Beşparmaklardan bayrağı kaldırın!

Kıbrıs adasının kuzeyindeki Beşparmak Dağlarına çizilen devasa Türk bayrağının kaldırılması için imza kampanyası yürütülüyor.

20 Mayıs 2017 Cumartesi | Dünya

EREM KANSOY/LONDRA


Kıbrıs adasının kuzeyindeki Beşparmak Dağlarına çizilen devasa Türk bayrağının kaldırılması için imza kampanyası yürütülüyor. 

Kıbrıs’ın kuzeyindeki, Beşparmak dağlarına çizilen Türk bayrağının kaldırılması için "change.org" adresinde geçtiğimiz hafta aktivist Kıbrıslı Rum Vanessa Neocleous Kyriacou’nun başlattığı imza kampanyası 11 bini aştı. 

Başta Avrupa Parlamentosu (AP) olmak üzere, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Almanya Başbakanı ve Avrupa Parlamentosu Parlamenteri Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump ve eski Başkan Barack Obama’ya da gönderilecek olan imzalar arasında onlarca Kıbrıslı Türk’ün de imzası dikkat çekiyor. 

"Beşparmaklardan Türk bayrağını kaldırın" başlıklı kampanyanın gerekçeleri şöyle: "Bir başka ülkeyi işgal etmek ve silahlı güçleri burada bulundurarak dağlara bayrağınızı çizmek yasadışıdır. İnsan haklarına aykırıdır. Yüzlerce mülteci, binlerce ölü, oluk oluk akan kan, sayısız kayıpların olduğu 1974 Türk saldırısını her gün Kıbrıslı Rumlara hatırlatan trajik bir provakasyondur.“

Kampanyanın hedefi olan 15 bine hızlıca ulaşacağı tahmin ediliyor. Yeterli imza toplandığı takdirde mektup oluşturulup change.org adresince ilgili makamlara imzalar ulaştırılacak.  

Kıbrıs’ın doğa harikası, Beşparmak Dağları üzerindeki bayrak ve “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazısı, Kıbrıslı Rumların her gün işe giderken görebileceği biçimde kurgulanmış, parlak plastik boyayayla insanlığa ve doğaya en zararlı biçimde resmedilmiş.

731

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA