, direnişte buluşalım. Güçlü katılım ve güçlü bir ses ile Dersim Kültür Festivaline tüm Dersimlileri ve dostlarımızı davet ediyoruz” dedi.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) Başkanı Metin Bozdağ, etkinliklerin halkların kültürel dayanışması ve kaynaşmalarının bileşkesi olduğunu söyledi. Bozdağ, “Dersim coğrafyası Osmanlı’dan bu yana mevcut tekçi egemen zihniyetlerle ve yaşam tarzıyla, gerekse inanç ve etnik yapısıyla hiç bir zaman uyum içinde olmamıştır. Bu nedenle bu coğrafya hep bu tekçi zihniyetlerin barbarca saldırılarına maruz kalmıştır. Tüm bunlardan dolayı diasporadaki Dersimliler, bir araya gelip kenetlenmeli Almanya’nın Frankfurt kentindeki Festivale katkı sunmalı birlik ve beraberlik içinde bu anti-demokratik uygulamalara son verilme çağrıları yapılmalıdır. Halaylarla, kılamlarla, coşup bu birlikteliğin resmini çizilmelidir” dedi.  

‘Onursal ve kutsal bir görevdir’

Almanya Kürt Kadın Hareketi (YJK-E) adına Ayten Sünger ise şu çağrıyı yaptı: “Başta Dersimli Kadınlar olmak üzere, cins, kimlik, din ve ırk ayrımı yapmadan gecmişin acılarını hissederek, geleceğe daha güçlü ve başı dik bir şekilde yürümeliyiz. Bundandır ki başta Dersimli kadınlar olmak üzere Kürt Kadın Özgürlük Hareketi’nin mücadelesine sahip çıkmak, onların inancı ve ruhu ile bu festivale katılmak bizim için onursal ve kutsal bir görevdir.”

Avrupa Dersim Birlikleri Federasyonu’nun (ADEF) yöneticisi Kazım Koç, Dersim kurumların ilk defa birlik ruhuyla organize ettikleri 2017 Avrupa Dersim Kültür Festivalinde tüm gerici planlara karşı bir duruş olduğunu söyledi. Koç, “Bu vesileyle tüm Dersimli ve dostlarını düzenleyeceğimiz festivalimize katılmalarını istiyoruz” çağrısını yaptı.

Herkese katılım çağrısı yapıldı

Alevi Kadın Meclisi Ayten Şimşir Dersim Kültür festivaline ilişkin şu çağrıyı yaptı: “İnsanlığın gelişimi bugüne kadar toplumsallığını yansıtan kültür, dil ve inançtır. Bu yanı ile diasporada çeşitli nedenlerden dolayı yaşamak durumda olan Dersimliler başta olmak üzere tüm Kürdistanlıların Dersim Kültür Festivaline sahip çıkması çok değerli ve çok önemlidir.” 

Dersim Soykırım Karşıt Derneğin’den Ali Güler ise, “Bizler, Avrupa’da yaşayan Dersimliler olarak bu değerle sahip çıkmak ve onları yaşatmak ile görevliyiz. Bu kutsal görevimizi göz önünde bulundurarak bu yılki Dersim Kültür Festivaline emeğimizin her bir damlasını katarak tüm gücümüzü ve öz verimizi katarak, Dersim’in onurlu duruşuna laik bir festival hazırlamaya ve yaşatmaya hazırız. Bu festivalimizi söze söz, öze öz olması umudu ile herkesi bu çağrımıza ses vermesini ve festivalimize katılım çağrısı yapıyoruz” dedi. 

Dersim Festivali şu adreste yapılacak: Rebstockpark, Am Römerhof 9, 60486 Frankfurt a.M. 


1537

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA