Van Cezaevi’nde cezalar bitmiyor

Van Cezaevi’nde tutsaklara verilen iletişim, telefon, sohbet, görüş gibi ceza süreleri biter bitmez, farklı cezalarla bu durum süreklileştiriliyor.

20 Mayıs 2017 Cumartesi | Haber

Van Cezaevi’nde tutsaklara verilen iletişim, telefon, sohbet, görüş gibi ceza süreleri biter bitmez, farklı cezalarla bu durum süreklileştiriliyor.

Van Cezaevi’nde tutulan Orhan Atalay, Mecit Şahinkaya ve Emrah Aslan gönderdikleri mektuplarda yaşadıkları hak ihlallerini aktardı:

* Dışarıdan koliyle bize gelen kitapları vermiyorlar. 

* Şuan birçok arkadaşımız hücrelere konulmuş durumda, buna hiçbir gerekçe gösterilmeden aylarca hücrelerde keyfi olarak tutuluyorlar. 

*Hastaneye götürüldüğümüzde doktor muayene etme esnasında kelepçelerimizi açmıyor. 

* Revire çıktığımızda bile bizleri tek tek çıkarıyorlar, hiçbir arkadaşımızı görme olanağımız yok. 

* Her kapıdan çıktığımızda ayakkabılarımızı çıkarmaya zorluyorlar. 

*Odalarımızda kesinlikle fotoğraf çekmemize izin vermiyorlar.

* Ağır ceza alan arkadaşlarımızdan tamamıyla izole edilmiş durumdayız, onları hiçbir şekilde görme olanağımız yok. 

*Açlık grevine girenler hakkında soruşturma açıldı, bir ay boyunca tüm haklardan men edildi.

* Tutsakların daha önce uygulanan iletişim yasakları 6 Nisan itibariyle bitti ama yeni bir yasakla kesintisiz ceza uygulaması yapılıldı.

* Akil Nergiz’e uygulanan 2 ay ziyaret yasağı 10 Nisan’da sona erdi. 13 Nisan itibariyle 2 aylık yeni bir ziyaret yasağı uygulamaya konuldu. 

* Yusuf Kenan Dinçek’e uygulanan bir aylık ziyaret yasağı 24 Nisan’da sonra erdi, 26 Nisan’da 2 aylık yeni bir ziyaret uygulaması başlatıldı. 

* Mecit Şahinkaya’ya görevli memurun kolundan tutması bahane edilerek uygunsuz davranıştan bir aylık iletişim cezası verildi. 

* Yusuf Kenan Dinçer ve Talat Şanlı’ya mahkeme dönüşü cezaevi girişinde parmak izi vermedikleri gerekçesiyle 10’ar gün hücre cezası verildi.

* Taner Kormaz için hastaneye sevk edilme kararı verildiği ancak bir aydır götürülmediği, kemoterapi kontrolü yapılmadı.


 VAN


459

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA