Ağrı’da 5 kontra öldürüldü

HPG, Ağrı’da kontra gruplara yönelik düzenlenen eylemde 5 kontranın öldürüldüğünü, 3’ünün de yaralandığını açıkladı.

20 Mayıs 2017 Cumartesi | Haber

HPG-BİM, Hakkari’de 4 JÖH elemanının; Şırnak’ta ve Van’da 4 Türk askerinin; Ağrı’da ise 5 kontranın öldürüldüğünü duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

Araçla birlikte imha oldular

* Gerillalar, 17 Mayıs günü Ağrı’nın Bazid (Doğubeyazıt) ilçesine bağlı Glidağ alanında bir grup kontraya eylem düzenledi. Halkı tutuklatmak ve ajanlaştırmak için alanda faaliyet yürüten bu gruba yönelik 17 Mayıs günü saat 13.30’da Kulê köyünden 3 araba ile çıktıkları esnada eylem yapıldı. Yakın mesafeden vurulan araçlardan 1’i tümden imha olurken darbelenen diğer 2 araç olay yerinden kaçtı. Bu eylemde 5 kontra öldürüldü, 3 kontra da yaralandı. Eylem sonrası TC ordusu Kulê ve Demirkapı köyleri alanında operasyon başlattı.  Operasyon 19 Mayıs günü sabah saatlerinde geri çekildi.

Çeper tepesinde eylem

* Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Bespin alanındaki Çeper tepesinde konumlanan askerlere yönelik 17 Mayıs günü öğlen saatlerinde eylem yapıldı. Bu eylemde 1 asker ağır yaralandı.

Besta’da 3 asker

* Gerillalar, 12 Mayıs günü Şırnak’ın Besta alanına bağlı Gırê Xanê mıntıkasında hareket halinde olan askerlere yönelik bir eylem gerçekleştirdi. Yakın mesafeden yapılan atışlar sonucunda 3 asker öldürüldü.

Üs alanına ulaştı

* 14 Mayıs günü Besta’ya bağlı Şehit Resul alanında yaşanan çatışmalarda bağlantı kesilen gerilla, sağlam bir şekilde üs alanına ulaştı.

Hakkari’de 4 JÖH elemanı

* Hakkari yolu üzerinde 13 Mayıs günü eylem hazırlığı için görevde olan bir gerilla yaşanan kaza sonucu şehit düştü. Kaza sonrasında Goranıs köyü muhtarı, kazayı ihbar etti. Bunun üzerine TC ordusu Geliyê Kotranıs alanında operasyon başlattı. 16 Mayıs günü saat 00.00 - 04.00 arasında çatışma yaşandı. Çatışmalarda, 4 JÖH elamanı öldürüldü. Bir gerilla şehit düştü, bir gerilla ile bağlantı kesildi. Operasyon kısmi olarak Goranıs köyü ile Hakkari yolu çevresinde devam ederken; Geliyê Kotranıs yolu trafiğe kapatıldı.

Van’da sabotaj eylemi

* Gerillalar, 14 Mayıs günü saat 19.00’da Van’ın Gürpınar ilçesi yolunda hareket halinde olan asker ve kontralara yönelik sabotaj eylemi yaptı; 1 asker öldürüldü, 2 kontra da yaralandı. Eylemden sonra operasyon başlatan TC ordusu, aynı gün geri çekildi.

* 17 Mayıs günü Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Şamanıs yolunda yaşanan çatışmada ise bir gerilla şehit düştü.

Hava saldırıları sürüyor

Türk savaş uçakları, 18 Mayıs günü saat 09.00 - 10.00 arasında Heftanin alanına bağlı Şehit Zınar tepesini; 17 Mayıs günü saat 22.00 - 23.00 arasında Botan’a bağlı Kato Marinos alanını bombaladı.  ANF/BEHDİNAN


333

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA